Koronavírus so sebou priniesol rôzne obmedzenia, ktoré sa týkali najmä pohybu ľudí. Platnosť a striktnosť obmedzení sú takmer v každom štáte odlišné a to, ktorá krajina si počínala najlepšie, sa dozvieme prinajlepšom až o niekoľko mesiacov.

Apple vydal nástroj, ktorý zobrazuje na celom svete, ako efektívne sa ľudia spoločensky dištancujú. Nástroj zhromažďuje údaje o polohe používateľov zozbieraných prostredníctvom Apple Máp. Dáta si môžeš usporiadať podľa krajiny alebo mesta a ukazujú, ako klesol pohyb ľudí v autách či verejnej doprave. Ochrana osobných údajov je jednou zo základných hodnôt Applu, takže mapy nepriraďujú údaje k Apple ID. Zhromažďované údaje sú teda anonymné a zobrazujú, ako sa menil pohyb ľudí s pribúdajúcimi obmedzeniami.

Nenechaj si ujsť
Google a Apple priamo do systémov zabudujú nástroj na sledovanie šírenia koronavírusu

Podobný prehľad, ako klesol pohyb ľudí a návštevnosť jednotlivých miest, či už obchodov, alebo rôznych verejných priestranstiev, vydal prednedávnom aj Google. Štatistiky sme popísali v tomto článku. Podľa Business Insider by tieto dva nástroje mali byť dobrým podkladom k novej technológii sledovania, na ktorej sa podieľa Apple spolu s Googlom. Aplikácia bude používať Bluetooth na upozorňovanie ľudí, ak prídu do kontaktu s osobou nakazenou ochorením Covid-19.

kampan zadarmo od startitup
Porovnanie údajov jednotlivých štátov

Hlavný graf zobrazuje porovnanie, ako klesal pohyb ľudí v Taliansku, Nemecku, USA a Veľkej Británii. Je jasne vidieť, že opatrenia medzi prvými prijalo Taliansko a ľudia takmer zo dňa na deň obmedzili svoj pohyb o 90 % oproti priemeru. V ostatných troch spomenutých štátoch pohyb ľudí klesal oveľa pomalšie a neklesol tak rapídne.

Obmedzenie pohybu na Slovensku

V paneli pre vyhľadávanie je možné nájsť dostupné krajiny či mestá, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko. Na grafe je vidieť, že Slováci pomerne rýchlo obmedzili svoj pohyb či už pešo, v autách, alebo verejnej doprave. Priemerný pokles je na úrovni 60 %, avšak môžeme si všimnúť, že pred Veľkou nocou bol zvýšený pohyb v autách a počas Veľkej noci naopak zvýšený pohyb pešo.

Zobraziť celú galériu (4)
Apple. Pohyb ľudí na Slovensku. Žltou farbou je zobrazená chôdza, červenou pohyb autom a fialovou verejná doprava

Zaujímavosťou je štvrté najväčšie mesto v Japonsku, Nagoja. Výraznejšie obmedzenie pohybu je možné vidieť až začiatkom apríla a aj to len o necelých 30 % oproti priemeru.

Zobraziť celú galériu (4)
Apple. Pohyb ľudí v Japonsku - Nagoja

Apple taktiež uverejnil prístup ku kompletným údajom, z ktorých čerpajú informácie pri tvorbe grafov. Obsahuje denné dáta podľa typu dopravy pre všetky dostupné krajiny a mestá.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú