Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850/900/1800/1900 MHz
WCDMA (3G): 900/2100 MHz
FDD-LTE (4G): 800/900/1800/2100/2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

159,5 x 76 x 9,8 mm, hmotnosť 199 gramov

Displej

6" IPS panel, rozlíšenie FullHD+ (2160 x 1080 pixelov), pomer strán 18:9, hustota pixelov 402 ppi, 76,89 % pokrytie prednej steny

Čipset

CPU: MediaTek Helio P23
8 jadier, 4x Cortex-A53 2,0 GHz, 4x Cortex-A53 1,5 GHz, 16 nm
GPU: Mali-G71 MP2

RAM

6 GB LPDDR4x, 1600MHz

Operačný systém

Android 7.1.1 Nougat

Pamäť

128 GB eMMC 5.1

Fotoaparát

Duálny zadný fotoaparát: 16 MPx+5 MPx, clona f/2.0, snímač Sony IMX258, typ CMOS, automatické zaostrovanie, digitálny zoom, HDR, panoráma, režim FaceBeaty, Blur, Mono, manuálny režim
Video: FullHD pri 30 fps
Duálny predný fotoaparát: 13 MPx+5MPx, clona f/2.8, snímač OmniVision OV8856, typ PureCel, rozpoznávanie tváre
Video: 640 x 480 pixelov pri 30 fps

Konektivita

WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, GPS s A-GPS a GLONASS, Bluetooth 4.0, USB-C

Batéria

6200 mAh, rýchle nabíjanie PE Plus

Ostatné

DualSIM funkcionalita, microSD, snímač odtlačkov prstov, prisvetľovacie LED diódy, notifikačná dióda, proximity senzor, svetelný senzor, akcelerometer, kompas, gyroskop

Plusy

+ Dlhá výdrž batérie
+ Čistý Android
+ Kryt a fólie ako súčasť balenia
+ Kompletná podpora sietí na Slovensku a v Česku
+ Cena

Mínusy

- Nekvalitné fotoaparáty
- Absencia 3,5 mm jacku
- Nepresné GPS
- Plastová konštrukcia

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
5.0
5.6
Displej
5.5
5.8
Výkon
6.5
5.8
Operačný systém
6.0
6.1
Fotoaparát
5.0
4.7
Výdrž batérie
9.5
8.5
Zhodnotenie

Vo svete je skutočne veľké množstvo tých najrôznejších smartfónov, ktoré sa zákazníkov snažia zlákať nižšou cenou a slušnou výbavou. Žiaľ, Vernee X nie je jedným z tých, ktorý by svojimi kvalitami vytŕčal z radu. Výrobca si na jeho výrobe nedal príliš záležať a vo výsledku priniesol model, ktorý toho mnoho neponúkne. Veľkým pozitívom je však dlhá výdrž batérie, kde toto X-ko skutočne exceluje, no ostatné aspekty hovoria jednoznačne proti kritériám, ktoré by mala nižšia stredná trieda smartfónov spĺňať.

6.3
Hodnotenie redakcie
6.1
Užívateľské hodnotenie
25 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Výrobcovia smartfónov z Číny sa na zákazníkov snažia zapôsobiť rôznymi modelmi, ktoré za lákavú cenu prinášajú slušnú výbavu. Rovnakým spôsobom svoju politiku rozvinula aj spoločnosť Vernee. Tá ale nie je medzi slovenskými používateľmi tou pravou stálicou. Smartfóny z dielne tohto výrobcu sú na našom trhu skôr raritou a mnohí pri pohľade na túto značku zrejme netušia, že vôbec existuje. Čínska spoločnosť pôsobí v segmente týchto zariadení už nejaký ten rok a svojím posledným počinom v podobe Vernee X sa snaží medzi zákazníkmi opäť dostať do povedomia.

Vernee X ako cudzinec z ďalekej Ázie zavítal aj k nám do redakcie, aby nás presvedčil o svojich schopnostiach. Podarí sa tomuto kúsku nižšej strednej triedy zaujať, alebo sa naopak stane iba „šedou myškou“ vo svojom segmente? Odpoveď na túto otázku nájdeš v našej recenzii.

Zistiť cenu Vernee X

Balenie
  • Vernee X
  • Nabíjací adaptér (5V/2A)
  • USB-C kábel
  • Redukcia USB-C na 3,5 mm audio jack
  • Ihla pre otvorenie slotu pre nanoSIM karty a microSD kartu
  • Návod
  • 2 x ochranná fólia disleja
  • Ochranný kryt

Zobraziť celú galériu (78)
Kristián Hrušovský / FonTech

Šok v podobe vŕzgajúceho plastu

Popravde, od modelu X spoločnosti Vernee som si toho príliš veľa nesľuboval, no fotografie tejto novinky vyzerali celkom sľubne. Už ani nižšia stredná trieda smartfónov vo väčšine prípadov nie je len o nekvalitných lacných materiáloch. Vernee sa ale pri výrobe tohto kúsku uchýlilo práve k obyčajnému plastu, ktorý je skôr výsadou tých najlacnejších modelov. Zadná časť tohto smartfónu o rozmeroch 159,5 x 76 x 9,8 mm navyše pri miernom stlačení v určitých miestach počuteľne praská. Čínsky výrobca sa taktiež rozhodol prikloniť k novému trendu a z plastovej konštrukcie vypustil 3,5 mm audio jack. Márne som tak hľadal otvor pre pripojenie slúchadiel. To výrobca vyriešil doplnkovou redukciou, ktorá sa pripája do USB-C portu.

Toto rozhodnutie ale bolo absolútne bezvýznamné. Vypustenie tohto prvku z konštrukcie nebolo učinené kvôli ovplyvneniu jej hrúbky, ba ani kvôli hmotnosti, ktorá dosahuje slušných 199 gramov. Aj keď môže dvojica mriežok vedľa nabíjacieho portu napovedať prítomnosť stereo reproduktorov, ide o klam, nakoľko sa po ľavici USB-C portu nachádza len jeden mono reproduktor. Tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo zamykania je situované na pravom boku smartfónu. Opačná strana poňala slot pre nanoSIM karty a microSD kartu. Nad 6“ IPS displejom je dostatok miesta pre predný duálny fotoaparát, LED prisvetľovaciu diódu a potrebné senzory.

Navrchu sa nachádza už len notifikačná dióda, ktorá ale pri blikaní presvitá až k LED blesku. Pohľad na zadnú stenu smartfónu mi okrem prebytočných predelov pre antény (keďže sa jedná o plastovú konštrukciu) a snímača odtlačkov prstov odhalil aj „duálny“ zadný fotoaparát, ktorý ale skrýva jedno nepríjemné prekvapenie, no o tom potom. Mnohí používatelia by síce plastovú konštrukciu ešte prežili, no zo strany výrobcu je zavádzanie azda najhorším spôsobom, ako sa zapísať do povedomia zákazníka. Dôvod, prečo som spomenul zavádzanie, ti prezradia ďalšie riadky.

Obrazovke chýba zopár milimetrov a primeraná kvalita obrazu

Pri pohľade na oficiálne fotografie či videá smartfónu Vernee X by si jeden bol pomyslel, že sa tento „Číňan“ môže pýšiť takmer bezrámikovým 6“ IPS displejom s FullHD+ rozlíšením a 2.5D zahnutím po stranách. Už v tomto bode musím novému X-ku vytknúť poriadne viditeľný nedostatok. Po zapnutí sa rozloha obrazovky totiž výrazne líšila od podoby, ktorú na oficiálnych fotografiách propaguje výrobca. Markantný rozdiel niekoľkých milimetrov a širšie bočné rámiky tak po rozbalení balenia nepríjemne prekvapia každého zákazníka.

Displej navyše neprináša žiadne ohurujúce vlastnosti, ba priam naopak. Farby obrazovky sú presýtené a kontrast je vyšší ako by bolo vhodné. Možnosť úprav mi ale priniesla aplikácia MirraVision v nastaveniach obrazovky. V jej menu som si mohol vybrať zo známych režimov zobrazenia, ku ktorým patrí Štandardný režim, režim Jasné farby a Používateľský režim. Ani po dodatočných úpravách nebol výsledný obraz príliš presvedčivý a v danej cenovej kategórii sa rozhodne nájdu konkurenti, ktorí majú v porovnaní s obrazovkou Vernee X poriadne navrch.

Nešlo však len o farby či kontrast obrazovky, ale aj o automatickú reguláciu jasu, ktorá ma svojím fungovaním príliš nepotešila. Senzor umiestnený nad displejom totiž nedokázal regulovať intenzitu jasu úplne správne, respektíve ju menil spomaleným tempom. Neraz sa mi tak stalo, že pri prechode do tmavšieho miesta ostal jas na poriadne vysokej úrovni, ktorá rozhodne nie je očiam príjemná. S manuálnym nastavením minimálneho jasu som bol ale v celku spokojný, pretože v noci „nevypáli“ oči a maximálna hodnota zasa poteší počas jasných slnečných dní.

Výkon občas skúša trpezlivosť

Smartfóny strednej triedy prešli značným vývojom a v dnešných dňoch tak mnohé z nich ponúknu výkon, ktorým vyhovejú aj náročnejším používateľom. Tu však Vernee X opäť patrí iba medzi slabý šedý priemer. Výrobca ho vybavil procesorom MediaTek Helio P23 s 8 jadrami, ktoré sú rozdelené na štvoricu jadier Cortex-A53 s frekvenciou 2,0 GHz a zvyšné 4 jadrá Cortex-A53 tikajú na frekvencii 1,5 GHz. Žiadne prekvapenie sa teda nekonalo a procesor zvykol zaváhať aj pri bežných každodenných úlohách. Po otvorení aplikácií som sa, bohužiaľ, nevyhol ani ich občasnému „sekaniu“. Aj také bežné prezeranie noviniek na Facebooku či Instagrame tak testovalo moju trpezlivosť.

Pri všetkých úlohách s týmto kremíkom v mojom prípade spolupracuje 6 GB operačnej RAM pamäte, ktorá je priam ako určená na perfektný multitasking. Slovo „perfektný“ ale musím vynechať, pretože Vernee si nedalo záležať ani na správe operačnej pamäte RAM. Tá do svojej mohutnej kapacity, z ktorej som mal zväčša dostupných zhruba „len“ 3,8 GB, nedokázala uložiť mnoho nedávnych aplikácií. Pri listovaní a ich otváraní sa tak niekoľko z nich opätovne načítalo, čo je pri takto veľkej RAM-ke nežiadúci jav.

Na druhej strane ale Vernee prinieslo na trh verziu modelu so 64 GB, ale aj 128 GB interným úložiskom, ktoré som mal pri testovaní dostupné. Miesta pre osobné súbory, filmy či aplikácie je tak viac než dosť, no v prípade potreby je možné využiť aj slot pre microSD kartu s maximálnou kapacitou až 256 GB. Vernee X sa ale nevyšvihlo ani po grafickej stránke, o ktorú sa stará akcelerátor Mali-G71 MP2.

Počas hrania náročnejších hier sa síce snažil vydať zo seba maximum. Ani v tomto prípade som sa nevyhol občasnému zaváhaniu či nie práve najlepšiemu vykresleniu grafického prostredia. Jednoduchšie tituly našťastie zvláda s prehľadom. Svojím výkonom tak tento kúsok mnohých neohúri, o čom svedčia aj výsledky zo syntetických benchmarkov. Priemernému nenáročnému používateľovi však jeho pohodlnejšie tempo procesora zrejme prekážať nebude. V čase môjho testovania ale vyšla nová verzia aplikácie Antutu, ktorá s novým bodovacím a testovacím systémom pozdvihla skóre Vernee X o pár tisíc bodov.

Zo všetkých nami robených testov som ale z neznámych dôvodov nemohol výkon tohto Vernee vyskúšať v aplikácii GeekBench. Tá hlásila absenciu internetového pripojenia, a to aj počas pripojenia k Wi-Fi sieti či dátam. Pri testovaní môjho Samsungu Galaxy Note 8 v rovnakom čase však aplikácia bežala bez problémov. Obdobný problém sa ale vyskytol aj pri teste v aplikácii Quadrant Standard.

Stará dobrá klasika od Googlu

Mnoho čínskych výrobcov smartfónov si nedáva námahu vytvárať svoje vlastné grafické nadstavby, a tak do svojich modelov vložia nepoškvrnený Android. Táto voľba je ale niekedy omnoho lepšia, ako keby mal byť procesor zaťažovaný ďalšími prebytočnými úlohami. K takémuto riešeniu sa uchýlilo aj Vernee a do modelu X vložilo čistý operačný systém Android v novšej verzii 7.1.1 Nougat. Po zapnutí smartfónu ma hneď prekvapili 2 systémové aktualizácie, ktoré naprávali stabilitu a zopár chýb.

Nefunkčné rozpoznávanie tváre a náladový snímač odtlačkov prstov

Na druhej strane sa chcel výrobca zrejme ukázať a svoju novinku vybavilo aj rozpoznávaním tváre používateľa. Táto kontroverzná funkcia po chvíli snímania zaznamenala aj moju tvár, no tu to skončilo. Pri odomykaní smartfónu sa totiž neudiala žiadna akcia, ktorá by nasvedčovala tomu, že si smartfón pýta overenie prostredníctvom tváre. Dáta tohto biometrického zabezpečenia sa navyše znenazdania vyparili po nastavení odtlačkov prstov a rovnako to neskôr platilo aj naopak. Po opätovnom skenovaní tváre zasa zmizli uložené odtlačky prstov.

Nielenže som pomocou tváre nemal možnosť smartfón odomknúť, no použitý snímač odtlačkov prstov si pri odomykaní niekedy dával poriadne načas. Jeho nevyspytateľné chovanie ma niekedy do systému pustilo takmer okamžite a inokedy bol proces odomknutia výrazne dlhší. Snímanie odtlačkov teda nebolo vôbec perfektné a často som musel odomykanie opakovať aj 4 až 5-krát. Spomaleným tempom sa však odomykala aj obrazovka po stlačení tlačidla napájania, ktorá sa po dlhšej dobe nečinnosti rozsvietila až po 2 sekundách.

Prostredie čistého Androidu je však mnohým dobre známe, no Vernee predsa len doň pridalo zopár svojich minimalistických úprav. Za zmienku stojí karta Návrhov na samom vrchu všetkých nastavení, ktorá používateľovi ponúka rôzne funkcie a možnosti ako napríklad rýchlu zmenu tapety či pridanie ďalšieho odtlačku prstu. Špecialitou tohto modelu je tiež režim DuraSpeed, ktorý má za úlohu nechať vybrané aplikácie bežať na pozadí.

Výrobca používateľovi v systéme pridal na výber aj ďalšiu aplikáciu klávesnice – TouchPal. V nej je možné upraviť si prostredie klávesnice podľa svojho gusta, no takéto „vylepšenie“ si môže dopriať každý, kto si aplikáciu stiahne z Obchodu Play. Pochváliť ale musím preklad systému, ktorý je u podobných smartfónov z Číny často Achillovou pätou, no ani tu nie je dotiahnutý dokonca. Miestami som sa stále stretával s anglickými výrazmi, no tých bolo naozaj len veľmi málo.

Mohutný akumulátor s prekvapivou výdržou

Dosť však bolo kritiky a negatív, pretože akumulátor je (bohužiaľ jedinou) perfektnou vlastnosťou tohto modelu. Kapacita 6200 mAh dokáže smartfón udržať na nohách skutočne dlho a závidieť mu ju môže nejeden konkurent. Používateľ si pri nabíjaní síce počká nejakú tú hodinku, no následne sa o dopĺňanie energie nemusí starať niekoľko dní. Akumulátoru pri dobíjaní vypomáha technológia rýchleho nabíjania, ktorú výrobca pomenoval „PE Plus“. S jej pomocou sa Vernee X nabilo z 15 % na 90 % za úctyhodných 107 minút. Zvyšných 10 % batéria doplnila po ďalších 42 minútach. Celkový čas nabíjania z 15 % na 100 % kapacity teda činí takmer 2 a pol hodiny.

Počas toho stihne používateľ zájsť pokojne do reštaurácie na obed, vychutnať si svoju obľúbenú kávu a jeho Vernee X sa bude stále nabíjať. Áno, dopĺňanie energie mohlo trvať o čosi kratšie. Za ten čas stihne svoje mohutné baterky v nabíjačke Supercharger doplniť dokonca aj Tesla Model S a X. Svetlou stránkou tejto batérie je však jej dlhá výdrž, ktorou dokáže udržiavať zapnutú obrazovku viac ako 8 hodín a ešte stále ostane dostatok času pre pripojenie nabíjacieho adaptéru.

Bez problémov som tak počas náročného používania vedel s batériou na jedno nabitie vydržať aj viac ako 2 dni. Šetrný používateľ ale môže dotiahnuť výdrž ešte ďalej a na jedno nabitie mu v závislosti od používania batéria s prehľadom vystačí na približne 3 až 4 dni. Dlhá výdrž je však dosiahnutá nielen veľkou kapacitou akumulátora, ale aj nenáročnosťou hardvéru, ktorý pri svojej „tvrdej“ práci toho veľa nespotrebuje.

Duálny fotoaparát s jediným objektívom

Výrobca si aj v tejto časti výbavy trúfol oklamať zákazníka. Jedna zo zadných šošoviek „duálneho“ fotoaparátu totiž už na prvý pohľad nie je tým, na čo sa hrá. Je to totiž iba obyčajný „fake“. Miesto sekundárneho snímača s udávaným rozlíšením 5 MPx sa tak na zadnej strane nachádza len jediný plnohodnotný 16 MPx snímač s clonou f/2.0. O ňom ale nemôžem tvrdiť, že by patril k tým kvalitným kúskom. Výsledkami môže uspokojiť nenáročného a príležitostného fotografa. Nižšia stredná trieda smartfónov, kam sa Vernee X radí, už ale dávno ponúka aj omnoho, omnoho lepšie spracované fotoaparáty.

Originál vs. 2-násobný zoom

[twenty20 img1=“114985″ img2=“114986″ offset=“0.5″]

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“114989″ img2=“114988″ offset=“0.5″]

Testovanie odhalilo všetky nedostatky tohto „single“ fotoaparátu, ktorý ich má žiaľ viac než dosť. V prvom rade je to samotné zaostrovanie, ktoré bolo až príliš zdĺhavé a často poriadne nepresné. Kvôli druhému falošnému objektívu som sa tak mohol rozlúčiť s čoraz populárnejším „bokeh“ efektom. Ten sa ale Vernee rozhodlo nahradiť softvérovým riešením. Úprimne, túto atrapu si v ďalekej Číne mohli radšej odpustiť. Po zapnutí „Blur“ režimu sa totiž pred objektívom akoby zjavila hmla. Pri maximálnej úrovni rozmazania bol ako tak ostrým centrom fotografie len veľmi malý priestor, pričom zvyšok objektu ostal rozmazaný.

Viac fotografií v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Počas dňa boli snímky na prijateľnej úrovni, ale s horším svetlom sa zhoršovala aj ich celková kvalita. Fotografiám pribúdal silný šum a ubúdala svetelnosť. HDR režim ale dokázal viditeľným spôsobom fotografiám pomôcť. Dodal im viac svetla a trocha ostrosti, ktorá im mnohokrát chýba. Rovnaký verdikt musím vyniesť aj pri natáčaní videa, ktoré tento kúsok zvláda zachytiť maximálne vo FullHD rozlíšení iba pri 30 snímkach za sekundu.

Za denného svetla bol obraz trocha roztrasený a objektív(y) navyše často opätovne zaostroval, čo vo výsledku viedlo k nekvalitnému a rozostrenému záznamu. Noc však so sebou priniesla ešte jedno negatívne prekvapenie, ktorým sú modré nemiznúce škvrny, pričom niekoľko z nich môžeš pri detailnom pohľade vidieť aj na priloženom videu. V úplnej tme sa ale takýchto škvŕn objavilo omnoho viac, čo znova svedčí o výrazných nedostatkoch. Tie sa prejavili aj pri prednej dvojici fotoaparátov, ktorá vytvára len podpriemerné fotografie.

Epicky nepresné GPS

Keďže je Vernee X vybavené čistým Androidom bez výrazných zásahov výrobcu, tak aj po stránke multimédií ponúka známu klasiku. O prehrávanie hudby či prezeranie fotiek sa teda starajú predinštalované aplikácie od Googlu. Počúvanie hudby skrz externý reproduktor neprinieslo žiadne veľké prekvapenia, no zároveň ani príliš nesklamalo. Kvalita reprodukcie zvuku jednoducho odpovedá cenovke smartfónu. Ako som už spomínal vyššie, výrobca z konštrukcie vypustil 3,5 mm audio jack. Využiť som tak musel priloženú redukciu z USB-C portu na 3,5 mm jack.

Prehrávanie hudby cez slúchadlá taktiež neprekvapilo a dočkal som sa len priemerného zvuku s málo „hutnými“ basmi. Vernee sa ale znova „vyznamenalo“, keď pri prepínaní skladieb jeho model X ponúkol chvíľkové a výrazne nárazové zvýšenie hlasitosti, ktorá sa do nastavenej úrovne upravila až po pár milisekundách. S týmto problémom som sa stretával najmä pri počúvaní hudby cez aplikáciu Spotify.

Čo do presnosti navigácie, teda GPS modulu, tak ani v tomto smere sa nemá Vernee X čím chváliť. Naopak, môže sa hanbiť, a to poriadne! Aplikácie GPS Test a GPS Status síce dokázali zaznamenať dostatok satelitov v pomerne krátkom čase, no to najhoršie na mňa ešte len čakalo. Pri testovaní GPS-ka aplikáciou My Tracks by sa smartfón položený nehybne 30 minút pod holým nebom nemal zo svojej pozície výrazne vychýliť. Pravdaže, odchýlka 1 či 2 m bola v tomto prípade iba nereálnym snom, a tak som očakával výsledok v rozsahu niekoľkých desiatok metrov. Ani to sa však nesplnilo. S takýmto katastrofálnym výsledkom som sa zatiaľ nestretol u žiadneho smartfónu, a tak sa radšej pred týmto zistením posaď.

Vernee X totiž po nehybne strávenej pol hodine pod holým nebom prešlo virtuálnych 1,31 km! Pri pozorovaní priebehu testu telefón „behal“ neustále z miesta na miesto. Spočiatku sa mi takémuto výsledku nechcelo veriť a preto som test opakoval viackrát, no stále s približne rovnakým koncom. Zmätený GPS modul prejavil svoju neschopnosť aj v aplikácii Endomondo, kde bola kopírovaná trasa mnohokrát poriadne vychýlená z kurzu.

Papierové špecifikácie nie sú všetko

Oficiálne fotografie Vernee X potešia oči mnohých zákazníkov a špecifikácie im dajú nádej na slušné zariadenie, ktoré im ponúkne dostatok výkonu. Zdanie ale občas klame. Vernee X totiž nie je smartfónom, ktorý by sa hrdo mohol zaradiť medzi silnejúcich konkurentov nižšej strednej triedy. Necháp ma zle, pretože pri prvom uchopení tohto kúsku nebolo mojou snahou naňho „nakydať“, no žiaľ mi nedal na výber. Chabý výkon a nie najšťastnejšie využitie 6 GB operačnej pamäte RAM sa v kombinácii s nevyladeným systémom, lenivým snímačom odtlačkov prstov, nekvalitnými fotoaparátmi a absolútne nepresným GPS modulom podpísali pod jednoznačný rozsudok.

Cenovo dostupné Vernee X teda nie je pre každého, najmä nie pre používateľov s vyššími nárokmi. Spoločnosť tak zrejme zaspala dobu, pretože jeho „pýcha“ bohužiaľ nespĺňa prísne kritéria kladené na modely v tomto segmente, kde ho väčšina z nich bez problémov tromfne. Pokiaľ sa však zákazník chce spoľahnúť na smartfón s perfektnou batériou, tak práve tento model je jedným z najhorúcejších adeptov na kúpu. Jeho akumulátor s vysokou kapacitou teda poriadne prekvapí každého, kto svoje zariadenie nabíjal už tradične každý večer. Pominúc vyššie spomenuté nedostatky sa Vernee X môže chváliť aj jednou z novších verzií Androidu a kompletnou podporou LTE sietí. Výrobca mu tiež dopriava nové aktualizácie. Takéto výhody ale nie sú pre mnohých záujemcov dostatočným dôvodom na kúpu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú