Spoločnosť Huawei na konferencii v Mníchove len pred malou chvíľou aj napriek viacerým komplikáciám, ktoré sprevádzali vývoj, predstavila nové vlajkové lode série Mate 30. Výrobca aj tentokrát stavil na niekoľko kľúčových vylepšení vo viacerých oblastiach, čo značí opäť skvelý používateľský zážitok, na ktorý sú Huawei fanúšikovia zvyknutí.

Aktualizácia 15:53

Oficiálne zastúpenie Huawei na Slovensku nám oznámilo nasledovné: Predaj Mate 30 série na Slovensku k dnešnému dňu (19.9.) nie je potvrdený ani vylúčený. Konečné rozhodnutie o uvedení produktov na slovenský trh zo strany Huawei by malo prísť v najbližších týždňoch

Pôvodný článok

Aj keď sa zdá, že už sa nedá čo zlepšiť, čínska spoločnosť nás len pred pár minútami presvedčila o opaku. Dnešok je teda dňom, kedy po viacerých dohadoch či množstve uniknutých informácií došlo k oficiálnemu potvrdeniu, respektíve vyvráteniu všetkých vlastností očakávaných zariadení.

Zaujímavosťou je aj to, že zajtra sa začína predaj nových iPhonov, ktoré však novopredstavené novinky z dielne Huawei v určitých oblastiach vytlačia do pozadia. Dnešné odhalenie potvrdilo, že dominantnou oblasťou bude práve výdrž batérie či fotoaparát.

Ešte prepracovanejší dizajn

Ten priniesol ešte viac zaoblené okraje v prípade modelov Mate 30 a Mate 30 Pro, no táto vlastnosť bude k dispozícii aj pre verziu Porsche Design, ktorá predstavuje najdrahšie prevedenie. Zakrivenie dosahuje až 88 %, čo je oveľa viac, než má Galaxy Note 10. Nový dizajn displeja bol nazvaný Horizon Display. Jednotlivé smartfóny sa líšia veľkosťou výrezu, ktorý sa medziročne zmenšil.

 

V oboch prípadoch sú šošovky usporiadané do kruhového dizajnu, ktorý je pomenovaný HOLO RING. Displej má oveľa menšie rámčeky vo všetkých smeroch a disponuje technológiou Acoustic Display Technology, vďaka čomu konštrukcia neobsahuje žiadne reproduktory, ale zvuk sa šíri celým telom smartfónu.

 

Čo sa týka samotného displeja, tak Mate 30 prichádza s veľkosťou 6,62″ a technológiou Rigid OLED, pomerom strán 19,5:9 a rozlíšením 2 340 x 1 080 pixelov.  Nechýba podpora HDR  a žiarenie modrého svetla je menšie až o 65 %. Huawei Mate 30 Pro prichádza s menším, 6,53″ zakriveným displejom s rozlíšením 2 400 x 1 176 pixelov. Rovnako je tu použitý OLED panel a produkcia modrého svetla je nižšia o 25 %.

Výraznou zmenou v dizajne je odstránenie tlačidiel na bočných stranách. Jediné tlačidlo je tlačidlo napájania, inak všetko funguje pomocou gest na bokoch smartfónu. Zmena hlasitosti, spúšť fotoaparátu, to všetko len dotykom a bez fyzických tlačidiel. Smartfóny sa tiež môžu pochváliť IP ochranou. V prípade Mate 30 je to IP 53 a v prípade Mate 30 Pro je to IP 68. Nezabudlo sa ani podpichnutie spoločnosti Apple, kde priamo na predstavení porovnávali rozmery a rámčeky okolo displeja, kde Huawei jednoznačne zvíťazilo.

Dominancia v oblasti videa

Aj takto môžeme charakterizovať predstavenú funkcionalitu, ktorou bude disponovať Huawei Mate 30 Pro. Nahrávanie extrémne pomalého slow-motion videa totiž najvyššia verzia smartfónu dokáže spracovať až pri 7 680 fps. V porovnaní s konkurenciou to znamená 8-násobok toho, čo dokážu. Kvalita je pritom viac ako priemerná a na ukážku boli ukázané zábery, kde môžeš vidieť jednotlivé mávnutia krídlom kolibríka (vykoná až 80 mávnutí za sekundu). Kamera dokáže okrem toho nahrávať 4K videá pri 60 fps s HDR+, s citlivosťou ISO 51200 a v reálnom čase dokáže vytvárať portrétové zábery.

Huawei

Okrem nahrávania videí však Huawei stavil aj na kvalitu fotografií. Lacnejší, Mate 30 ponúka 16 MPx ultraširoký snímač so 17 mm ohniskom a clonou f/2,2. Doplňuje ho 40 MPx SuperSensing snímač s ohniskom 27 mm a clonou f/1,8. Trojicu uzatvára 8 Mpx teleobjektív s ohniskom 80 mm, clonou f/2,4 a optickou stabilizáciou. Zaostrenie fotografií je vyriešené laserom. 40 MPx snímač je navyše poriadny obor a s veľkosťou 1/1.7″ dokáže zachytiť až o 137 % viac dopadajúceho svetla ako iPhone 11 Pro Max.

 

Svoj najdrahší model vybavil primárnou ultraširokou 40 MPx kamerou (18 mm) s clonou f/1.8 a 40 MPx (27 mm), kamerou f/1,6 s optickou stabilizáciou. Dvojicu dopĺňa  8 MPx kamera s trojnásobným optickým zoomom, optickou stabilizáciou a clonou f/2,4. Kruh so štvoricou uzatvára senzor na snímanie hĺbky.

Huawei

To však nie je všetko. Smartfóny ponúkajú neuveriteľné hodnoty zoomu a citlivosti na svetlo. Huawei Mate 30 má kombinovaný zoom až 45x (3x optický + 30x digitálny) a citlivosť svetla ISO 204 800. Bežne je táto hodnota na úrovni „len“ 6 400. Tiež dokáže fotiť makro fotky zo vzdialenosti len 2,5 cm. Ešte vyššiu citlivosť ponúka Mate 30 Pro, ktorý má ISO 409 600, duálnu stabilizáciu, profesionálny Bokeh režim a rovnaký hybridný zoom.

Už po predstavení je možné povedať, že je tu nový kráľ mobilného fotografovania, ktorý ostane na tróne minimálne do predstavenia nových Pixelov od Googlu. Latka je však v tomto prípade nastavená poriadne vysoko a prekonať ju bude extrémne náročné. Hodnotenie DxOmark možno na to bude mať iný názor, no fotky z nového Huawei Mate 30 Pro vyzerajú úchvatne, sú plné farieb a v tomto smere jednoducho niet na trhu konkurencie.

Špičková výbava

Nové zariadenia z rodiny Mate bude poháňať úplne nový procesor Kirin 990, navyše so vstavaným 5G modemom. Ten má až 21 antén a je o 50 % rýchlejší, než ten v 5G verzii Galaxy Note 10+. Pamäť RAM má veľkosť 8 GB a dopĺňa ju vnútorné úložisko so 128/256 GB kapacitou. Napriek zvýšeniu výkonu sa zlepšila aj samotná výdrž batérie. Spoločnosť sa tento rok rozhodla pre zvýšenie kapacity batérie pri modeli Mate 30 na 4 200 mAh a pri modeli Mate 30 Pro na 4 500 mAh. Skvelou správou je podpora 40 W rýchlonabíjania a 27 W bezdrôtového nabíjania. Rýchlosť reverzného nabíjania sa medziročne zvýšila až dvojnásobne.

Huawei

Medzi vychytávky patrí aj ovládanie gestami, ktoré rozpoznáva špeciálny snímač umiestnený vo výreze či prepojenie smartfónu s počítačom. Efektívnosť má zvýšiť aj špeciálne dotykové pero, ktoré dokáže rozpoznávať až 4 096 zmeny tlaku. Vylepšilo sa aj chladenie, ktoré ja po novom založené na graféne. Veľkú otázku zohrával pri predstavovaní aj Google. Smartfóny síce prichádzajú s nadstavbou EMUI 10, ktorá je založená na Androide 10, no, ako sa predpokladalo, je bez Google aplikácií.

Cena, dostupnosť + farebné prevedenia

Predstavené boli aj viaceré farebné prevedenia. Základ tvorí čierna, strieborná a fialová, ktoré dopĺňa špeciálna Emerald Green verzia, ktorá nezachytáva otlačky a plynule prechádza z matnej do lesklej farby. Okrem toho sú aj dve verzie vyrobené z eko-kože, a to v zelenom a oranžovom prevedení. Už tradične bola predstavená aj verzia Porsche Design RS, ktorá si zachovala dizajn z minulých rokov a vylepšenia sú hlavne vo vyššej RAM (12 GB) a úložisku (512 GB).

Žiaľ, o konkrétnej dostupnosti na Slovensku zatiaľ nemáme žiadne konkrétne informácie. Ceny jednotlivých modelov sú nasledovné:

  • Huawei Mate 30 (8 + 128 GB) -> 799 €
  • Huawei Mate 30 Pro (8 + 256 GB) -> 1 099 €
  • Huawei Mate 30 Pro 5G (8 + 256 GB) -> 1 199 €
  • Huawei Mate 30 Porsche Design RS (12 + 512 GB) -> 2 095 €

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom