Americký prezident Donald Trump predniesol v stredu večer z oválnej pracovne Biele domu prejav, ktorý nebol úplne pravdivý. Uviedol hneď niekoľko klamstiev, ktoré sa jeho vláda snažila ihneď opraviť.

Ako informuje portál Gizmodo, americký prezident Donald Trump sa opäť vyznamenal. Tentoraz však nepritiahol na seba pozornosť kvôli nepodstatnému trapasu, ale kvôli aktuálne veľmi vážnej situácii s koronavírusom. Vo svojom stredajšom prejave uviedol hneď niekoľko nepravdivých informácií, ktoré od pravdy majú ďaleko.

USA vraj zastaví všetku leteckú dopravu z Európy

Jeden z viacerých bodov prejavu amerického prezidenta sa týkal leteckej dopravy z EÚ. V prejave Trump uviedol, že všetka letecká doprava z EÚ je pozastavená, pričom oslobodené je len Spojené kráľovstvo. Podľa najvyšších predstaviteľov ministerstva vnútornej bezpečnosti je ale realita taká, že zákaz cestovania z EÚ sa nevzťahuje na občanov USA s trvalým pobytom v krajine.

Úradujúci námestník ministra pre vnútornú bezpečnosť, Ken Cuccinelli, po prejave opravil prezidenta na sociálnej sieti Twitter a vysvetlil, že americkí občania, osoby s trvalým pobytom a ich rodiny budú môcť naďalej letecky cestovať z Európy. Zákaz sa týka 26 krajín a Spojené kráľovstvo z nejakého neznámeho dôvodu vylučuje.

Prečo by Trump vylúčil Spojené kráľovstvo, keď má najmenej 459 prípadov nákazy koronavírusom COVID-19 a 8 úmrtí? Nikto nevie s istotou, ale ako poznamenáva portál Politico, prezident Trump vlastní tri rezorty v Británii a Írsku. Všetkým trom sa údajne moc nedarí a pravdepodobne si chce prezident týmto rozhodnutím finančne prilepšiť. Ide však len o špekulácie zahraničných analytikov.

USA zakáže obchodnú a nákladnú prepravu z Európy

Prezident Trump tiež uviedol, že zákaz leteckého cestovania z Európy bude zahŕňať aj obchodnú a nákladnú prepravu. Opäť ide o nepresné vyjadrenie, ktoré, ak by bolo pravdivé, úplne by zastavilo prepravu mnohých dôležitých prepravných artiklov, vrátane zdravotníckych potrieb. Po prejave však Trump na sociálnej sieti Twitter uviedol presný opak.

Vo svojom statuse uviedol: „Je veľmi dôležité, aby všetky krajiny a spoločnosti vedeli, že obchod nebude nijako ovplyvnený 30-dňovým obmedzením cestovania z Európy. Obmedzenie má zastaviť ľudí, nie tovar.“ Táto chyba prezidenta pravdepodobne nastala v dôsledku zle prečítaného textu z čítacieho zariadenia. Namiesto „tieto zákazy sa nebudú uplatňovať len na“, mal povedať len „sa nebudú uplatňovať“.

Zdravotné poisťovne sa vzdajú všetkých spoluúčastí pri ošetreniach nákazy koronavírusom

Prezident Trump v prejave tiež uviedol, že jeho stretnutie s poprednými výkonnými riaditeľmi z oblasti zdravotného poistenia bolo také úspešné, že ich prinútil, aby sa vzdali spoluúčastí za ošetrenie nakazených pacientov koronavírusom. Znamená to, že poisťovne by hradili náklady spojené s ošetrením bez finančnej účasti nakazeného.

Zobraziť celú galériu (0)
Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP

Pravda je taká, že zatiaľ čo mnoho veľkých zdravotných poisťovní sa zaviazalo pokryť náklady na testovanie COVID-19, nemuseli sa však nevyhnutne zaviazať, že pokryjú aj spoluúčasť pri liečení koronavírusu. Mnoho Američanov mohlo byť týmto tvrdením zmätených. Jediným spôsobom, ako môžu zistiť pravdu, je kontaktovanie poisťovní. Pre Gizmodo potvrdila jedna z poisťovní (AHIP), že skutočne spoluúčasť nezrušila.

Testovanie vzoriek sa rýchlo rozširuje

Prezident Trump tiež uviedol, že testovanie vzoriek potencionálne nakazených osôb koronavírusom COVID-19 sa v USA rýchlo rozširovalo a federálna vláda sa v tomto smere pohybovala veľmi rýchlo. Oba tieto tvrdenia sú nepravdivé na základe správ od viacerých renomovaných spravodajských organizácií, ktoré ich zverejnili tento týždeň.

Zobraziť celú galériu (0)
AP Photo Emily Wang

Realita je opačná a veľa Američanov, ktorí sa domnievajú, že sú nakazení novým koronavírusom, ešte stále čaká na testy. Údajne existujú vážne nedostatky v zásobách lekárskych laboratórií, ktoré testy vykonávajú a federálna vláda na tieto skutočnosti reagovala veľmi pomaly. Dokazuje to aj článok uverejnený v Los Angeles Times. Trump si teda očko u svojich občanov rozhodne neurobil, zvlášť v takejto situácii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom