Dnes už takmer celý svet bojuje s koronavírusom. Vlády vydávajú opatrenia, vedci sa snažia vyvinúť liek a bežní občania sa vyhýbajú kontaktu s ostatnými ľuďmi. Najnovšie však začali talianski inžinieri vyrábať núdzové masky pre nemocnice z potápačských masiek a ventilov vyrobených pomocou 3D tlačiarní, informuje Daily Mail.

Taliansko bolo prvou krajinou v Európe, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu. Podľa Worldometers má nové epicentrum pandémie momentálne takmer 64 000 nakazených a viac ako 6 000 obetí, čo je najviac spomedzi všetkých krajín, kde sa koronavírus objavil.

Vírus sa v Taliansku šíri rýchlo aj kvôli prvotnej nedisciplinovanosti občanov. Ostatné krajiny zaviedli prísnejšie opatrenia oveľa skôr, s čím boli spojené nedostatky antibakteriálnych gélov, či rúšok. Krízový stav zmobilizoval mnohé inštitúcie, ako napríklad českú firmu Respilon vyrábajúcu rúška, ktoré patogény rovno zabíjajú, o čom sme písali v tomto článku.

Počet pacientov v Taliansku, ktorí sú odkázaní na pľúcnu ventiláciu, aj naďalej rapídne stúpa. Nemocnice zúfalo hľadajú ďalšie masky, no firmy ktoré ich vyrábajú, už nestíhajú držať krok s dopytom. Keď sa o tom dozvedel Cristian Fracassi, zakladateľ startupu Isinnova, ponúkol svoje služby nemocniciam.

Firma založená v talianskej Brescii, druhom najväčšom meste nachádzajúcom sa v najviac zasiahnutom regióne Lombardsko, sa takmer ihneď začala zaoberať výrobou núdzových masiek, ktoré by mali pomáhať nemocniciam v boji proti koronavírusu. Masky sa skladajú z potápačských masiek a Venturiho chlopní, ktoré vyrábajú pomocou 3D tlačiarní.

Fracassi uviedol, že ihneď, ako sa dopočuli o nedostatku, spojili sa s nemocnicou v Chiari a vyrobili niekoľko prototypov. Nemocnice ich otestovali a potvrdili funkčnosť. Dnes sa pripravujú na výrobu 100 masiek denne. Výroba ventilu podľa Fracassiho nestojí takmer nič, a tak sa rozhodol, že  masky bude nemocniciam rozdávať zadarmo.

Podľa 3D Printing Media firma Isinnova spolupracuje s francúzskou firmou Decathlon, ktorá vyrába nutné potápačské masky. Vynálezcovia zverejnili aj videonávod na zapojenie, upozorňujú však, aby na zapojenie vždy dohliadal doktor.

Problémy s dýchaním patria medzi najzávažnejšie príznaky ochorenia Covid-19 spôsobeného novým koronavírusom, preto sa vo firme rozhodli zdieľať súbor, pomocou ktorého vie ventil vytlačiť ktokoľvek, kto má 3D tlačiareň.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom