Netflix po nevýrazných uplynulých mesiacoch konečne ukazuje silu vlastnej tvorby a v máji svojich predplatiteľov ohúri pestrou ponukou rôznorodých noviniek, vďaka ktorým si nový mesiac takpovediac kradne pre seba.

Tradične medzi nimi nechýbajú dokumentárne série, tentokrát si však veľa sľubujeme aj od filmových noviniek, ktorými streamovací gigant v poslednom čase príliš nevyniká. Toto je 10 filmov a seriálov nového mesiaca, ktoré by si (nielen) na Netflixe nemal zmeškať.

The Sons of Sam: A Descent into Darkness

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 5. máj

Jeden z najznámejších masových vrahov v histórii, David Berkowitz, známy tiež ako Son of Sam, si v súčasnosti odpykáva šesť doživotných trestov. Čo ak však pri svojom zúrivom vyčíňaní nevystupoval sám? Kým dolapením brutálneho sériového vraha sa skončila nočná mora pre tisícky Američanov, pre novinára a spisovateľa Mauryho Terryho sa posadnutosť Berkowitzom iba začínala.

Terry bol totiž skalopevne presvedčený o tom, že Son of Sam nekonal sám, ale bol súčasťou satanistického kultu, ktorého členovia sa na zverstvách rovnako zúčastňovali a nikdy neboli predvedení pred spravodlivosť.

Na čom si novinky vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Nová 4-dielna miniséria od Netflixu sa zameria práve na Terryho teórie a dôkazy, ktoré pri niekoľkoročnom vyšetrovaní na vlastnú päsť dokázal nahromadiť. Existovala skutočne masochistická sekta satanistov alebo išlo len o nepodloženú teóriu?

Jupiter’s Legacy

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 7. máj

Ešte v roku 2016 si Netflix multimiliónovým kontraktom zabezpečil exkluzívne partnerstvo so škótskym komiksovým tvorcom Markom Millarom a jeho produkčnou spoločnosťou.

Podľa Millarových komiksov boli nakrútené akčné hity ako Kingsman, Kick-Ass či Logan: Wolverine, seriálová novinka Jupiter’s Legacy, ktorá rovnako čerpá z Millarovej komiksovej predlohy, je preto právom jedným z najočakávanejších originálnych projektov streamovacej služby tohto roka.

Jupiter’s Legacy predstaví nové univerzum, v ktorom stará generácia superhrdinov predáva žezlo nad ochranou Zeme svojim potomkom. Nie všetci z nich sú však na veľkú zodpovednosť a nové nebezpečenstvá pripravení a medzi veteránmi a novou krvou má panovať otvorené napätie.

Scenár k seriálovej novinke napísal Steven S. DeKnight, ktorý má na svedomí napríklad príbeh k vybraným epizódam populárneho počinu Daredevil, novinka by preto nemusela vynikať len po vizuálnej, ale tiež obsahovej stránke.

Oxygen

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 12. máj

Varovanie pre klaustrofobikov, Oxygen si na Netflixe radšej nezapínajte. Prakticky celý film sa totiž odohráva v uzavretej kryokomore, kde sa za záhadných okolností zobudí mladá vedkyňa.

Tá si nespomína, kto je, ani ako do komory vlastne dostala, isté však je, že jej dochádza kyslík a ak sa zo svojho väzenia čím skôr nedostane, zomrie. Začína sa teda boj s časom, kedy si hlavná hrdinka musí poskladať skladačky zo svojej minulosti a odkryť pravdu o svojej situácii.

Hlavnú protagonistku vo filme stvárni francúzska herečka Mélanie Laurent, na ktorú si diváci môžu pamätať napríklad z Nehanebných bastardov alebo trileru 6 Undeground. Upútavka k filmu bola medzi divákmi prijatá mimoriadne pozitívne, uvidíme teda, či francúzsky psychologický triler vysokým očakávaniam dostojí.

The Underground Railroad

Platforma: Prime Video

Dátum premiéry: 14. máj

Silný dramatický zážitok svojim predplatiteľom v novom mesiaci sľubuje aj Amazon. Seriálová novinka The Underground Railroad predostrie príbeh mladej otrokyne Cory, snažiacej sa nájsť slobodu útekom cez podzemnú železnicu. Coru čaká strastiplná púť cez vybrané americké štáty a na každej zastávke prežíva nové dobrodružstvo a stretáva sa s novou podobou sveta.

Dej novinky sa odohráva vo fiktívnej americkej histórii, kedy otroci cez fiktívny komplex podzemných železníc unikali svojim väzniteľnom. Seriál je postavený na rovnomennom románe spisovateľa Colsona Whiteheada, ktorý si za román vyslúžil aj prestížnu Pulitzerovu cenu.

O novinke Amazonu sa preto nahlas hovorí ako o možnom kandidátovi na najlepší seriál roka či na zisk prestížnych ocenení Emmy, záujem budí aj prítomnosť herca Joela Edgertona, známeho napríklad z historickej drámy Netflixu The King.

Love, Death & Robots

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 14. máj

Antologická sci-fi séria Love, Death & Robots bola predstavená ešte v roku 2019 a aj vďaka nadšeným reakciám kritikov sa v rámci Netflixu tešila slušnej popularite. S istotou môžeme povedať, že ide o jeden z najzvláštnejších seriálov v rámci služby, zároveň však aj o jeden z najoriginálnejších.

Druhá séria bude na rozdiel od predchodcu pozostávať iba z ôsmych epizód, rovnakého prídavku sa dočkáme ešte na budúci rok v podobe potvrdenej tretej série.

Jednotlivé epizódy na seba ani tentokrát nebudú nadväzovať, pripraviť sa preto môžeš na smršť rôznorodých umeleckých štýlov, jedinečné spôsoby rozprávania príbehu aj dejové zápletky.

Druhá séria podľa traileru zároveň ponúkne pestrú paletu žánrov. Kým niektoré epizódy budú ladené vo fotorealistickej grafike, iné budú hororovým spracovaním a ručnými animáciami naháňať strach. Ak si seriálu doposiaľ nedal šancu, určite to vyskúšaj. Najdlhšie časti nepresiahnu viac ako 17 minút, za pokus teda v tomto prípade naozaj nič nedáš.

The Woman in the Window

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 14. máj

Hviezdne obsadený psychologický triler Woman in the Window mal byť pôvodne v kinách uvedený ešte na konci roka 2019, kvôli pandemickej situácii sa však premiéra neustále odkladala, až si ju pre seba exkluzívne zabezpečil Netflix.

Novinka sa zameria na detskú psychologičku Annu Fox, ktorá sama trpí sociálnou úzkosťou a problémom opustiť svoj dom. Anna naviaže opatrné priateľstvo so svojou novou susedkou, ktoré však končí vo chvíli, keď Anna vidí jej brutálnu vraždu.

Hlavným problémom sa ukazuje, že polícia Anne z hrôzostrašnej historky neverí ani slovo. Boli tragické udalosti iba výplodom utrápenej mysle alebo susedný dom skutočne skrýva temné tajomstvo?

V hlavnej úlohe trileru inšpirovanom rovnomennou knižnou predlohou uvidíš 6-násobnú nominantku na Oscara, herečku Amy Adams (Špinavá hra), asistovať jej bude nemenej hviezdny Gary Oldman (Najtemnejšia hodina).

Those Who Wish Me Dead

Platforma: HBO Max

Dátum premiéry: 14. máj

Nie je veľkým tajomstvom, že HBO Max (na Slovensku v priebehu roka vystrieda HBO GO) sa v zámorí príliš nedarí. Odpoveďou na malý počet predplatiteľov je tento rok odvysielať všetky filmové hity súbežne s ich kinopremiérou aj na svojej platforme HBO Max a službu tak zatraktívniť.

V uplynulých mesiacoch sa zámorskí diváci dočkali megahituako Godzilla vs. Kong či slušného revivalu hernej ikony Mortal Kombat. V máji si od veľkorozpočtových blocbkusterov dajú predplatitelia služby pohov, baviť ich pre zmenu bude Angelina Jolie v neo-westerne Those Who Wish Me Dead.

Ten nám predstaví príbeh mladého chlapca Connora Casserlyho, ktorý je svedkom brutálnej vraždy svojho otca a uniká pred zákernou dvojicou jeho vrahov. Pomáha mu pritom odborníčka na prežitie v divočine Hannah (Angelina Jolie), ktorá okrem prenasledovateľov musí bojovať aj s rozsiahlym lesným požiarom.

Army of the Dead

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 21. máj

Kráľom popcorovnej zábavy sa v máji s prehľadom stane Zack Snyder so svojou zombie novinkou Army of the Dead. Snyderovo meno sa v súčasnosti skloňovalo predovšetkým v súvislosti s Justice League, tentokrát však režisérovi do práce nikto nerečnil a umelec si prácu s Netflixom opakovane nevie vynachváliť.

Pre streamovaciu platformu tak vytvoril celkom nové zombie univerzum s vlastnými zákonitosťami, zvrátenosťami a hromadou originálnych nápadov. Zombie Elvis či nemŕtvy tiger sú len špičkou ľadovca novej snímky.

Jej ústrednou zápletkou je lúpež kasína v Las Vegas, ktorá sa čoskoro nepekne zvrtne a nechá ústredných hrdinov napospas hordám zombíkov. Hereckému osadenstvu dominuje Dave Bautista (Strážcovia galaxie) tešíme sa aj na hudbu Junkieho XL, člena tzv. Magnificent Six, teda skladateľskej smotánky Hollywoodu.

Netflix projektu očividne verí, už teraz totiž v spolupráci so Snyderom pripravuje aj prequel ku filmu, rovnako ako animovaný seriál zasadený do nového zombie univerza.

Cruella

Platforma: Disney+

Dátum premiéry: 28. máj

Disney+ bude na Slovensku spustené neskôr počas roka, informujeme preto aj o jeho obsahu. Kým posledné týždne si pre seba uchmatli seriály Marvelu WandaVision a práve skončený Falcon and the Winter Soldier, májovej ponuke streamovacej služby dominuje predovšetkým ikonická záporáčka Cruella de Vil, známa z rozprávky 101 Dalmatíncov.

Filmová novinka však nebude žiadnym remakom rozprávkovej klasiky. Sústrediť sa bude výhradne na Cruellu, na začiatku filmu ešte príčetnú a ambicióznu módnu návrhárku, ktorá postupom udalostí prepadá šialenstvu a stáva sa z nej panovačná a nevyspitateľná zbohatlíčka.

V hlavnej úlohe uvidíš oscarovú Emmu Stone (La La Land), ktorá si rolu bláznivej excentrickej podľa trailerov rozhodne užívala. Pozornosť si však nepochybne vypýta aj dvojnásobná držiteľka Oscara Emma Thompson (Rozum a cit), ktorá v snímke stvárni s barónku von Hellman a vo veľkom sa podpíše na prerode hlavnej hrdinky.

Lucifer (druhá časť 5. Série)

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 28. máj

Lucifer patrí k najsledovanejším seriálom na Netflixe, vyvrcholenie piatej série však kvôli koronakríze museli producenti rozdeliť na dve časti. Prvá bola odvysielaná ešte v auguste minulého roka, zostávajúcich 8 epizód si fanúšikovia uštipačného detektíva budú môcť vychutnať na konci mája.

Že ťa v novom mesiaca žiadna z noviniek nezaujala? Inšpiruj sa staršími výbermi, ktoré sme pre teba priniesli v uplynulých mesiacoch:

Tvorcovia sa ani tentokrát nebudú báť experimentovať, desiata epizóda sa napríklad ponesie v muzikálovom duchu. Prichádzajúce epizódy majú byť zároveň nabité emóciami, keďže producenti ich v tomto smere označili za najsilnejšie v histórii seriálu.

Fanúšikovia nemusia smútiť ani po skončení piatej série. Netflix v predstihu potvrdil ešte dodatočnú šiestu sériu, ktorá zároveň ukončí seriálovú púť obľúbených hrdinov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom