Prehliadač Google Chrome je nepochybne jedným z najobľúbenejším. Často mu je však vytýkaná jedna vec a to veľká spotreba pamäte RAM. Niečomu takému je však už koniec.

Aj činnosť ako prehliadanie Internetu môže spôsobovať vrásky na čele. Hlavne ak pracuješ s viacerými oknami a si obmedzený malým množstvom operačnej pamäte. V tomto prípade je výber toho správneho prehliadača kľúčovým. Google Chrome bol pritom často označovaný ako ten najväčší žrút pamäte, čo často vedie k poklesu výkonnosti. Keď bola v minulom roku predstavená vynovená Mozilla Firefox, chválila sa tým, že pri rovnakom počte okien využíva až o 30 % pamäte RAM menej (pri systémoch Windows).

Karta sa obrátila

Posledná aktualizácia prehliadača Google Chrome však prináša výrazné vylepšenia v tomto smere a stáva sa tak prehliadačom, ktorý pri otvorení rovnakých kariet využívať pamäte RAM najmenej. Výsledok však závisí aj od konfigurácie samotného počítača. V mojom prípade šlo o 16 GB DDR4 v spojení s procesorom Ryzen 3 2200G. Systémom je Windows 10 s poslednými aktualizáciami.

Nenechaj si ujsť!
Porovnanie Google Chrome a jeho najväčšieho konkurenta. Ktorý prehliadač je najlepší na svete?

Ako môžeš vidieť, rozdiel medzi prehliadačom Chrome a ostatnými je priepastný. Otvorených bolo súčasne 20 rovnakých okien, no Chrome sa s tým vysporiadal najlepšie. Podobný výsledok je pritom aj na operačnom systéme Mac. Odporúča sa ale skontrolovať spotrebu pamäte pri tých oknách, ktoré využívaš každodenne.

Jednoduchá kontrola

Ako to zistiť je veľmi jednoduché. Stačí si otvoriť niekoľko rovnakých okien v rôznych prehliadačov a v správcovi úloh si pozrieť, koľko RAM spotrebovávajú. Ak trpíš nedostatkom operačnej pamäte, môže byť tento prieskum pre teba veľmi užitočný.

Pre tých čo jej majú viac je to možno tiež zaujímavé porovnanie, no pravdepodobne to nespôsobí ich odliv. No progres, ktorý Google Chrome spravil touto aktualizáciou, je nepopierateľný a ostáva už len čakať, čo si pripraví konkurencia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom