Najnovšie tvrdenia zakladateľa spoločnosti Huawei neveštia pre Google nič dobré. Ak sa situácia so zákazom obchodovania s USA nezmení a gigant svoje obmedzenia taktiež nestiahne, môže prísť až o 800 miliónov používateľov.

Kauza Huaweiu a jeho zákazu obchodovania s USA v dôsledku podozrení z narúšania národnej bezpečnosti je už pomerne známa. V rámci toho zákazu boli niektorí dodávatelia vrátane Googlu nútení ukončiť spoluprácu s Huawei, ktorý dostal od USA dodatočných 90 dní na vyrovnanie pohľadávok so všetkými americkými partnermi.

Google pomaly ale isto smeruje k strate veľkého množstva používateľov

Ako informuje portál Gizmochina, tento zákaz a obmedzenie spolupráce s Googlom síce nezasiahne existujúce smartfóny, no ohrozuje smartfóny, ktoré na trh ešte len prídu. Vzhľadom na prebiehajúcu čínsko-americkú obchodnú vojnu sa nezdá, že sa situácia v prospech Huawei zlepší. Čínsky gigant je tak nútený spoliehať sa len na seba a práve to by mohlo zabolieť Google.

V rozhovore pre CNBC povedal zakladateľ a CEO Huawei, Ren Zhengfei, že Google stratí približne 700 až 800 miliónov používateľov, ak bude Huawei nútení opustiť Android. Zároveň dodal, že obaja giganti boli vždy na rovnakej strane záujmu, no ak Huawei nebude môcť vo svojich smartfónoch využívať produkty od Google, musí sa americký gigant vysporiadať s veľkou stratou používateľov.

Huawei má zadné vrátka

Hoci by sa mohlo zdať, že čínskej firme sa rúca celý biznis ako domček z karát, nemusí to byť hneď pravdou. Má v zálohe vlastný operačný systém, ktorý budú v domovskej Číne poznať pod označením HongMeng OS a na globálnom trhu pod názvom Ark OS. V nedávnom teste dokonca vyšlo najavo, že tento operačný systém je údajne o 60 % rýchlejší ako Android. To by mohlo ku gigantovi spolu s revolučnými smartfónmi pritiahnuť ešte viac používateľov, čo by Google bolelo ešte viac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom