Google začína zverejňovať všeobecné prehľady, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice, pracoviská a pod. v súvislosti s ochorením COVID-19.
V počiatočnej fáze bude Google poskytovať tieto prehľady v 131 krajinách. Prehľady čerpajú dáta z plne agregovaných a anonymizovaných dát, by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii.
Čo presne zobrazujú a ako fungujú
Google Mapy už dlhšie zobrazujú informácie, kedy je určité miesto najrušnejšie. Využívajú sa k tomu plne agregované a anonymizované dáta, z ktorých nemožno identifikovať konkrétnych používateľov. Vzhľadom na to, ako štáty a komunity po celom svete bojujú s pandémiou COVID-19, narastá potreba dát a štatistík, na základe ktorých by mohli predstavitelia zdravotníctva rozhodovať o najvhodnejších opatreniach spomaľujúcich rýchlosť prenosu tohto ochorenia.
Prehľady rovnako poskytujú napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutného pohybu obyvateľstva, čo môže napríklad slúžiť ako podklad pre stanovenie vhodných otváracích hodín. Informácia o frekventovanosti prestupných staníc môže zas pomôcť pri rozhodovaní ohľadom pridania spojov či vagónov tak, aby dopravné prostriedky neboli príliš preplnené.
Google začne tieto prehľady zverejňovať najprv na úrovni krajín a regiónov a v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48-72 hodín.
Prísne bezpečnostné podmienky zberu dát
Prehľady sú navrhnuté, aby poskytli užitočné a presné dáta, ale zároveň spĺňali prísne požiadavky na ochranu súkromia. Nikdy z nich tak nebude možné odhaliť polohu, pohyb alebo kontakty konkrétneho používateľa. Prehľady čerpajú z anonymizovaných dát od používateľov, ktorí si sami aktívne zapli funkciu „História polohy“, ktorá je vo východiskovom nastavení pre všetkých používateľov vypnutá.
Používajú taktiež veľmi modernú techniku diferenciálnej ochrany súkromia, ktorá pridáva k dátam matematický šum tak, aby z nich nebolo možné identifikovať konkrétneho používateľa. Google preto nebude zobrazovať ani absolútne číslo návštev jednotlivých lokalít.
Viac detailov a dáta aj podľa krajov nájdeš v grafoch nižšie:
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ Toto je nebezpečná nabíjačka, ktorá ťa môže zabiť. Predávala sa aj na Slovensku

Slovenskí študenti budú spolupracovať s prestížnou MIT. Štát podporí projekty zásadnou sumou peňazí

PRIPOMIENKA Život s elektromobilom na Slovensku: Je to oveľa jednoduchšie ako sa zdá, staré mýty už dávno neplatia

PRIPOMIENKA Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky

Slovensko začína diskutovať o „zelenom“ certifikáte. NCZI otvára diskusiu s odborníkmi
Články, ktoré hýbu svetom

Pentagon potvrdil pravosť uniknutých záberov s UFO, upodozrievala ich aj vláda

ZAUJÍMAVÉ Na Netflix smeruje vyše 100 noviniek. Toto je kompletný prehľad a výber najlepších

Vyhorenie zabíja myslenie a náladu startupistom, kreatívcom aj lekárom. Kľúč k zmene však existuje

Ako sofistikovane pôsobiť úsmevom na druhých? Tieto triky ti zabezpečia úspešný vplyv
