Ťahanice medzi Spojenými štátmi a Huawei opäť naberajú na obrátkach. Spoločnosť, ktorá je v kritickej situácii, čakajú zrejme ešte ťažšie časy. Donald Trump totiž nedávno oznámil, že štáty plánujú sprísniť opatrenia proti Huawei a obmedziť mu prístup ku komerčným čipom, informuje Reuters.

USA sa naďalej snažia bojkotovať najväčšieho čínskeho výrobcu smartfónov a ďalších zariadení. Po doterajších reštrikciách, ktoré vyústili v zákaz používania Google služieb, čipov a komponentov vyrábaných americkými technológiami a iným prísnym obmedzeniam, prídu na rad ďalšie zmeny.

Po ich uplatnení môže Huawei stratiť prístup k ďalším kľúčovým elektronickým komponentom využívaným pri výrobe jeho zariadení. Pripomeňme len, že kvôli reštrikciám USA prestane dodávať čipy pre spoločnosť aj jej najväčší dodávateľ, taiwanská firma TSMC, ktorá dlhé roky giganta zásobovala súčiastkami. Objednávky zastaví už v polovici septembra.

Spojené štáty dýchajú čínskemu gigantovi na krk. Chystajú ešte prísnejšie pravidlá

Obmedzenia týkajúce sa zákazu dodávania čipov pre Huawei, ktoré sú vyrábané americkými technológiami, sa však majú rozšíriť aj na zákaz dodávok takýchto komponentov, ktoré boli vyrobené alebo vyvíjané americkými technológiami, softvérom alebo inými prostriedkami aj v zahraničí. Týmto krokom teda Spojené štáty omnoho výraznejšie obmedzia možnosti spoločnosti a jej doterajších dodávateľov.

Navyše, administratíva Donalda Trumpa chce pridať na tzv. „čiernu listinu“ ďalších 38 spoločností spojených s firmou Huawei, informuje BBC. Prednedávnom sa objavili aj informácie o novom pláne Spojených štátov, ktoré chcú vo svojej krajine „čistú sieť“.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Projekt s rovnomenným názvom má priniesť ďalšie obmedzenia a zaistiť, aby v sieťovej infraštruktúre krajiny neboli využívané telekomunikačné zariadenia od „nedôveryhodných“ čínskych spoločností.

Nové pravidlá tak ešte viac obmedzia Huawei a podľa ministra zahraničných vecí Spojených štátov, Mikea Pompea, „zabránia Huawei obchádzať právne predpisy USA prostredníctvom výroby alternatívnych čipov a získavania zásob“. Spoločnosť sa pritom všemožne snaží udržať sa na technologickom trhu, a preto logicky hľadá nové zdroje, ktoré by jej zabezpečili ďalšie dodávky komponentov.

Nenechaj si ujsť
USA chcú „čistý“ internet. Zbavia sa čínskych appiek a akéhokoľvek prepojenia na Čínu

Huawei si môže čipy nakoniec vyrábať sám

Podľa nedávnych informácií si však môže Huawei nakoniec vyrábať potrebné čipy sám. Začať by mal pri archaickej 45 nm výrobnej technológii. Už čoskoro firma spustí nový „Tashan Project“, ktorého cieľom bude vývoj a výroba vlastných polovodičov a čipov, informuje GizChina. Spoločnosť sa zatiaľ k najnovším správam o prísnejších obmedzeniach nevyjadrila.

USA sa navyše o „nebezpečenstve“ čínskych technológií snažia presvedčiť svojich spojencov aj v Európe. Mike Pompeo nedávno zavítal do Slovinska, ktoré súhlasilo s dohodou o obmedzení čínskych telekomunikačných zariadení. Ešte predtým však navštívil aj Česko, ktoré ale memorandum odmietlo podpísať.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom