Čínsky gigant stále dopláca na obmedzenia, ktoré Spojené štáty zaviedli ešte pred pár mesiacmi. Hoci prednedávnom dostal možnosť na najbližšie mesiace využívať aplikácie a služby Googlu naďalej, nemusí tomu tak byť aj po skončení posledného odkladu. CEO Huawei, Richard Yu, tak v náväznosti na zákazy USA uviedol, že firma je pripravená priniesť na svet smartfón so systémom HarmonyOS, ak štáty nezrušia reštrikcie, informuje Huawei Central.

Kvôli zákazom Spojených štátov príde na trh prvý Huawei smartfón bez podpory Služieb Google a aplikácií tejto spoločnosti. Stane sa tak v dôsledku toho, že administratíva Donalda Trumpa pridala firmu na čiernu listinu, kvôli čomu sú americké technologické spoločnosti obmedzované pri obchodovaním s týmto čínskym partnerom a naopak.

Dopad tejto situácie pocíti aj pripravovaný model Huawei Mate 30 Pro, ktorý podľa oficiálnych informácií príde bez Služieb Google.

Huawei stráca trpezlivosť, potvrdil možné využitie HarmonyOS v jeho smartfónoch

Podpora je totiž obmedzená iba na existujúce smartfóny, čo však Huawei využil naplno a počas výstavy IFA 2019 v Berlíne predstavil aj upravenú verziu modelu P30 Pro, ktorá prichádza s najnovším Androidom 10, informuje The Verge. Toľké šťastie už ale nebude mať spomínaný Mate 30, no spoločnosť má riešenie aj na budúce problémy. CEO Huawei, Richard Yu, totiž vo svojich odpovediach na otázky počas prebiehajúcej konferencie v Nemecku prezradil rozhodnutie spoločnosti konať v prípade, ak budú USA naďalej trvať na svojich zákazoch.

Zobraziť celú galériu (0)
Huawei (úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Huawei Mate 30 bez Google služieb pri predstavení: Takéto sú riešenia, no budú pre zákazníkov postačujúce?

Huawei mal doteraz dobré partnerstvo a spoluprácu s Google, no Spojené štáty nás pridali na zoznam, ktorý nám zakazuje využívať Služby Google v budúcich smartfónoch, a pokiaľ sa to nezmení, prídeme s vlastným operačným systémom a našim ekosystémom so službami HarmonyOS.“ – vyjadril sa Richard Yu počas konferencie IFA 2019 v Berlíne.

Tým tak spoločnosť oficiálne potvrdila, že je pripravená reagovať na reštrikcie Spojených štátov a priniesť na trh smartfón, o ktorom sa dlho šepkalo. Hoci tak príde Huawei Mate 30 bez podpory Služieb Google, jeho predstaveniu môže na jar budúceho roka sekundovať premiéra nového modelového radu P40, ktorý by už mohol dostať systém HarmonyOS so všetkým, čo preňho firma pripraví.

Zobraziť celú galériu (0)
HarmonyOS bolo predstavené na konferencii HDC 2019, no podľa slov predstaviteľov nemá isť o priamu konkurenciu pre Android, FonTech

Náš systém HarmonyOS je pripravený pre uplatnenie v smartfónoch, no rozhodli sme sa ho nevyužiť a stále čakáme na odpoveď americkej vlády, aby nás nechala využívať Android a pokiaľ nám nepovolí využiť Služby Google, stavíme na HarmonyOS,“ dodal Richard Yu.

Huawei tak už zrejme stráca trpezlivosť a na odpoveď zo zámoria neplánuje čakať príliš dlho. Napriek tomu sa stále drží Androidu, ktorý mu ako open-source systém poskytuje viacero výhod, avšak bez Služieb Google bude úspech modelu Mate 30 otázny. Riešenie tohto problému by mohla predstavovať manuálna inštalácia aplikácií a služieb spoločnosti Google.

Tento proces nemusí byť pre skúsenejších používateľov náročný, no práve tento základ môže zákazník nakoniec uprednostniť u iných smartfónov skôr, ako by si ho mal dodatočne inštalovať do nového Huawei Mate 30.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom