Nový Mortal Kombat, reštartujúci filmovú ságu 90. rokov, konečne dorazil na naše obrazovky. Naplnil očakávania alebo ide len o ďalší zárez medzi filmami, ktoré zahanbia herné predlohy?

Warner Bros. si na novinke dalo záležať, pričom už od úplného počiatku Mortal Kombat šikovne orientuje zápletku ako na úplných nováčikov, tak aj na na tvrdé fanúšikovské jadro rôzne rozosiatymi narážkami.

Príbeh začína od úplných základov

Príbeh začína presne tak, ako sme už videli v úvodnej ukážke pred niekoľkými dňami, teda zhruba 4 storočia pred alternatívnou súčasnosťou. Bi-Han vyvražďuje celý rodinný klan Hanza Hasashiho a v závere prológu posiela do Netherrealmu aj samotného Hanza.

TMDB

Zatiaľ čo nezaujatým divákom sa v tomto momente dostáva kvalitnej akčnej scény a špičkového boja telo na telo, fanúšikovia hier vedia, koľká bije. Rýchlym prestrihom sa následne dostávame do súčasnosti na neoficiálny MMA súboj, ktorý predstavuje síce ambiciózneho, no nie príliš úspešného Colea Younga.

Na čom si nový Mortal Kombat vychutnáš v skvelej kvalite?

Film si pozri na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Ten je úplným nováčikom série a filmárskym príspevkom k univerzu a presne taký pocit som z postavy aj celý film mal. Medzi ostatnými ikonami, na ktorých nejeden z nás vyrastal, je Cole len suchý filmový hrdina bez akejkoľvek štipky charizmy.

TMDB

Nepomohlo tomu ani vcelku príjemné prepojenie s pôvodným príbehom hier, či nezmyselné predanie plnej zodpovednosti vykonávania rozhodnutí vo finále filmu.

Príbehová linka sa pomaly presúva do druhej tretiny, ktorá je aj naďalej sústredená na predstavovanie postáv. Rozhodne chválim snahu autorov ukázať divákom aj ich pôvod a dejové pozadie.

TMDB

V prípade sympatického Jaxa sa napríklad dozvieme, ako prišiel o ruky, aký je jeho vzťah k Sonyi Blade, respektíve dôvod Kanovej znetvorenej tváre. Ide teda o prvky, o ktorých hráči už dekády vedia, ale nový spôsob podania im zároveň prekážať nebude.

Mimochodom, práve Kano a herecký výkon Josha Lawsona mi bol aj napriek jeho postaveniu v príbehu najviac sympatický. Postarali sa o to neutíchajúce komické komentáre každej scény, okorenené o popkultúrne narážky, nevynímajúc Pána Prsteňov či Harryho Pottera.

TMDB

S odhaľovaním bojového obsadenia sa súčasne dozvedáme už tradičné plány Outworldu, vedeného Shang Tsungom a jeho vernými posluhovačmi. Obľúbenci Sub-Zero, Mileena, Kabal či dokonca aj Goro sa snažia o deštrukciu vyvolených Earthrealmu s cieľom triumfu na desiatom turnaji Mortal Kombat.

Ak by sa totiž ten podarilo vyhrať strane pod vedením Shang Tsunga, plná kontrola reálneho sveta, teda Earthrealmu, by sa previedla práve pod jeho záštitu. Aby ale záporáci zvýšili svoje šance na víťazstvo, rozhodnú sa o likvidáciu uchádzačov ešte pred samotným začatím turnaja.

Zápletka by bez tvrdého fanúšikovského jadra neobstála

Keby som bezočivo porovnal novinku s filmovým debutom z roku 1995, nové zasadenie je podstatne reálnejšie a skôr podobné súčasným supehrdinským filmom. Samozrejmosťou je aj prítomnosť chrámu boha blesku, Raidena, obývaného pôvodným nositeľom príbehu Liu Kangom a Kung Laom.

Tu by som možno iba spomenul, že voľba Ludi Lina na pozíciu Liu Kanga nepôsobila najšťastnejšie, keďže jeho postava najmä vyznievala nevyzreto. V konečnom dôsledku sa príbeh sústredí na úplne iné záujmy, ako tomu bolo kedysi.

TMDB

Za to môže aj na pozadí premisy čakajúca odplata Scorpiona, respektíve strohé záujmy nováčika Colea. Práve nenaplnenie týchto aspektov tvorí základné premenné rovnice zážitku, ktorý vo finále neponúka dostatočné uspokojenie z vyvrcholenia príbehu.

Pri spustení záverečných titulkov som totiž mal pocit, že sa uzatvorili len jednotlivé drobné kapitoly postáv, podobne ako príbehové linky charakterov v hrách a samotný Mortal Kombat turnaj akoby ani nikdy nejestvoval. Tomu nahráva aj extravagantne otvorený záver, zároveň nepriamo potvrdzujúci minimálne jedno priame pokračovanie.

TMDB

Plochejší príbeh ale zachraňujú už spomínané akčné scény a neustále dávkovanie easter eggov. Tie sa našťastie držia v prijateľnej miere, kedy na fanúšikov univerza nepôsobia otravne. Nechýbajú ikonické hlášky ako „Fatality“, „Get over here“ či „Flawless Victory“, ktoré vo väčšine prípadov sekundujú známym pohybom.

Pozorné oko totiž spozoruje hneď niekoľko fatalít, pomerne slušne replikujúcich predlohy. Oba tieto faktory fanúšika série natoľko potešia, že filmu odpustí aj chýbajúcu nadnesenosť či heroickosť deja.

Excelentná technická stránka padá na priemernej hudbe

Samotné choreografie bojov sú pomerne kvalitne prevedené, kedy zážitok nekazia ani vizuálne efekty. Pehou na inak dokonalej tvári sú ale pasáže, kde postavy prelietajú celé scény či už samovoľne alebo v rámci súbojov. Ani v roku 2021 sa autori totiž nevyhli vytvoreniu pocitu, že herci sú priviazaní o neviditeľné laná ťahajúce ich daným smerom.

Venovať sa musím aj kostýmom, ktoré v najvyššej možnej miere dotvárajú zážitok a bezchybne vzdávajú hold predlohám. Nepôsobia lacno a v určitom smere si autori dovolili pri každej jednej postave implementovať aj určitý vlastný prvok rozoznateľný len týmto filmom. Za zmienku tak stoja napríklad Jaxove mechanické ruky.

TMDB

Práca s kamerou excelentne vyzdvihuje kľúčové momenty a spomínané fatality, kedy je celá orientovaná tak, aby uspokojila primárne oko fanúšika. Zatiaľ čo bežní diváci z nej otrávení nebudú, hráči vyrastajúci súčasne so značkou budú zo skrytých odkazov réžie vo vytržení.

NEPREHLIADNI
KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Najväčším prešľapom technickej stránky je hudba. Aj jeden z najväčších odpadov filmového priemyslu, akým je pokračovanie Rozdrvenie z roku 1997, obsahovalo špičkový a nezabudnuteľný soundtrack vedený etalónmi vtedajšieho hudobného priemyslu ako Scooter či Rammstein.

TMDB

Znovuzrodenie filmovej ikony však žiadnou zapamätateľnou stopou nedisponuje, kedy vo väčšine prípadov ide len o generickú akčnú zmes s cieľom navodenia atmosféry.

Zhodnotenie

Reštart Mortal Kombat by si našiel miesto na trhu ako akčný film, aj keby nešlo o známe a divákom tak blízke univerzum. Hodnotenie by v tomto prípade však bolo ešte o čosi nižšie, keďže premisa a najmä jej exekúcia nepatrí na trhu medzi najoriginálnejšie.

Našťastie sme sa ale dočkali vykresľovania pôvodu našich obľúbených postáv, čo film aj u nezaujatého diváka v podstate zachraňuje.

TMDB

Najväčším plusom snímky sú známe hlášky, aj keď možno nie vždy najvyšperkovanejšie boje a dôraz na fatality. Vynikajúco sú na tom aj vizuálne efekty a práca s kamerou.

Absencia silnejšieho hudobného sprievodu zabolí, najmä ak zoberieme na zreteľ, že prvé dva filmy aj napriek svojim kvalitám v tejto oblasti bezkonkurenčne excelovali. Nový Mortal Kombat však hanbu filmom podľa hier nerobí, práve naopak ukazuje cestu, kde sa filmári môžu uberať.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP