Audi je najprémiovejším zástupcom z koncernu VW, ktorý aktuálne využíva modulárnu platformu pre elektromobily MEB. K Škode Enyaq a VW ID.4 sa tak pridáva Audi Q4 e-tron, ktoré už na prvý pohľad zastáva post najprémiovejšieho modelu z tejto trojice.

Za prémiovosť sa, samozrejme, pripláca a začínajúca cenovka Q4 e-tron je vyššia než u konkurencie, no automobilka z Ingolstadtu teraz k novinke ponúka bonusy, ktoré ťa môžu presvedčiť, že elektromobilita má už v roku 2021 zmysel.

FonTech

Audi Q4 e-tron teraz môžeš získať s finančným zvýhodnením až 3 000 € a okrem toho ku každému zakúpenému modelu dostaneš aj nabíjaciu kartu od ZSE Drive, s ktorou jazdíš celý rok zadarmo. Karta má totiž predplatené nabíjanie až na 4 500 kWh energie, čo predstavuje nájazd zhruba 15 000 km.

Vďaka nabíjaciemu bonusu tak môžeš ušetriť ešte viac a to až takmer 4 000 €. Aj po vyčerpaní voľných kWh na nabíjačkách ZSE jazdíš s elektrickou Audi Q4 e-tron lacnejšie, ako s porovnateľným SUV so spaľovákom.

4 kľúčové informácie na úvod
  • Audi Q4 e-tron si môžeš kúpiť v základnej verzii s bonusom už od 43 110 €. Za túto sumu dostaneš elektromobil s výkonom 170 koní a dojazdom 335 km podľa WLTP. Zaujímavejšie sú ale vyššie výkonnostné konfigurácie, pričom tá najlepšia s označením Q4 50 e-tron quattro disponuje pohonom všetkých štyroch kolies, výkonom 300 koní a dojazdom 483 km podľa WLTP.
  • Reálny dojazd najvýkonnejšieho modelu, najmä v týchto chladných dňoch, sa pohybuje na úrovni do 400 km. Po diaľnici plnohodnotným diaľničným tempom 130 km/h sa spotreba vyšplhala až na 29 kWh/100 km. Pri takejto spotrebe treba rátať s dojazdom okolo 250 km na jedno nabitie.
  • V meste sa dojazd hravo dostane nad 450 km, pričom kombinovaný dojazd sa pohybuje okolo 400 km so spotrebou pod 20 kWh/100 km.
  • 125 kW nabíjanie auto nabije z 10 % na 80 % už za 34 minút, plné nabitie z úplnej nuly nebude trvať viac ako hodinu.
Q4 e-tron vo finále vôbec nie je drahým elektromobilom

Ak si porovnáme Audi Q4 e-tron v najvýkonnejšej motorizácii so spaľovacím súrodencom, modelom Q5 s podobným výkonom, zistíme, že obstarávacia cena elektromobilu nie je vôbec vysoká a ďalšie úspory na nákladoch jazdy sú v prípade elektromobilu bezkonkurenčné.

Loading...

Loading…

Bonus v podobe jedného roka nabíjania zdarma prináša ďalšie úspory. Až 4 500 kWh voľnej energie by malo vystačiť na prejdenie približne 15 000 km, no ak by si za túto energiu mal platiť, stálo by ťa to zhruba 840 €.

Presne toľko stojí predplatné ZSE Drive Flat na jeden rok, pri ktorom má zákazník predplatených 400 kWh energie každý mesiac. Pri súčasných cenách nafty by ťa tankovanie Audi Q5 s trojlitrovým dieselovým motorom s výkonom 286 koní stálo pri nájazde 15 000 km zhruba 1 700 € ak počítame, že liter nafty stojí 1,40 €.

Nezabúdaj, že v prípade domáceho nabíjania jazdíš s elektromobilom ešte lacnejšie a môžeš sa dostať na sumu až 1,50 €/100 km.

Najmodernejšie technológie na palube

Platforma MEB ponúka množstvo špičkových technológií, ktoré do svojho elektrického SUV, samozrejme, integrovalo aj Audi. V prípade Q4 e-tron ale niektoré z nich fungujú omnoho lepšie, ako pri konkurenčnom VW ID.4 či Škode Enyaq.

Kvalitnejší je napríklad head-up displej, respektíve jeho funkcie rozšírenej reality. Tá v prípade Audi Q4 e-tron pracuje presnejšie než u konkurencie, linka za vozidlom, ktoré sleduje adaptívny tempomat nie je až taká roztrasená. Ďalším rozdielom je aj použitie väčšieho virtuálneho kokpitu.

V Audi Q4 e-tron sa nachádza plnohodnotný a plne konfigurovateľný displej, na ktorom si môže vodič zobraziť plejádu užitočných informácií, ako aj plnohodnotnú mapu navigácie. V zásade nejde o nič nové, na čo by sme neboli v prípade Audi zvyknutí, no konkurenčné modely disponujú iba malým displejom so základnými informáciami.

V stredovej konzole sa nachádza displej infotainmentu orientovaný na vodiča s už dobre známym dizajnom Audi. Chválime samostatný panel na ovládanie klimatizácie. V prípade konkurencie sa dá prúdenie vzduchu ovládať už iba cez displej infotainmentu, respektíve cez dotykové plochy pod ním.

Príjemnejšie je aj využívanie adaptívneho tempomatu, pri jazdení s Q4 e-tron sme mali pocit, že brzdí a akceleruje s podstatne vyšším citom. Nechýba prepojenie smartfónu cez bezdrôtové Android Auto a Apple CarPlay. Audi Q4 e-tron je vôbec prvým modelom automobilky, ktoré do výbavy dostalo programovateľné predné svetlá. Tie disponujú viacerými samostatnými svetelnými segmentami a zákazník si môže cez displej vo vnútri vybrať jeden zo štyroch predvolených svetelných podpisov.

FonTech

Samostatnou kapitolou je veľkosť tohto elektromobilu. Rozmerovo zapadá Audi Q4 e-tron do veľkostnej triedy A+, no interiér ponúka vnútorný priestor vyššej triedy C.

Dostatočne veľký je aj kufor, vďaka batériám umiestneným v podlahe je jeho objem až 520 litrov v prípade karosérie SUV. Q4 e-tron je totiž k dispozícii aj v karosárskom prevedení Coupé. Audi Q4 e-tron Sportback má kufor väčší ešte o ďalších 10 litrov.

Teraz je najlepší čas na kúpu

Ak sa pozeráš po stredne veľkom SUV s elektrickým pohonom, môžeš si vybrať z naozaj širokej ponuky z rôznych cenových hladín. Pri mierne špecifickejšom výbere, kedy zákazník žiada pohon všetkých štyroch kolies quattro a výkon okolo 300 koní, sa už ale výber zužuje.

VEĽKÁ GALÉRIA Audi Q4 e-tron:

Spadá doň ale aj elektrické Audi Q4 e-tron, ktoré svojou obstarávacou cenou s ponúkaným zvýhodnením 3 000 € podlieza model Q5 so spaľovacími agregátmi. S nabíjacou kartou ZSE Drive s voľným nabíjaním na jeden rok dokonca ušetríš ešte viac, takže práve teraz je ten ideálny čas na kúpu najprémiovejšieho elektromobilu postavenom na platforme MEB.

Ak by cena a aktuálne bonusy pre teba neboli dostatočnou motiváciou na kúpu Audi Q4 e-tron, zaručene ťa presvedčí pocit z jazdy. Ak si e-tron vyskúšaš na vlastnej koži, zažiješ úžasný pocit jazdnej dynamiky, misky váh sa takmer určite naklonia smerom k elektrickému SUV od Audi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú