Len nedávno sme ťa v našom článku informovali o rozdieloch medzi operačným systémom Android a novým systémom Huawei s názvom HarmonyOS. Ako sa ukázalo, Huawei tento systém vyvíjal viacero rokov, pričom sa pripravoval hlavne na prípadné „odstrihnutie“ od amerických služieb zo strany prezidenta Donalda Trumpa.

Kauza medzi USA a Čínou trvá už pár mesiacov. V článkoch sme ťa informovali o tom, že americká vláda zakázala obchodovanie miestnym technologickým firmám so spoločnosťou Huawei. Problémom bolo podozrenie zo špionáže a krádeže amerických technológií. Huawei všetky obvinenia odmietal, pričom sa celý spor pretransformoval do obchodnej vojny medzi týmito silnými a veľkými krajinami.

Nebudeme sa spoliehať na nikoho, všetko si vyrobíme sami

Medzitým sa objavili správy, že Huawei už dlhodobo pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme, pričom okrem vlastných procesorov bude pracovať aj na vývoji ďalších súčiastok, akými sú pamäte RAM či grafické procesory. Pred pár týždňami sme sa dozvedeli, že niektoré zákazy prestali platiť a Huawei môže opätovne obchodovať s americkými firmami, no len s takými technológiami, ktoré neohrozujú bezpečnosť Spojených štátov amerických.

Zobraziť celú galériu (2)
YouTube (úprava redakcie)

Huawei predstavil svoj vlastný operačný systém s názvom HarmonyOS, ktorý má byť v mnohých ohľadoch lepší ako Android. Základným rozdielom medzi HarmonyOS a Androidom je fakt, že novinka nie je založená na jadre Linuxu. Ide o prvý operačný systém na svete, ktorý je založený na mikrokerneli.

Mikrokernel má menšiu veľkosť ako jadro Linuxu, pretože obsahuje iba minimálne množstvo kódu, ktoré je potrebné na spustenie operačného systému, uvádza portál Fossbytes.com. V tomto prípade sa stáva dôležitým faktorom v celkovom výkone takzvaná medziprocesová komunikácia (IPC).

Aké sú technické špecifikácie HarmonyOS?

Podľa portálu cnet.com budú hlavnými prvkami HarmonyOS, ktoré by mali z neho urobiť lepšiu alternatívu, tieto štyri vlastnosti:

Rýchlosť – Pri HarmonyOS sa použilo na zvýšenie rýchlosti strojové učenie, vďaka čomu budú aplikácie až o 25,7 % rýchlejšie. K celkovému zvýšeniu rýchlosti by mal prispieť aj už vyššie spomenutý fakt, že mikrokernel potrebuje oveľa menej kódu, ako je to napríklad v prípade Androidu.

Univerzálnosť – Nový operačný systém je zaujímavý aj svojou univerzálnosťou, nakoľko ho bude možné použiť vo viacerých zariadeniach, ako napríklad v televízoroch, notebookoch, smart hodinkách, tabletoch či autách. Očakáva sa, že do roku 2025 bude množstvo technológií založených na umelej inteligencii, IoT a 5G, takže navrhovanie pre takéto zariadenia dáva jednoznačne zmysel.

Bezpečnosť – Absencia rootu a mikrokernelový základ majú zabezpečiť už od samého začiatku vyššiu bezpečnosť. Systém bude využívať aj takzvané formálne overovanie. V tomto prípade ide o súbor matematických prístupov, ktoré sú používané v oblastiach kritických z hľadiska bezpečnosti.

Prístupnosť – HarmonyOS príde s novým nástrojom pre vývojárov na vytváranie kompatibilných aplikácií, ktoré budú schopné pracovať na viacerých zariadeniach. Toto môže byť pre vývojárov lákadlo, aby začali prechádzať na nový operačný systém od spoločnosti Huawei. Vytváranie, respektíve prenášanie aplikácií by pre nich malo byť rýchlejšie a jednoduchšie, pričom aplikácie budú schopné fungovať na rôznych zariadeniach, kde bude využívaný práve HarmonyOS.

Ideálny smartfón s HarmonyOS

Huawei je silný technologický hráč, ktorý má aj napriek všetkým kauzám veľmi silné postavenie. Je druhým najväčším svetovým výrobcom smartfónov hneď za Samsungom, pričom predbehol aj Apple. Huawei sa začína vyberať vlastnou cestou, aj keď sa, samozrejme, nechce a nemôže otočiť obchodným partnerom chrbtom. Je potrebné si uvedomiť, že aj v tomto biznise hrá svoju silnú rolu politika, ktorá dokáže mnohým veciam pomôcť pozitívne, ale pôsobiť aj negatívne.

Zobraziť celú galériu (2)
HarmonyOS bolo predstavené na konferencii HDC 2019, no podľa slov predstaviteľov nemá isť o priamu konkurenciu pre Android, FonTech

Huawei si je vedomý, že nemôže byť závislý na technológiách zo Spojených štátov, a tak začal postupne vyvíjať a vyrábať vlastné komponenty, ktoré sú potrebné na výrobu smartfónov. Nové obmedzenia či zákazy zo strany Spojených štátov môžu prísť kedykoľvek a tak je Huawei pripravený aj na takýto scenár. Ak by totiž Huawei tieto kroky nerobil, bola by výrazne ohrozená jeho výroba, predaj a možno aj existencia.

Zobraziť celú galériu (2)
Huawei si je vedomý, že nemôže byť závislý na technológiách zo Spojených štátov a tak začal postupne vyvíjať a vyrábať vlastné komponenty, ktoré sú potrebné na výrobu smartfónov, Pixabay

HarmonyOS je ďalšou z mnohých súčastí, ktoré sú potrebné na vytvorenie „skladačky“ vo forme smartfónu. Pokiaľ používanie v praxi preukáže všetky prezentované vlastnosti nového operačného systému, konkurencia sa musí mať na pozore. Spojením vlastných procesorov, grafických procesorov, pamäte RAM a po novom už aj operačného systému bude Huawei opäť o niečo silnejší.

Aj napriek tomu, že HarmonyOS nemá byť priamou konkurenciou pre Android, smartfón s takouto výbavou by bol určite zaujímavou voľbou pre mnohých používateľov. Huawei si predsa vybudoval svoje meno hlavne vďaka smartfónom, ktoré sú dizajnovo zaujímavé, preplnené najnovšími technológiami a sú za pomerne prijateľnú cenu.

Eso v rukáve?

Huawei má teraz s HarmonyOS eso v rukáve, nakoľko je pripravený kedykoľvek nový operačný systém použiť, pričom nebude mať problém ani s ďalšími komponentami. Navyše je Huawei pre mnohé americké firmy jedným z najväčších odberateľov, takže by koniec koncov mohla najväčšie straty pocítiť práve americká ekonomika.

Ak sa Huawei podarí nejakým spôsobom zabezpečiť výrobu všetkých dôležitých komponentov pre svoje zariadenia bez firiem zo Spojených štátov, ohrozilo by to signifikantné množstvo pracovných miest, čo by predstavovalo pre americkú stranu hotovú katastrofu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú