V roku 2017 začala v smartfónovom svete dizajnová vojna, ktorá dnes ovláda trh. Je na čase ju zvrátiť.

30. mája 2017 predstavila spoločnosť Essential svoj prvý smartfón pod jednoduchým názvom Phone. O čosi neskôr, 8. augusta, ukázal Sharp svetu model Aquos S2 a príchod týchto zariadení tak trochu predznamenal budúcnosť celého trhu. V tomto príbehu však nešlo o to, kto bol prvý. Veci sa totiž začali skutočne hýbať až o niekoľko mesiacov neskôr, konaním úplne inej spoločnosti.

FonTech

12. septembra rovnakého roku Apple ukázal revolučnú zmenu iPhonu. Spoločnosť kompletne prekopala dizajn svojho smartfónu a jeho najvýraznejším symbolom sa stal výrez, ktorý bol ďaleko väčší než sme videli u dvoch spomínaných Android výrobcov. A začali sa diať veci.

Kde sme sa to dostali?

Preskočme takmer o rok dopredu a ocitneme sa v súčasnosti, ktorú málokto predpovedal. Smartfónový trh je zaplavený vlnou smartfónov s „notchom“ v displeji. Problém nie je v tom, že tento prvok by bol výrazne zlý, ide skôr o spôsob, akým infikoval trh.

Výrez je bezpochyby medzistupňom k dosiahnutiu úplne bezrámikového dizajnu smartfónov. Na prednej strane telefónov bude v budúcnosti len obrazovka a výrez sa stal pre výrobcov skratkou k dosiahnutiu tohto stavu. Nie je určený na to, aby ostal súčasťou smartfónov dlhé roky. Je to spôsob, ako ponúknuť používateľom „viac displeja“ a zároveň si uchovať priestor na umiestnenie rôznych senzorov, reproduktoru a predného fotoaparátu.

Nie je to zlá vec, ale je, a vždy tu aj bola, iná cesta k dosiahnutiu bezrámikového dizajnu. Práve preto je množstvo telefónov s výrezom na dnešnom trhu odstrašujúce. Začali sme prehrávať vojnu s týmto prvkom a nastal čas to zmeniť. Nádej na budúci rok je našťastie obrovská.

Odvážny a inovatívny

Tento rok bol zrejme najvzrušujúcejším v doterajšej histórii smartfónov. Okrem toho, že nám trh zaplavila vlna smartfónov s výrezom, sme mali našťastie možnosť vidieť aj veľmi odvážne a inovatívne nápady, ktoré tento trend odmietli. Už to nie je len o tvrdom odpore Samsungu (ktorý to však zrejme tiež vzdal), ale pozrime sa aj na čínskych výrobcov Vivo, Oppo, Honor a Xiaomi. Tí nám v uplynulých mesiacoch priniesli modely s unikátnymi pomermi displeja k telu.

FonTech

Cestou k dosiahnutiu bezrámikového dizajnu v týchto prípadoch nebol výrez, ale výsuvná konštrukcia. Vzbudila obavy o výdrž, avšak výrobcovia si na ich vyhotovení dali mimoriadne záležať a ukázali, že to skutočne môže byť cesta. Presvedčil ma o tom naživo aj samotný model NEX S.

A zaujímavé veci v súvislosti s odstraňovaním výrezu na trhu sa udiali aj v posledných týždňoch. Nubia prišla s nápadom, s ktorým sa na trhu už v trochu iných podobách koketovalo, ale nikdy sa nepresadil. Teraz sú však šance väčšie ako kedykoľvek predtým.

ZTE

Model X jednoducho eliminoval najväčšiu prekážku bezrámikového dizajnu – predný fotoaparát a nahradil ho sekundárnym displejom vzadu. Používateľ si tak môže naďalej vychutnať selfie fotografie, avšak tentoraz kvalitnejším, zadným snímačom. Nehovoriac o tom, že sekundárna obrazovka vzadu prináša aj iné možnosti.

A potom je tu ešte cesta, ktorá vyzerá najkomplikovanejšie a na jej vývoj a presadenie máme ešte čas. Predstavené nám boli už dva smartfóny so skladacou konštrukciou, ktoré môžu byť tiež v budúcom roku zaujímavým doplnkom na trhu. Ich čas, ale ešte úplne nenastal. Minimálne nie pre bežných používateľov.

Vyhrajme vojnu s výrezom

Prvé dva spomínané konštrukčné riešenia tak majú reálne šancu otočiť dizajnovú vojnu s výrezom. Samozrejme, majú svoje obmedzenia a určité výhody aj nevýhody, ktorých rozoberanie je už na iný článok, ale prečo nie? Prečo neponúknuť používateľom viac možností na výber, ako len trh presýtený smartfónmi s výrezom? „Notch“ sa totiž stal bezpečnou cestou, ako dnes robiť smartfón. Buďme v dizajne opäť o čosi odvážnejší a poďme začať vyhrávať vojnu s výrezom. Budúci rok je na to ideálnou príležitosťou. Nakoniec, výrez aj tak nikdy nemal na telefónoch zostať naveky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom