Poľsko a ekológia nejdú príliš dokopy, naši severní susedia sú totiž jedným z najväčších producentov elektriny z neekologických tepelných elektrární. Kde-tu sa ale objaví snaha prispieť k ekologickejšej hromadnej doprave, no aj to dokážu Poliaci pekne domrviť. Dôkazom je elektrický autobus, z ktorého vychádza za jazdy hustý čierny dym. Na video upozornil český portál Autosalon.tv, na Slovensku sa ako prvý venoval téme web Autoviny.sk.

Mesto Katovice v roku 2018 nakúpilo flotilu elektrických autobusov, ktoré dokonca disponujú veľmi slušnými parametrami. Výkon 150 kW a batéria s kapacitou 250 kWh by v mestskej premávke mali bez problémov stačiť na celodennú prevádzku, no počas zimných mesiacov je spotreba aj kvôli nutnosti kúrenia vyššia.

Adam Kurdybelski/YouTube/Screenshot

Práve zimné mesiace sú problémom pre elektrické autobusy Solaris Urbino, pričom neustále otváranie a zatváranie dverí má za následok, že kabína autobusu sa počas mrazov extrémne ochladzuje.

Samozrejme, interiér sa dá vykúriť aj elektricky pomocou integrovaného tepelného čerpadla, no to by muselo ísť po celý čas prevádzky na plný výkon, čím by sa rapídne znížil celkový dojazd autobusu.

„Šikovne nešikovné“ riešenie

„Inžinieri“ z Poľska sa ale vynašli a miesto elektrického kúrenia do každého autobusu namontovali naftové vykurovanie. Obyvatelia Katovíc tak môžu na uliciach stretávať elektrické autobusy, z ktorých cez zimu vychádza kúdeľ hustého čierneho dymu.

Najväčším paradoxom je, že dym špiní nápis „100 % Electric“, čím prakticky túto frázu úplne dehonestuje, nakoľko takto upravený autobus rozhodne nie je stopercentne elektrický.

Šlo by to aj nenápadnejšie

Téme sa venoval aj poľský motoristický magazín Auto Swiat, ktorý ozrejmil dôvod, prečo naftové kúrenie vytvára tak zreteľný čierny dym. Všetko pripisujú veľmi zlému technickému stavu naftových agregátov.

Nakoľko sa kúrenie využíva len sezónne, technici na jeho stav až tak nedbajú. Moderné naftové agregáty totiž nevytvárajú žiaden viditeľný dym a už vôbec nie kúdeľ čiernych spodín.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú