Na Huawei dolieha vážna kríza. Cieľom je teraz hlavne prežiť, tvrdí vedenie
Huawei sa v priebehu jeden a pol roka ocitol vo vážnej kríze, ktorú spôsobili prísne zákazy zo strany administratívy Donalda Trumpa. Počiatočné obmedzenie využitia amerického softvéru nakoniec viedlo k úplnému zákazu obchodovania s doterajšími dodávateľmi firmy. Čínska firma sa však napriek komplikovaným časom nevzdáva a chce napredovať. Jeho aktuálnym cieľom je ale „prežitie“. O téme informoval TechRadar.
Od jari minulého roka sa toho v segmente technológií udialo naozaj mnoho. Okrem pozitívnych zmien sme však boli aj svedkami, ako sa USA snažia zabrániť spoločnosti Huawei v rozvoji a svojimi tvrdeniami chcela Trumpová vláda zdiskreditovať meno tohto giganta. To, čo sa spočiatku zdalo ako dočasný spor, zašlo omnoho ďalej.
Spor medzi USA a Huawei sa poriadne vyostril
Ešte v minulom roku prekvapila administratíva amerického prezidenta zaradením Huawei na čiernu listinu, čo v praxi znamenalo, že spoločnosti obchodujúce s týmto výrobcom potrebovali od vlády povolenie. Došlo na niekoľko výnimiek a odklady zákazov, no postupne sa Amerika viac a viac „obúvala“ do tohto čínskeho giganta.
Hoci sa mnohí dodávatelia snažili politikov presvedčiť, aby opatrenia zvoľnili, väčšinou neuspeli.

Ani lobovanie spoločností ako Google a iných veľkých mien v priemysle tvrdohlavú americkú vládu príliš neobmäkčilo.
Pred niekoľkými týždňami navyše USA avizovali zavedenie ešte prísnejších pravidiel, ktoré mali vo výsledku odrezať Huawei od komerčne dostupných čipov a komponentov kľúčových pre výrobu smartfónov. Kvôli tomu sa tak spoločnosť dostala do najhoršej krízy od svojho vzniku a začiatku pôsobenia v segmente.
Kľúčové udalosti zo sporu USA a spoločnosti Huawei:
- máj 2019 – USA zakázali americkým firmám obchodovanie s Huawei -> Ďalšie informácie
- jún 2019 – Napätie medzi USA a Huawei rastie. Google sa obáva straty používateľov -> Ďalšie informácie
- júl 2019 – Huawei mohol obchodovať a americkými firmami vďaka licenciám -> Ďalšie informácie
- august 2019 – Objavujú sa informácie o možnom prechode od Androidu k HarmonyOS -> Ďalšie informácie
- september 2019 – Huawei bol odhodlaný opustiť Android a začal pracovať na vlastnom ekosystéme -> Ďalšie informácie
- september 2019 – Huawei predstavuje svoj prvý smartfón bez Google služieb. Toto je Mate 30 Pro -> Ďalšie informácie
- október 2019 – Android v Huawei smartfónov zotrvá. Spoločnosť ho začala zásadne upravovať -> Ďalšie informácie
- december 2019 – Huawei je schopný vyrobiť smartfón aj bez amerických súčiastok -> Ďalšie informácie
- január 2020 – Británia ignoruje varovania USA. Črtá sa spolupráca s Huawei -> Ďalšie informácie
- február 2020 – Spojené štáty začínajú útočiť na hardvér. Začal sa boj o kľúčové komponenty -> Ďalšie informácie
- marec 2020 – Huawei predstavuje modelovú radu P40 – ďalšie Android smartfóny bez Google služieb -> Recenzia
- máj 2020 – Čína opätuje útoky USA. Pripravuje vlastnú „čiernu listinu“ firiem -> Ďalšie informácie
- jún 2020 – Spojené štáty poskytujú podporu krajinám, ktoré nakúpia u konkurencie Huawei -> Ďalšie informácie
- júl 2020 – Veľká Británia sa obracia Huawei chrbtom. Nasledujú ju ďalšie krajiny -> Ďalšie informácie
- august 2020 – Huawei sa stal podľa USA oficiálne bezpečnostnou hrozbou -> Ďalšie informácie
- Štáty odrezali Huawei od kľúčových komponentov. Sprísnili podmienky -> Ďalšie informácie
- september 2020 – Huawei predstavuje HarmonyOS 2.0 a avizuje prvý smartfón s vlastným systémom -> Ďalšie informácie
Huawei sa dlhé mesiace snažil proti reštrikciám USA bojovať, no nakoniec zostal bez kľúčových dodávateľov a dostatku skladových zásob komponentov pre smartfóny. Kvôli tomu sa nedávno objavili správy, že Mate 40 Pro môže byť na dlhý čas poslednou vlajkovou loďou, ktorú gigant predstaví.
Hoci má spoločnosť viacero softvérových riešení, ktoré jej pomohli zvládnuť krízu a osamostatniť sa od amerických dodávateľov, v oblasti hardvéru je situácia omnoho zložitejšia. Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.
Aktuálnym cieľom Huawei je krízu prežiť
Kvôli vyššie spomínaným informáciám tak Huawei nemá príliš na výber a jeho zdanlivo jedinou možnosťou je bojovať o prežitie. Tieto informácie vo svojom vyjadrení potvrdil aj Guo Ping, predseda spoločnosti, ktorý prezradil:
„Huawei je v týchto dňoch v zložitej situácii. Neustála agresia nás dostala pod značný tlak. Stále odhadujeme konkrétny dopad. Práve teraz je cieľom prežiť“, vyjadril sa Ping podľa portálu ZDNet.

Napriek aktuálnej situácii sa Huawei plánuje ďalej zameriavať na viaceré technologické oblasti a bude pokračovať vo vývoji konektivity, cloudu, výpočtovej techniky, umelej inteligencie a priemyselných technológií, kde vidí veľký potenciál.
Navyše sa čiastočne obnovuje spolupráca s Intelom, ktorý získal predĺženú licenciu pre dodávanie komponentov do vybraných zariadení Huawei. Bližšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Odtiahli mu auto a rok a pol nevedel, kde je. Muž dostal desiatky pokút za chybu servisu

RECENZIA Je toto najlepší pracovný notebook roku 2025? Po rokoch som sa vrátil k ThinkPadu a viem, či stojí za to

Reálne ušetríš 8 litrov na 100 km alebo je to marketingový trik? Vedci sa pozreli na tankovanie aditív

Jedna chyba a internet po celom svete skolaboval. Experti odhalili kritickú slabinu, o ktorej sa nehovorí

F-35 dostane desivého nástupcu. USA chystajú najpokročilejšiu stíhačku v histórii, toto o nej vieme
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Tragédia na Tenerife, medzi obeťami majú byť Slováci. Masívna vlna pripravila o život 3 ľudí, ďalší sú ranení
PREMIUMAI mení trh práce. Psychologička radí, ako prežiť a nestratiť zamestnanie (ROZHOVOR)

Jeden z najvplyvnejších miliardárov USA sa zastal slovenskej miss. Vyhodili ju z taxíka kvôli židovským koreňom

Kauza „slayáda“ pokračuje: Remišová ukázala údajnú zmluvu, strana podáva trestné oznámenie

„Smart hodinky ti nepovedia, prečo ťa budia nočné mory“: Odkazy pri centrách prekvapili Slovákov, vieme, čo je za nimi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Google začal vymazávať účty Gmail. Takto sa vyhneš strate e-mailov, súborov či fotografií
- Z tohto nového radaru si ľudia trhajú vlasy. Vodičov zarazilo, keď zistili, ako funguje
- Toto sú najväčší „žrúti” elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- „Našli“ signál pokročilej civilizácie. Vedci neverili vlastným očiam, keď zistili, o čo ide
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Google začal vymazávať účty Gmail. Takto sa vyhneš strate e-mailov, súborov či fotografií
- Toto sú najväčší „žrúti” elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- Z tohto nového radaru si ľudia trhajú vlasy. Vodičov zarazilo, keď zistili, ako funguje
- Výmysel Číňanov: Benzínové zariadenie dáva elektromobilom dojazd 1 400 km a nabíjanie za 12 minút
-
- Slovákov čaká veľké prekvapenie pri nákupe nového mobilu. Začalo platiť prísne nariadenie Európskej únie
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vozidlo ti vyradia z evidencie. Štát našiel spôsob, ako skoncovať so zlozvykom motoristov na Slovensku
- Dva roky sa ho ľudia nevedia nabažiť. Vojnový film s Tomom Hanksom neprestáva udivovať
- „Našli“ signál pokročilej civilizácie. Vedci neverili vlastným očiam, keď zistili, o čo ide
41 % Slovákov už naletelo. Odborníci varujú pred najrizikovejším obdobím roka
Vrátia peniaze ľuďom, ktoré im zoberú. Energopomoc lacnejšie energie nepriniesie, tvrdí politik
Orbán: Brusel sa pripravuje na vojnu s Ruskom. Uviedol rok, kedy sa má začať
„Vieme, čo Putin vyvíja.“ Británia oznámila vznik novej vojenskej jednotky, ktorá má chrániť aj Európu
Netflix a Warner Bros znepokojili odbory, dohoda vyvoláva zásadné obavy
„Choďte na Mars,“ odkazuje poľský minister Muskovi, kritikou nešetrí
Elon Musk: Európska únia by mala byť zrušená. Táto otravná vec pomaly dusí Európu k smrti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Tragédia na Tenerife, medzi obeťami majú byť Slováci. Masívna vlna pripravila o život 3 ľudí, ďalší sú ranení
PREMIUMAI mení trh práce. Psychologička radí, ako prežiť a nestratiť zamestnanie (ROZHOVOR)

Jeden z najvplyvnejších miliardárov USA sa zastal slovenskej miss. Vyhodili ju z taxíka kvôli židovským koreňom

Kauza „slayáda“ pokračuje: Remišová ukázala údajnú zmluvu, strana podáva trestné oznámenie

