Prehľad
Mobilná sieť

2G GSM: 850/900/1800/1900
3G HSDPA: 850/900/1700/1900/2100
4G LTE: 800/850/900/1700/1900/2100/2300/2600

Rozmery a hmotnosť

158.7 x 75.4 x 7.3 mm, 166 gramov

Displej

5,99" LCD IPS displej, rozlíšenie 2160 x 1080 pixelov, pomer strán 18:9, 403 ppi, maximálny jas 420 nitov, pomer displeja k prednej ploche smartfónu 77,4 %

Čipset

CPU: Qualcomm Snapdragon 660, 8 jadier (4x2.2 GHz & 4x1.8 GHz)
GPU: Adreno 512

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 8.1 Oreo

Pamäť

32 GB bez možnosti rozšírenia microSD kartou

Fotoaparát

Hlavný fotoaparát:
12 MPx, clona f/1.8, veľkosť snímača 1/2.9", veľkosť pixelov 1.25 µm
20 MPx, clona f/1.8, veľkosť snímača 1/2.8", veľkosť pixelov 1.0 µm
PDAF zaostrovanie, HDR režim, bokeh efekt, dvojtónová prisvetľovacia LED dióda
Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 30 fps/ 60 fps, HD 720p

Predný fotoaparát:
20 MPx, clona f/2.2, veľkosť snímača 1/2.8", veľkosť pixelov 1.0 µm
HDR režim, prisvetľovacia LED dióda
Video: FullHD, HD 720p, SD 480p

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, infračervená dióda, DualSIM funkcionalita (nanoSIM)

Batéria

3 010 mAh, rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0 (5V/2A/10W)

Ostatné

snímač odtlačkov prstov, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas, redukcia z USB-C na 3,5 mm jack

Plusy

+ Konštrukcia
+ Duálny fotoaparát
+ Cena
+ Plné LTE
+ Systém
+ Výkon

Mínusy

- Absencia 3,5 mm jacku
- Softvérové chyby fotoaparátu
- Malá 32 GB pamäť bez slotu na microSD
- Kvalita zvuku videí

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.8
7.9
Displej
8.3
8.1
Výkon
8.8
8.5
Operačný systém
9.0
8.4
Fotoaparát
8.5
8.4
Výdrž batérie
8.3
6.8
Zhodnotenie

Xiaomi má vo svojej ponuke desiatky najrôznejších modelov, ktoré chcú upútať pozornosť zákazníka. Model Mi A2 na to ide s čistým Androidom a skvelými fotoaparátmi, ktoré ale ešte potrebujú pre bezchybné fungovanie doladiť. Výborným spracovaním a rýchlym systémom si Xiaomi Mi A2 za svoju cenu získa priazeň nejedného používateľa.

8.6
Hodnotenie redakcie
8.0
Užívateľské hodnotenie
30 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Smartfónový svet sa neustále rozrastá o ďalšie a ďalšie modely, ktoré bývajú neraz poriadne drahé. Pre tých, ktorí nechcú obetovať vysoké sumy za drahé kúsky, je tu riešenie v podobe strednej triedy. Aj tu je kráľom všetkých smartfónov pri pohľade na pomer cena/výkon známe Xiaomi z ďalekej Číny.

Čoraz populárnejší výrobca si nenechal ujsť príležitosť a opäť do tejto kategórie priniesol model, ktorý nám chce odhaliť svoj potenciál. Nejde o žiadne sklom pokryté a luxusom dýchajúce zariadenie, no o „zlatú strednú cestu“, ktorá chce uspokojiť požiadavky o čosi menej náročných používateľov.

Zobraziť najnižšie ceny Xiaomi Mi A2

Systém 99,9 % všetkých smartfónov tohto giganta doteraz obohacuje fantastická nadstavba MIUI, ktorá právom patrí medzi tie najlepšie vôbec. Zvyšné 0,1 % patrí modelovému radu, ktorý sa spolčil výlučne s čistým Androidom. Po minuloročnej premiére prvého Xiaomi bez nadstavby MIUI nedávno prišiel rad na jeho nástupcu, Xiaomi Mi A2, ktorý chce vylepšiť doterajšie nedostatky. To, či sa výrobcovi podarilo skutočne prekonať Xiaomi Mi A1 a túto novinku vylepšiť k spokojnosti cielenej skupiny zákazníkov, som počas niekoľkých dní zisťoval jeho testovaním.

Balenie

  • Xiaomi Mi A2
  • Príručka
  • Nabíjací kábel
  • EU adaptér
  • Obal
  • Redukcia na 3,5 mm jack
  • Spinka
Klasický, no precízne spracovaný kov

Do radu ostatných modelov výrobcu zapadá tento kúsok dokonale. Je to aj vďaka kovovej konštrukcii, ktorá nie je tak náchylná na zachytávanie odtlačkov ako sklo a navyše lepšie odvádza teplo tvorené pri náročnej prevádzke hardvéru. Chýbajúci audio jack ma donútil pri počúvaní hudby cez káblové slúchadlá využiť pribalenú redukciu z USB-C na 3,5 mm jack. Aj Xiaomi tak podľahlo trendu odstraňovania tohto jacku, ktorý bol z konštrukcie vyňatý na úkor jej hrúbky len 7,3 mm.

To ale nemení nič na fakte, že opakovanie po Apple a jeho iPhone X neprestáva ani v tomto modeli, ktorý dostal vzadu rovnako vyzerajúci, vertikálne orientovaný duálny fotoaparát. CEO Xiaomi, Lei Jun, sa nikdy nehanbil sa svoje sympatie voči americkému rivalovi, a tak niet divu, že isté dizajnové prvky vkladá spoločnosť do mnohých svojich smartfónov. Mi A2 nevynímajúc.

Veľký displej, ale stále obopínajú rámiky, ktoré vo vrchnej časti so sebou prinášajú selfie fotoaparát, potrebné senzory a mikrofón pre volania. Horná časť smartfónu ešte obsahuje infračervenú diódu pre ovládanie spotrebičov, pravý bok je zasa domovom hardvérových tlačidiel napájania a hlasitosti. Spodok obsadil USB-C port s reproduktorom po svojej pravej strane a mikrofónom naľavo.

Displej vlastnosťami neurazí

Hliníkové telo s väčšími rozmermi padne do rúk naozaj skvelo, avšak niekomu môže robiť problém ovládanie veľkého 5,99“ LCD IPS displeja jednou rukou. Pri troche snahy a s väčšou dlaňou to nie je nemožné, ale tento spôsob nie je práve najpohodlnejší.

Obrazovka má predsa len veľkú uhlopriečku a pokrýva 77,4 % prednej plochy smartfónu, pričom ponúka skvelé pozorovacie uhly a slušné farby. Samotná kvalita obrazu je primeraná cenovke smartfónu a nemám jej čo vytknúť, teda až na možnosti úpravy farieb, ktoré mi v nastaveniach obrazovky chýbali.

Zvyšok priestoru okolo obrazovky tvorí prázdna dolná „brada“ a horné „čelo“. Jediným chýbajúcim prvkom, ktorý poteší mnohých, je výrez displeja. Toho sa v tomto prípade Xiaomi zrieklo.

Za negatívum však pokladám pomalú automatickú reguláciu jasu, ktoré nefungovala vždy spoľahlivo a často som musel intenzitu ovládať manuálne. Nočný režim bol užitočný pri pozeraní na displej v slabom svetle, kedy redukuje modré svetlo a chráni oči používateľa. Nastaviť som si ho mohol podľa seba, alebo podľa východu a západu slnka.

Pochlapí sa aj v náročnejších situáciách

Svoje pozitíva počas môjho používania prejavovalo Xiaomi Mi A2 každodenne. Či už išlo o bežné úlohy, alebo aj náročnejšie operácie, procesor Snapdragon 660 mu dodal vždy dosť výkonu. Ani po nainštalovaní mnohých aplikácií a zaplnení internej pamäte som nezaznamenal žiadne spomalené reakcie. Pokiaľ si majiteľ tohto modelu navyše zapne nastavenia pre vývojárov (niekoľkonásobné ťukanie na číslo zostavy v informáciách o systéme) a zmení animácie okien na polovičku, celková odozva systému bude ešte rýchlejšia.

Štandardom strednej triedy sa u mnohých smartfónov stala 4 GB operačná RAM pamäť, ktorá bola aj vo výbave mnou testovanej verzie. Celková výkonová stránka Mi A2-ky je nadpriemerná a svojim potenciálom prekvapí nejedného používateľa. Výsledky syntetických benchmarkov nelámu rekordy, no svojimi číslami nikoho neurazia. Veď presvedč sa sám ako dopadli testy v niekoľkých benchmarkových aplikáciách.

Xiaomi do mnou testovanej verzie modelu Mi A2 dodalo len 32 GB internú pamäť, ktorá je však na dnešné pomery vcelku malá. Osobne mi tiež prekážalo, že slot pre nanoSIM karty nie je hybridný a teda sa vnútorné úložisko nedá rozšíriť pamäťovou microSD kartou. Takýto krok by ma odradil od kúpy tejto varianty smartfónu a v prípade záujmu rozhodne odporúčam siahnuť po vybavenejšej verzii.

Tentokrát to ide aj bez MIUI

Za skvelý chod systému môže z veľkej časti Android, ktorý nedostal grafickú nadstavbu MIUI. Xiaomi Mi A2 je totiž nástupcom prvej generácie jediného modelového radu spoločnosti, ktorý prichádza v balení s nepoškvrnených systémom Googlu. Ten ho zahrnul do svojho projektu Androide One.

To má za následok omnoho rýchlejší príchod aktualizácií, čo som si taktiež overil pri testovaní. Krátko po otvorení balenia a zapnutí smartfónu mi systém ponúkol update s augustovými bezpečnostnými záplatami. Túto aktualizáciu čoskoro nasledovala ďalšia, no tá už prinášala septembrový balíček bezpečnostných opráv.

Dôraz na stále aktuálny systém a jeho bezpečnosť tak poteší každého používateľa. Samotný čistý Android 8.1 Oreo je však klasickým systémom, ktorý poznáme z mnohých iných smartfónov a Xiaomi tak doň svojimi vylepšeniami takmer vôbec nezasiahlo. Zopár doplnkov sa však nájde a patria medzi nich Mi Služby v Nastaveniach, cloudové úložisko Mi Drop, Správca súborov a Mi Remote pre ovládanie spotrebičov infračervenou diódou, ktoré funguje spoľahlivo.

Android je tak po modeli Mi A1 aj u Mi A2-ky dostupný vo svojej skoro najčistejšej podobe, pričom so sebou prináša všetky známe a obľúbené funkcie. Xiaomi postupne vyvíja svoje smartfóny aj po stránke bezpečnosti a autorizácie používateľa. Už aj lacnejšie kúsky tak dokážu rozpoznať tvár, aj keď len v 2D. To však neplatí u tohto modelu, ktorému takáto možnosť chýba. Počas jeho používania som si tak musel vystačiť so snímačom odtlačkov prstov, ktorý je ale poriadne rýchly a zakaždým ma pustil do systému bez najmenšieho zaváhania.

Skvelá dvojica objektívov s jednou chybou

Dnes sa už duálnym fotoaparátom pýši nejeden smartfón aj z tejto cenovej kategórie. Xiaomi Mi A2 samozrejme nie je výnimkou a aj tu teda nájdeme dva objektívy hlavného fotoaparátu. Jeden z nich dostal 12 MPx rozlíšenie a druhý chce ohúriť až 20 MPx rozlíšením, pričom oba majú rovnako nízke clony f/1.8, no žiaľ tu chýba teleskopický snímač.

Klasický režim vs. Bokeh efekt

[twenty20 img1=“139439″ img2=“139438″ offset=“0.5″]

Klasický režim vs. HDR

[twenty20 img1=“139441″ img2=“139442″ offset=“0.5″]

Nízka svetelnosť ich predurčuje k lepším výsledkom pri fotografovaní v noci, kedy môže na snímač dopadnúť viac svetla. Duálny fotoaparát predviedol svoje kvality spoľahlivo počas dňa a prekvapil ma aj v noci, kedy dokázal vytvoriť slušné zábery. Fotografie dostali pestré farby a zábery boli dostatočne ostré. Aj v tomto prípade teda vidno, že Xiaomi na hardvéri fotoaparátu naozaj zapracovalo a vo svojej kategórii sa tak môže hravo zaradiť medzi najlepších.

Panoráma

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Po chvíli prekvapenia ale začali prichádzať prvé podstatné nedostatky. Lepšie zábery som sa snažil dosiahnuť pomocou HDR režimu, ktorý ale potrebuje poriadne doladiť. Pri vybranej možnosti automatického zapnutia HDR fotoaparát po stlačení spúšte snímku zachytil, avšak miesto fotenej scény sa do galérie uložil iba zelený obrázok, ktorý môžeš vidieť nižšie. Neskôr sa tento problém opakoval aj pri trvalo zapnutom HDR, no objavoval sa zväčša pri slabom svetle a až po inštalácii septembrovej aktualizácie od Googlu. Fotografovať v tomto režime bolo veľkým problémom, keďže výsledok bol už vopred jasný, teda skôr zelený.

Ďalšie vrásky na čele mi ale spôsobila hláška „Nie je možné sa pripojiť k fotoaparátu“. Pri pátraní na internete som sa však dozvedel, že tieto chyby netrápia iba mnou testovaný kus a nešťastných používateľov je oveľa viac. Ostáva tak len dúfať, že tento problém bude čím skôr napravený. HDR režim pri fotení dokázal v niektorých prípadoch snímky pekne oživiť. Inokedy som zasa len ťažko hľadal rozdiely medzi obyčajným záberom a HDR fotkou.

Natáčanie videí prinieslo pekné výsledky, no najmä cez deň. V noci už kvalita výrazne klesla a začal sa objavovať výrazný šum, spolu s častým zaostrovaním objektívov a roztraseným obrazom. Odhliadnuc od týchto problémov je fotoaparát vo svojej triede jedným z najlepších, pričom dokáže vytvoriť dostatočne ostré fotky s bohatými farbami a svoje využitie nájde najmä počas dňa.

Aplikácia používateľovi ponúka mnoho rôznych režimov, vrátane manuálneho, režimu panorámy či rozostrenie pozadia v režime „Na výšku“. Dostupný je tiež režim „Krátke video“, no táto možnosť sa mi javí ako absolútne zbytočná, pretože neponúka žiadne jedinečné vlastnosti a ide len o natáčanie záznamu s maximálnou dĺžkou 10 sekúnd. Počas môjho testovania sa slušne predviedol aj selfie fotoaparát, ktorý fotil počas dňa pekné fotky a navyše som uňho nepostrehol problémy s HDR režimom. V noci už boli selfíčka o čosi horšie, no predná prisvetľovacia dióda im dodala trochu potrebného svetla.

Priemerná batéria

Do tenkého tela nemohlo Xiaomi vtesnať masívnu batériu, a tak v útrobách Mi A2-ky ostal priestor pre 3 010 mAh akumulátor. Ten dokázal bez problémov napájať smartfón aj viac ako jeden celý deň, pričom mi ešte pár percent ostalo. Nabíjanie potom prebiehalo cez USB-C port a z 15 % na 90 % kapacity sa energia batéria doplnila po 72 minútach.

Nejde o najrýchlejšiu technológiu nabíjania na trhu, no už chvíľa stačí na to, aby smartfón vydržal zopár ďalších hodín používania. V prípade potreby je dostupný aj šetriaci režim, ktorý obmedzí nepotrebné procesy a minimalizuje tak spotrebu, kým sa batéria nenapojí na adaptér.

…a priemerné GPS

Xiaomi pri vývoji tohto smartfónu mierne zasiahlo aj do možností audia, kde v nastaveniach ponúka výber niekoľkých modelov svojich slúchadiel. Dostupný je tiež režim Dirac HD Sound, ktorý vylepšuje kvalitu reprodukcie hudby.

Tú je možné ešte dodatočne upraviť v nastaveniach ekvalizéra, aby bol zvukový zážitok pri počúvaní cez slúchadlá čo najlepší, aj keď podľa mňa ide skôr o priemerné výsledky. Tie Xiaomi Mi A2 dosahuje aj pri externom reproduktore, ktorému chýbajú hlboké tóny, no v danej cenovej kategórii skvelo zapadne.

Priemerne hodnotím aj kvalitu GPS modulu, ktorý sa počas môjho testovania predviedol v niekoľkých aplikáciách. V teste aplikácie MyTrack, kedy smartfón ležal nehybne 30 minút pod holým nebom, prešiel virtuálnych 18 metrov. Túto odchýlku naznačuje aj kopírovaná trasa v Endomondo, kedy Mi A2-ka neraz poriadne vybočila z prejdenej trasy. Nejde o najspoľahlivejšiu navigáciu, no svojimi výsledkami si neviedla najhoršie.

S Redmi Note 5 sa príliš (ne)podobajú

Mnohým našim čitateľom sa táto novinka spája so Xiaomi Redmi Note 5, ktorý je však z inej modelovej línie. Napriek tomu musím uznať, že rozdiely v dizajne týchto dvoch kúskov sú viac-menej minimálne. Veľký 5,99“ LCD displej je dominantou prednej steny v oboch prípadoch, pričom ani jeden z nich používateľovi nespôsobuje „notchnú“ moru. Našťastie v nich Xiaomi nevyužilo výrez, ktorý sa stále viacerým jeho odporcom nepozdáva.

Výraznú podobnosť medzi Xiaomi Mi A2 a Xiaomi Redmi Note 5 ale odhaľuje aj zadná stena, kde sú u oboch dva fotoaparáty, no tie už ponúkajú odlišné rozlíšenie a vlastnosti. Najviditeľnejšími rozdielmi sú tu predely pre antény, ktoré u Mi A2-ky dizajnéri elegantne schovali po hornom a dolnom okraji konštrukcie. U Xiaomi Redmi Note 5 sú viditeľné na prvý pohľad. Pod kapotou týchto dvoch hráčov strednej triedy driemu rozličné procesory.

Kým u mnou testovaného modelu to bol Snapdragon 660, u Redmi Note 5 nájdeme starší čip, Snapdragon 636, ktorý výkonom mierne zaostáva. Rovnaká 4 GB RAM-ka však u oboch poskytuje skvelý multitasking.

Badateľné odlišnosti nájdeme aj v kapacite akumulátorov, kde je ten v Redmi Note 5 o celý 990 mAh väčší ako u Xiaomi Mi A2, čo sa odráža aj na výdrži.

Najzásadnejším rozdielom medzi týmito dvoma Xiaomi smartfónmi je však grafická nadstavba MIUI. U Xiaomi Redmi Note 5 obohacuje špičkové MIUI 9 systém Android 8.0 Oreo a ponúka všetky svoje „fičúry“. Xiaomi Mi A2 je však druhým modelom výrobcu, ktorý sa tohto perfektného vylepšenia zriekol, aby poskytol používateľský zážitok z čistého Androidu 8.1 Oreo z projektu Android One.

Závažným rozdielom je tiež absencia 3,5 mm audio jacku. Kým v hliníkovej konštrukcii Redmi Note 5-ky dierku pre tento jack nájdeme, u tohto Xiaomi Mi A2 ju už výrobca z hliníkového tela vylúčil. K redukovaniu výbavy sa dostalo aj pri rozširovaní internej pamäte, ktorú si môže používateľ u Xiaomi Redmi Note 5 pohodlne rozšíriť microSD kartou, zatiaľ čo u mnou testovaného kúsku hybridný slot nie je k dispozícii. Toto beriem ako veľké negatívum najmä vzhľadom na malú 32 GB pamäť v najnižšej verzii Mi A2-ky.

„Status quo“ sa u Xiaomi nemení ani po rokoch pôsobenia v smartfónovom priemysle a jeho krédom je stále prinášať skvelo vybavené modely za výborné ceny. V tomto prípade však Mi A2 a Redmi Note 5 patria do dvoch odlišných modelových línii, a tak je len na individuálnych preferenciách každého používateľa, aby si vybral preňho vhodnejší variant.

Xiaomi Mi A2 je ďalším skvelým smartfónom výrobcu

Štvrtý najväčší producent smartfónov a zároveň obľúbenec desiatok miliónov spokojných používateľov svojich verných utvrdzuje v tom, že jeho cenová politika nebude ísť proti peňaženkám zákazníkov. S nízkou maržou na hardvér vo výške len 5 %, tak Xiaomi neustále dokazuje, že vie priniesť za výbornú cenu naozaj výborný smartfón s ešte lepšími schopnosťami. Výnimkou nie je ani model Mi A2, ktorý svojimi vlastnosťami prekvapí mnohých. Jeho svižné fungovanie čistého Androidu a slušný výkon, ktorý svoj potenciál ukáže aj pri náročnejších úlohách, skutočne stoja za to.

Veľkým bonusom je navyše skvelý duálny fotoaparát, ktorý vytvorí aj z napohľad obyčajnej scény nádherný záber a právom patrí medzi to najlepšie, čo si môže človek doslova už za pár stoviek eur dopriať. Áno, áno, nevyhol som sa ani chybám, ktoré dokážu pokaziť celkový zážitok z používania tohto skutočne dostupného modelu, no tie je do budúcnosti možné napraviť softvérovou aktualizáciou. Nie vždy sa update vydarí podľa predstáv, čo sme mali doteraz možnosť vidieť aj u mnohých iných smartfónov. Problémy duálneho fotoaparátu Xiaomi Mi A2 sú síce otravné a pri fotení skutočne často prekážajú, no verím, že ich Google, spolu s výrobcom, čoskoro napraví a všetko pôjde znova hladko.

Zobraziť najnižšie ceny Xiaomi Mi A2

Čo, ale nejde napraviť je malé 32 GB úložisko, ktoré nemuselo byť nedostatkom, pokiaľ by bol dostupný slot pre microSD kartu. Tu Xiaomi nedáva zákazníkovi príliš na výber a pre náročnejších používateľov, ktorí chcú viac miesta, je jedinou možnosťou kúpa vybavenejšej verzie smartfónu s väčšou pamäťou. Pri pohľade na cenu je rozhodne jasné, kam týmto modelom spoločnosť smeruje. Neorientuje sa na profesionálov vyžadujúcich extrémny výkon, ale na bežných ľudí, ktorí túžia po jednom z najlepších smartfónov svojej kategórie a tým Xiaomi Mi A2 naozaj aj je.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú