Japonsko je okrem iného známe super-rýchlymi vlakmi, ktoré bežne dosahujú rýchlosti nad 300 km/h. Pred pár dňami spustili do prevádzky rýchlovlak N700S, ktorý je zároveň najbezpečnejším vlakom v krajine, informuje portál DailyMail.

Rýchlovlak N700S bol pred pár dňami uvedený do prevádzky na trase Tokio-Osaka-Kobe. Po tejto trati premávajú tie najrýchlejšie vlaky sveta a vôbec prvý rýchlovlak prešiel po nej už 1. októbra 1964. N700S je však stelesnením tých najmodernejších a najpokročilejších technológií, vďaka čomu je aktuálne najbezpečnejším, najrýchlejším a najkomfortnejším vlakom, ktorý v Japonsku premáva.

Nový vlak je schopný dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 360 km/h, no trasa, po ktorej jazdí, má stanovený maximálny rýchlostný limit na 285 km/h. Z hľadiska komfortu výrazne pomáha systém aktívneho odpruženia, čo robí jazdu nesmierne hladkú a tichú.

Youtube/Screenshot

Sedadlá vo vnútri sú polohovateľné a taktiež sú vybavené elektrickými zásuvkami pre pripojenie nabíjačiek či inej techniky. Po príchode do stanice sa nad hlavami pasažierov rozsvietia svetlá, ktoré upozorňujú, aby si vo vlaku nezabudli svoju batožinu.

Obrovskou výhodou nového vlaku je však možnosť ľudí prepraviť do bezpečia aj v prípade zemetrasenia, respektíve nedostupnosti elektrickej energie. N700S to dokáže nielen vďaka prepracovanému systému odpruženia, ale najmä vďaka lítium-iónovým batériám, ktorými je vlak vybavený.

V prípade zemetrasenia a poškodenia elektrického vedenia nad traťou tak dokáže vlak vďaka batériám dopraviť pasažierov do najbližšej bezpečnej stanice a navyše celá trať, na ktorej vlak premáva, je vybavená senzormi na detekciu zemetrasenia. V prípade hrozby sa iné vlaky odpoja od prúdu a aktivujú sa ich bezpečnostné brzdy.

Iný vlak tak pokojne môže zostať stáť na moste, alebo v tuneli, čo sú počas zemetrasenia tie najnebezpečnejšie miesta. N700S sa vďaka batériám dokáže z takýchto situácii hravo dostať. Jedná sa tak o vôbec prvý vlak na svete vybavený batériovým bezpečnostným systémom, informuje InterestingEngineering.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom