Britská spoločnosť Dyson, ktorá je známa výrobou vysokovýkonných vysávačov, fénov a obdobnej techniky, sa zapája do boja proti koronavírusu a z výrobných liniek firmy budú v najbližších dňoch schádzať pľúcne ventilátory, ktoré sami navrhli, informuje The Verge.

Dyson sa tak pripája k množstvu veľkých technologických spoločností, ktoré sa bežne zaoberajú výrobou techniky. Do výroby pľúcnych ventilátorov, ktoré majú v súčasnej situácii cenu zlata, sa zapojili aj giganti ako Ford, Tesla či skupina General Motors. Do vývoja a prípadnej výroby sa však zapájajú aj slovenské univerzity.

Dyson, spoločnosť Dyson sa predovšetkým zaoberá výrobou vysokovýkonných vysávačov

Konkrétne Slovenská technická univerzita včera informovala, že pracuje na vývoji vlastného pľúcneho ventilátora. Okrem toho tlačí na 3D tlačiarňach rôzne iné ochranné pomôcky, ktoré distribuujú priamo do nemocníc. Taliani dokonca vyrábajú pľúcne ventilátory z potápačských masiek.

Spoločnosť Dyson nazvala svoj ventilátor „CoVent“. Bol vyvinutý v rekordnom čase len za 10 dní a jeho základ tvorí už existujúca digitálna motorová technológia Dysonu. Aktuálne sa čaká na schválenie produktu regulačnými úradmi v Británii, no spoločnosť už dostala objednávku na 10 000 ventilátorov v domácej krajine. Okrem toho sa Dyson zaviazal, že minimálne ďalších 5000 kusov ventilátorov CoVent daruje pre medzinárodné potreby.

Výhodou pľúcnych ventilátorov od Dysonu je fakt, že sú prenosné a v prípade potreby môžu byť dokonca napájané batériami. Okrem toho je ich výroba veľmi rýchla a efektívna, takže pomerne v krátkom čase môže spoločnosť distribuovať obrovské množstvo tejto vzácnej techniky, informuje TheHill.

Spoločnosti, ktoré dostali zelenú, alebo ešte len čakajú na povolenie vyrábať pľúcne ventilátory, aktuálne závodia s časom. Počet nakazených na celom svete rapídne pribúda a aj v krajinách, v ktorých je momentálne stále dostatok pľúcnych ventilátorov, sa môže situácia čoskoro zhoršiť.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom