RECENZIA: Ako dopadol filmový súboj storočia? Godzilla vs. Kong je skvelou akčnou jazdou so špičkovým vizuálom, no aj zbytočnými postavami
Súboje megamonštier sú v poslednej dobe v kurze. V uplynulých rokoch sme sa dočkali napríklad dvojice filmov Pacific Rim či Rampage s Dwaynom Johnsonom, v žánri však nedominuje nikto iný ako Godzilla a King Kong, ktorí sú súčasťou vlastného univerza MonsterVerse.
Dvojica obrov zatiaľ dostala tri samostatné filmy, ktoré si po komerčnej stránke rozhodne neviedli zle, až teraz sa ale stretávajú na jednom plátne, aby podali jasnú odpoveď na otázku, kto je skutočným kráľom filmových monštier.

Stret dvoch megalomanských alfa príšer pritom nie je úplnou novinkou. Dvojica si vo filme zmerala sily ešte v polovici minulého storočia, kvôli zamotaným právam si ale na opätovné vystúpenie fanúšikovia museli počkať takmer 60 dlhých rokov.
NEPREHLIADNI
Koniec filmovému marazmu? Godzilla vs. Kong zaznamenáva famózny štart, dostáva však zabrať od fanúšikov DC
Čakanie sa v tomto prípade skutočne oplatilo. Godzilla vs. Kong je totiž splneným snom a jedným z najlepších akčných filmov posledných rokov, ktorý vyniká predovšetkým svojím prvotriednym vizuálom a excelentnými efektami.

Ako to však pri podobných filmoch býva, mozog pred sledovaním odporúčame preradiť na nižší výkonový stupeň, keďže po príbehovej stránke novinka príliš neohúri.
Eskalujúce napätie
Vstup do filmu pritom vôbec nie je najhorší ani v oblasti rozprávania. Už úvodné titulky efektne zobrazujú cestu, akou si Godzilla a King Kong v predošlých filmoch prešli a zároveň predstavuje osud monštier, ktoré sa im odvážili postaviť do cesty.
Prakticky celá prvá tretina filmu vydarene buduje atmosféru a pripravuje diváka na prvý stret titánov. Prečo k tomuto súboju vlastne musí dôjsť je vysvetlené len povrchne a zmienkami, že vo svete môže existovať len jeden alfa samec.
Dozvedáme sa však, že Godzilla sa stáva nevyspytateľnou a začína útočiť na naše metropoly, opäť preto narastá potreba vyvinúť efektívne prostriedky na našu ochranu. Situácia nie je ideálna ani v prípade King Konga, ktorý je v umelo vytvorenom prostredí čoraz nepokojnejším a dlho v ňom už nevydrží.
Riešenie na oba problémy ochotne ponúka megakorporácia Apex, ktorá má však svoje vlastné motívy. To je všetkým jasné prakticky do samotného začiatku, už len vďaka typicky zlovestnému zobrazeniu jej vrchného predstaviteľa, riaditeľa Waltera Simmonsa.
Iba do počtu
Omnoho väčší priestor ako hlavný ľudský antagonista dostávajú hviezda Stranger Things, Millie Bobby Brown, a charizmatický švédsky herec Alexander Skarsgard, ktorý vo filme stvárni prehliadaného geológa a odborníka na pôvod King Konga.

Kým postava Skarsgarda pre dej ešte dáva zmysel, aj keď miestami už (aj na pomery filmu) pôsobí ako sci-fi, príbehová „konšpirátorská“ línia s Millie Bobby Brown je v novej snímke absolútne zbytočná a je prešpikovaná do oči bijúcimi nelogickosťami.
Nie je to chyba hercov. Tí odvádzajú prvotriednu robotu, dobre sa na nich pozerá a celkovo vo filme ničím neprekážajú. Situácie, do ktorých ich scenáristi vložili, však doplácajú na častú nezmyselnosť. To konštatujeme aj napriek tomu, že v tomto smere sme od filmu skutočne zázraky nečakali.
Filmári ľudským postavám síce venovali potrebný priestor, ten zároveň slúži iba na rýchly presun dejom. Sem-tam je naznačené, že hlavní hrdinovia v minulosti čelili vlastným tragédiám.
Konšpirátor Bernie Hayes napríklad v jednej zo situácií odhalí, že prišiel o manželku, brata pri ceste do Stredu zeme naopak stratil aj Alexander Skarsgard v úlohe doktora Linda.

Pozornosť púta aj načrtnutý osobný vzťah medzi King Kongom a malým dievčatkom Jiou, žiadnemu z načrtnutých scenárov sa však tvorcovia vo výsledku vôbec nevenujú.
Čítal si už?
Nepočul si o nich, hodnoteniami ale búrajú strop. Toto je 6 neznámych seriálov, ktoré si nesmieš nechať ujsť
To je zároveň trocha škoda, keďže napríklad Godzilla z roku 2014 okrem skvelej akcie príjemne prekvapila aj hlbším vykreslením postáv. Nič podobné sa v novom filme nedeje, vo výsledku tu preto ľudskí hrdinovia pôsobia tak trocha do počtu.

Totálna deštrukcia
Otázne je, do akej miery budú zmienené nedostatky pri sledovaní prekážať. Už samotný názov filmu jasne naznačuje, že kto chce vidieť vzťahovú drámu, má sa pozrieť inam.
Godzilla vs. Kong si divák nakoniec zapne predovšetkým kvôli súboju dvoch gigantických monštier. Takýchto momentov mu novinka doručuje hodne a prináša ich v prvotriednej kvalite.
Giganti sa zoči-voči postavia hneď niekoľkokrát a strety skutočne stoja za to. Predovšetkým prvý súboj vďaka dlhému čakaniu a vydarenému budovaniu napätia v prvej tretine filmu vyznieva skutočne úderne.

Strety sú prehľadné a presne také ničivé, aké sme si po videní trailerov sľubovali. Zároveň je vidieť, že tvorcovia si na ich choreografii dali záležať a monštrá pri nich využívajú svoje prednosti.
Kým Godzilla sa spolieha na masívnu stavbu tela, dlhý chvost a ničivý oheň, King Kong zručne využíva svoju pohyblivosť a končatiny, ktorými po svojom protivníkovi hádže všetko, čo mu príde pod ruku.
Svetová extratrieda
Smršť rakiet, stíhačky, lietadlové lode aj kolabujúce mrakodrapy skvele dopĺňajú totálnu deštrukciu, ktorú kolaps monštier so sebou prináša. Ten nakoniec skvele podčiarkuje aj hlbokými basmi nabitý hudobný sprievod Junkieho XL, ktorý film sprevádza.

Deštrukcia mrakodrapov či rovno celých miest dnes nepredstavuje nič, na čo by sme v čase superhrdinských filmov neboli zvyknutí. Godzilla vs. Kong je však po vizuálnej stránke absolútna jednotka a patrí medzi to najlepšie, čo akčný žáner v tomto smere ponúka.
Nejde pritom o maličkosť. Napodobniť pohyby gigantického King Konga s takou vierohodnosťou, akú môžeme v novom filme vidieť, si zaslúži obrovskú pochvalu, do najmenších detailov je zároveň vykreslená aj Godzilla, na ktorej sa kamera nebojí zastaviť a zobraziť ju v celej svojej hrôzostrašnosti.
Verdikt
Godzilla vs. Kong je tak po akčnej a vizuálnej stránke splneným snom fanúšikov MonsterVersa a prináša pôsobivý stret medzi ikonickými monštrami, ktorý za našimi očakávaniami rozhodne nezaostal.
Akcia je veľkolepá a prehľadná, film aj vďaka (na dnešné pomery) kratšej minutáži odsýpa ako po masle a dobre sa pozerá aj na jeho herecké hviezdy, ktorým sa však filmári mohli povenovať podstatne hlbšie.

Nemilým prekvapením je naopak miestami vyložene hlúpy dej, ktorý nás sklamal aj napriek tomu, že po stránke príbehu sme od nového blockbusteru skutočne veľa nečakali.
Ako sme však spomenuli v predchádzajúcich riadkoch, kto si film zapne kvôli súboju dvoch známych monštier, sklamaný odchádzať nebude. Do tejto skupiny patríme aj my, preto môžeme Godzilla vs. Kong odporučiť všetkým fanúšikom popcornovej akčnej zábavy. Škoda len, že si ho u nás nemôžeme vychutnať aj v kinách.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.






Teraz čítajú

Gigant odhalil budúcnosť sledovania filmov. Rozdiel má pocítiť úplne každý

Najslávnejšia sci-fi značka sa rozpadáva. Ľudia vyslali jasný signál

Iba dva filmy sa v 2026 sledovali viac. Katastrofický film Netflixu ohúril masy

Slováci podľahli na Netflixe mrazivému trileru. Jeho európska verzia znechutila ľudí záverom

Akčná legenda je späť. Netflix ukazuje najväčší seriál apríla, príde už o pár dní
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMPríplatok až 319 eur: Letenky budú rekordne drahé, dopravcovia rušia lety a dvíhajú ceny, Slováci si priplatia

Známy reťazec sťahuje bicykle z predaja: Ak máš doma tento model, prestaň ho používať. Chyba môže ohroziť tvoju bezpečnosť

Syr nie je len tuková bomba: Zabudni na kalórie, odborníci odhalili druhy, ktoré sú pre telo najlepšie

Nenápadnej firme z Bratislavy vystrelili tržby z 342-tisíc na 18,25 milióna eur. Rekordy trhá aj „slovenský“ Amazon

VIDEO: Tri zásahy a koniec. Ukrajinci zlikvidovali jednu z najničivejších zbraní Ruska, ktorá ľuďom ničí vnútorné orgány
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedci dokázali zastaviť starnutie. Našli vec, vďaka ktorej budú ľudia žiť oveľa dlhšie
- Ľudstvo nemá kam ukladať energiu. Zachráni nás „zabudnutý” typ batérie, ktorú už 147 rokov nevyužívame
- Elektromobily sú už lacnejšie ako spaľováky. Európsky štát využil prefíkanú taktiku
- S Teslou uviazol v najsuchšom údolí na svete, zachránilo ho to, o čom spaľováky len snívajú
- Iba dva filmy sa v 2026 sledovali viac. Katastrofický film Netflixu ohúril masy
-
- Vedci dokázali zastaviť starnutie. Našli vec, vďaka ktorej budú ľudia žiť oveľa dlhšie
- Elektromobily sú už lacnejšie ako spaľováky. Európsky štát využil prefíkanú taktiku
- Akčná legenda je späť. Netflix ukazuje najväčší seriál apríla, príde už o pár dní
- S Teslou uviazol v najsuchšom údolí na svete, zachránilo ho to, o čom spaľováky len snívajú
- Vedci po 50 rokoch potvrdili šialenú predpoveď. V svetle sa pohybuje niečo rýchlejšie než ono samo
-
- Najväčší film 2025 je konečne online aj s dabingom. Jedna vec ľudí určite nepoteší
- Neďaleko Slovenska dorazilo 700 ton rádioaktívneho odpadu. Štát nevie, kde ho má umiestniť
- Našli obrovské ložisko plynu so zásobami až 56,6 miliardy m³. Môže vytrhnúť Európu z krízy
- Vedci po 50 rokoch potvrdili šialenú predpoveď. V svetle sa pohybuje niečo rýchlejšie než ono samo
- Na toto sme čakali 4 roky. Najväčší akčný hit 2022 sa vráti a nemohlo to dopadnúť lepšie
Maďari postavia solárny park s batériovým úložiskom za 210 miliónov eur
Slovenská pošta dostáva pokrokové vylepšenie. Zásadne skráti čas strávený pri okienku
Rekordný skok v predaji: Európania húfne kupujú autá, ktoré nepotrebujú ani kvapku ropy
Nemecké automobilky čelia historickému prepadu. Začali vyrábať zbrane
Miliardová rana pre Blue Origin: Vesmírna misia vážne zlyhala napriek úspešnému pristátiu
Mochovce ukončili generálnu odstávku prvého bloku
Zaplatíš, no hru si po rokoch nezahráš. Hráči v EÚ rozbehli boj proti praktikám veľkých firiem
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMPríplatok až 319 eur: Letenky budú rekordne drahé, dopravcovia rušia lety a dvíhajú ceny, Slováci si priplatia

Známy reťazec sťahuje bicykle z predaja: Ak máš doma tento model, prestaň ho používať. Chyba môže ohroziť tvoju bezpečnosť

Syr nie je len tuková bomba: Zabudni na kalórie, odborníci odhalili druhy, ktoré sú pre telo najlepšie

Nenápadnej firme z Bratislavy vystrelili tržby z 342-tisíc na 18,25 milióna eur. Rekordy trhá aj „slovenský“ Amazon

