Autá so spaľovacími motormi sú v Nórsku už dávno pochované a ich predaje tvoria v posledných mesiacoch len mizerný podiel. V januári sa dokonca benzínových áut predalo menej, než počet kusov luxusného elektromobilu Porsche Taycan, o téme informuje portál InsideEVs.

Nóri neprestávajú prekvapovať ani v roku 2022. Podiel elektrických áut tvoril v predajoch za mesiac január až 84 %. Tu sa však bavíme o čistých elektromobiloch, čiže hybridy a plug-in hybridy spolu so spaľovákmi patria do zvyšných 16 %.

Prvý mesiac v roku sa v Mekke elektromobility predalo 7 957 nových áut, z čoho čisto elektrických bolo 6 659. Áut s čisto spaľovacími, teda naftovými a benzínovými motormi, sa predalo iba 387, pričom benzínových bolo 175.

Porsche

Paradoxom je, že v januári si Nóri kúpili viac elektrických Porsche Taycan, než všetkých benzínových áut dokopy. Taycanov sa predalo neuveriteľných 181 kusov, čo je vzhľadom na cenu auta veľmi slušné číslo.

Lídrom v predajoch je Audi

Absolútnym predajným hitom v prvom mesiaci roku 2022 sa stalo Audi Q4 e-tron s počtom 643 dodaných kusov. Nasledoval Hyundai Ioniq 5 s počtom 477 dodaných kusov a na treťom mieste sa umiestnilo luxusné elektrické SUV BMW iX s počtom 444 kusov.

FonTech

Škoda Enyaq a VW ID.4 malú zhodne po 389 dodaných kusov a menší VW ID.3 iba 125 predaných kusov za mesiac január. Ako informuje OFV na svojom webe, až 19 z 20 najpredávanejších modelov sú čisté elektromobily. Tým jedným „neelektromobilom“ je Toyota RAV4 s počtom 271 predaných kusov.

Pripravujú aj vlastný model

Nedávno sme tiež informovali, že nórsky startup Fresco Motors pracuje na svojom vlastnom elektromobile, ktorý má mať až 8 miest na sedenie a dojazd cez 1 000 km na jedno nabitie. Dizajn konceptu Fresco XL, veľkého 8-miestneho „SUV-kupé“, ktoré ale skôr pripomína rodinné MPV.

Vozidlo je zatiaľ iba vo fáze konceptu, no startup ukázal 3D model, ktorý vyzerá ako prerastená Tesla Model Y skrížená s Teslou Cybertruck. Jednať sa má o pomerne luxusné vozidlo, ktorého cena sa pohybuje niekde okolo 100 000 €. To by pre Nórov nemusel byť až taký problém, nakoľko sa u nich dobre predáva aj Taycan za vyše 100 000 €.

Fresco elektromobil

Fresco Motors už spustila aj predobjednávky a ako rezervačný poplatok si účtuje 1 000 €. Veľa technických detailov nám startup neodhalil, no batéria, ktorá takémuto vozidlu zabezpečí dojazd cez 1 000 km na jedno nabitie, bude musieť byť skutočne masívna.

Fresco XL ďalej ponúkne funkciu V2L (vehicle-to-load), vďaka ktorej je možné elektrinou napájať iné spotrebiče. Touto vychytávkou disponuje napríklad Hyundai Ioniq 5 alebo Kia EV6.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP