Fakt, že Google a Apple by mohli niekedy spojiť svoje sily, ešte pred pár mesiacmi znelo ako nezmysel. Koronavírus ale „prinútil“ aj týchto dvoch dlhoročných konkurentov, aby vytvorili systém na sledovanie šírenia koronavírusu, informuje CNBc.

Celý systém má fungovať na princípe BLE (Bluetooth Low Energy), pomocou ktorého bude smartfón komunikovať s okolitými zariadeniami. Obe spoločnosti už pracujú na API, ktoré poskytnú vývojárom aplikácií a tí následne budú schopní tuto funkcionalitu implementovať do aplikácií.

Všetky zdravotnícke spoločnosti, ale najmä štátne orgány, budú mať následne prístup k týmto dátam, ktoré im umožnia sledovať pohyb nakazených osôb s čo najvyššou účinnosťou.

Osoba, ktorá by sa do tohoto sledovania chcela zapojiť, si musí danú aplikáciu stiahnuť. V nej následne nahlási, že je nakazená a rovnako v nej vidí aj ostatných zodpovedných ľudí, ktorí si podobnú aplikáciu stiahli a do ktorej nahlásili svoj zdravotný stav.

Funkcia bude aj v Androide a iOS

Po dokončení API však obe spoločnosti budú pracovať na implementovaní tejto funkcie priamo do svojich operačných systémov, čím priamo zasiahnu tretinu populácie, teda okolo 3 miliardy ľudí. Týmto pádom sa celý sledovací systém stane extrémne efektívny, pretože aj osoba, ktorá si žiadnu aplikáciu nestiahne a bude v kontakte s nakazenou osobou, bude týmto systémom označená ako potenciálne nakazená.

Všetky vymieňané dáta medzi jednotlivými zariadeniami sú samozrejme stopercentne zabezpečené a uchovávajú sa iba 14 dní, čo je odhadovaná inkubačná doba pri koronavíruse.

Samozrejme, že tento systém vyvoláva kopu otázok ohľadom bezpečnosti a ohľadom súkromia samotných používateľov. Rovnaké obavy vyvolal aj zákon o sledovaní ľudí prostredníctvom operátorov u nás na Slovensku.

Apple/Google

Výhodou systému od Google a Apple ale je, že tento systém nevyužíva GPS alebo mobilnú sieť, takže nie je zdieľaná presná a aktuálna poloha samotných používateľov. Aplikácia v podstate sleduje iba to, kto sa okolo používateľa nachádza a nie to, kde presne sa nachádza.

Niekoľko háčikov

Ako dopĺňa The Verge, systém má napriek pomerne dobrému zabezpečeniu stále niekoľko technických otázok, ktoré sa týkajú jeho správneho fungovania, respektíve identifikácie potenciálne nakazených ľudí.

Otázne je jeho fungovanie napríklad v bytoch, kde sa môžu dáta zdieľať medzi susedmi, ktorí ale spolu nezdieľajú rovnaký priestor. Otázne je aj to, ako systém identifikuje, či nakazená osoba okolo zdravej iba prešla, alebo či s ňou strávila dlhšiu dobu a či boli spolu v uzavretom priestore. Výsledná funkčnosť sa ukáže až v praxi.

Slovenská „koronaplikácia“ je pred oficiálnym schválením

Podobné aplikácie na sledovanie šírenia koronavírusu už začali vyvíjať rôzne spoločnosti, avšak na vlastnú päsť. Jednou z nich je aj covid19-ZostanZdravy vyvíjaná spoločnosťou spoločnosťou Sygic.

Princíp fungovania tejto aplikácie je jednoduchý. Po inštalácii je potrebné povoliť prístup k Bluetooth, GPS a push notifikáciám, ktoré majú informovať pacienta. Bluetooth je technológia na rozoznanie blízkosti kontaktu od 1 do 20 metrov a je možné prostredníctvom nej analyzovať presnú vzdialenosť iných zariadení v okolí.

Narozdiel od GPS, táto technológia výborne funguje aj na miestach ako napríklad obchodné domy, letiská, lietadlá, električky či v iných uzavretých priestoroch.

V prípade, že telefón rozpozná iné Bluetooth zariadenie v jeho blízkosti a táto doba prekročí určitú dĺžku, zapíše si rozptýlenú GPS pozíciu a anonymný údaj oboch zariadení na server. Rozptýlená GPS pozícia je dôležitá pre hygienikov na analýzu šírenia ochorenia.

Bluetooth informácia iného zariadenia je naopak potrebná na spätné identifikovanie push notifikácií, ktorého majiteľ mohol byť vystavený ochoreniu.

Akonáhle človek zistí, že bol infikovaný vírusom COVID-19 a mal nainštalovanú aplikáciu, hygienikovi ukáže svoje unikátne identifikačné číslo. Toto číslo zadá hygienik do systému a všetkým zariadeniam, ktorých majitelia boli v kontakte s infikovanou osobou bude zaslaná notifikácia alebo SMS správa.

Zdravotní pracovníci dokážu trasovať možné prenosy za posledných 14 dní aj pri kontaktoch, ktoré človek nedokáže identifikovať. V budovách, pri prepážke v obchode či vo verejnej doprave. Viac sa dozvieš v našom rozsiahlom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú