Obchodný spor medzi USA a Čínou v posledných mesiacoch mierne utíchol, no veci sa v tomto smere dávajú znova do pohybu. Podľa portálu Gizmochina pripravuje čínska vláda svoj vlastný zoznam „nespoľahlivých subjektov“.

Huawei je už vyše roka odrezaný od amerického trhu, kde nielenže nemôže predávať svoje zariadenia a poskytovať služby, ale rovnako ani americké spoločnosti nemôžu obchodovať s čínskym technologickým gigantom. Samozrejme, zopár spoločností dostalo výnimky, ktoré im obchodovanie s Huawei v istej miere umožňujú.

Posledné vyhlásenia Donalda Trumpa v tomto spore iba priliali ďalší olej do ohňa. Informovali sme totiž, že americký prezident predĺžil zákaz obchodovania domácich spoločností s Huawei až do mája 2021, čím tak zrušil všetky nádeje, ktoré konečne smerovali k vyriešeniu tohoto konfliktu.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Čínske ministerstvo obchodu však chystá „protiútok“ rovnakými zbraňami, pričom zoznam nespoľahlivých entít bude zahŕňať spoločnosti, organizácie, alebo jednotlivcov, ktoré blokujú dodávateľské reťazce, alebo ktoré prijímajú diskriminačné opatrenia z nekomerčných dôvodov.

Portál 9to5mac priblížil, že v praxi by toto opatrenie znamenalo sťažené podmienky, alebo dokonca úplné znemožnenie obchodovania amerických firiem v Číne. Tie by museli čeliť množstvu právnych a administratívnych reštrikcií. O tom, že sa jedná o nespoľahlivé spoločnosti, by bola dokonca pravidelne informovaná aj verejnosť, čím sa rovnako zniži záujem o služby či produkty amerických spoločností umiestnených na spomínanom zozname.

Spoločnosti, ktoré by sa mali ako prvé dostať na zoznam, sú Apple, Cisco, Qualcomm či Boeing. Opatrenia spôsobia daným americkým spoločnostiam obrovské problémy. Čínsky trh je obrovský a pre všetky z nich určite aj zaujímavý. Teraz však bude dôležité sledovať, ako na toto pripravované opatrenie zo strany čínskej vlády zareaguje Washington.

Čínske úrady už začínajú podnikať vyšetrovania proti týmto spoločnostiam, v prípade Boeingu hrozí dokonca pozastavenie nákupu lietadiel, informuje GlobalTimes. Konflikt medzi oboma krajinami začal znova eskalovať po tom, čo americké úrady začali zvažovať možnosti, že zakážu spoločnosti TSMC dodával čipy pre čínsky Huawei.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom