Veľká Británia spravila zásadné rozhodnutie. Po tvrdeniach zo začiatku roka, ktoré hovorili o možnosť budovania infraštruktúry 5G sietí s využitím technológií od Huawei, mení názor. Vláda oficiálne potvrdila vylúčenie Huawei zariadení z 5G sietí, a to už do roku 2027. Operátori zároveň nemôžu nakupovať nové zariadenia výrobcu už od konca tohto roka, informuje The Guardian.

Ešte v januári sa hovorilo o tom, že čínsky gigant bude môcť využiť svoje technológie v Británii pri budovaní 5G siete. Dokonca padla reč aj na výstavbu miliardovej továrne na výrobu čipov.

Tieto plány však neboli po vôli Spojeným štátom, ktoré vyjadrili znepokojenie a odsúdili ciele krajiny. Nakoniec tak Trumpova administratíva dosiahla svoje.

Aktualizované o 17:30: Článok bol doplnený o oficiálne vyjadrenie Huawei.

Huawei v Británii končí. 5G sieť bude bez jeho zariadení

Británia skúmala či Huawei predstavuje reálnu hrozbu. Rozhodnutie o vylúčení zariadení tohto výrobcu pritom padlo len dnes ráno. Všetko schválilo aj Národné centrum pre kyberbezpečnosť. Technológie Huawei zo siete krajiny majú byť odstránené do roku 2027, o čom informoval britský premiér Boris Johnson.

Rozhodnutie vlády Spojeného kráľovstva je pre nás veľkým sklamaním, a veľmi zlou správou pre všetkých vlastníkov mobilných telefónov v krajine. Dôsledkom tohto rozhodnutia nebude len spomalenie digitálneho a IT rozvoja, no aj rapídne zvyšovanie cien služieb v telco sektore a prehlbovanie technologického deficitu v krajine.

Namiesto napredovania sa vláda Spojeného kráľovstva rozhodla stagnovať. V tejto chvíli je naša budúcnosť Huawei v UK ovplyvnená politizáciou. S veľkou naliehavosťou preto žiadame o prehodnotenie tohto rozhodnutia. 

Hlavným dôvodom obmedzenia nie je bezpečnosť, ale obchodná politika Spojených štátov. Počas uplynulých 20 rokov robil Huawei všetko preto, aby Spojené kráľovstvo digitálne napredovalo.

Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú máme voči našim zákazníkom. Ubezpečujeme ich, že našu podporu nestratia. V blízkej dobe uskutočníme detailnú analýzu možných dôsledkov tohto rozhodnutia – čo znamená pre náš podnik a ako môžeme aj naďalej prispievať ku digitálnemu rozvoju Spojeného kráľovstva,“ informoval Huawei.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Toto rozhodnutie je ale v rozpore s doterajšími požiadavkami konzervatívcov, ktorí chceli zariadenia odstrániť už v priebehu 2-3 rokov. Na takýto intenzívny zásah do sietí upozornili aj tamojší operátori, ktorí varovali, že tak razantné vylúčenie zariadení by spôsobilo blackout siete aj na niekoľko dní. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Nenechaj si ujsť
Huawei našiel náhradu za Google v Česku. Využije kompletné služby od Seznamu

Zmeny sa ale nedotknú staršej generácie sietí

Premiér tak stanovil 7-ročnú lehotu, počas ktorej budú technológie spoločnosti vyradené. Do 2 rokov taktiež musia operátori upustiť od dodávok Huawei v oblasti širokopásmového pripojenia a budú hľadať alternatívy. Huawei je pritom iba jeden z dvoch dodávateľov v tejto oblasti. Druhým dodávateľom pre Britániu je Nokia, informuje Daily Mail.

Operátori dostali taktiež zákaz nakupovať akékoľvek zariadenia výrobcu už od konca tohto roka. Hoci chce krajina zastaviť Huawei v oblasti 5G, paradoxne sa nové rozhodnutie nedotkne starších 2G, 3G a 4G sietí.

„Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale je správne pre telekomunikačné siete Spojeného kráľovstva, pre našu národnú bezpečnosť a naše hospodárstvo, teraz aj dlhodobo,“ vyjadril sa k situácii Oliver Dowden, britský minister pre digitálne technológie, kultúru, médiá a šport, informuje agentúra Reuters.

Rozhodnutie zároveň spomalí rozvoj 5G sietí a navýši náklady operátorov odhadom až o 1 miliardu libier. Jedným z dôvodov boli pritom aj ďalšie sankcie USA voči Huawei. Kvôli aktuálnej situácii totiž nebolo zaručené, že po udelení sankcií budú zabezpečené ďalšie dodávky Huawei zariadení pre britskú sieťovú infraštruktúru.

Pôvodne mal mať Huawei 35 %-ný podiel svojich technológií v sieti Británie, no jeho zariadenia nesmeli byť súčasťou kľúčových prvkov siete. Aktuálne už nebude môcť svoje technológie v krajine pri 5G sieťach uplatniť vôbec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom