Pre prehliadanie internetových stránok sú k dispozícii mnohé webové prehliadače, no nie každý z nich sa stal medzi používateľmi obľúbený. Aktuálne medzi týmito aplikáciami dominuje len pár titulov a tie najlepšie teraz porovnali svoje vlastnosti. Google Chrome a Mozilla Firefox sa ocitli v porovnávacom teste, aby sa ukázalo, ktorý z nich je ten najlepší. 

Preferencie používateľov pri výbere internetového prehliadača sú individuálne, no spomedzi všetkých aplikácií sa medzi tie najpopulárnejšie prebojovali len niektoré. Jednými z najlepších sú v súčastnosti prehliadače od Googlu a Mozilly, ktoré každodenne využívajú milióny ľudí. Aby bolo možné určiť, ktorý z tejto dvojice je tým „dokonalým“ prehliadačom, postavili sa Chrome a Firefox v teste svojich schopností a vlastností proti sebe. Kto bol teda víťaz?

Dizajn

Grafické spracovanie moderných prehliadačov je na vysokej úrovni, aby používatelia mali pri prehliadaní webu s nimi čo najlepšie vizuálne skúsenosti.

 

Dizajn prehliadača Chrome a Firefox je v mnohých smeroch podobný.

Mozilla však do svojho titulu zakomponovala prvky, ktoré ju posúvajú do popredia. Kombinácia väčších tlačidiel, menu, ktoré je možné upraviť, či jednoduchšie nastavenia sa podpísali pod lepší zážitok z používania Firefoxu.

Rýchlosť

Pri testovaní rýchlosti internetu cez optickú sieť známeho „ružového“ operátora sa však výrazné odlišnosti týchto prehliadačov neukázali. Ako Chrome, tak aj Firefox dosiahli v teste Speedtest takmer rovnaké rýchlosti, čo ich stavia medzi jedne z najrýchlejších prehliadačov vôbec.

Rýchlosť internetu v prehliadači Mozilla Firefox:

Nenechaj si ujsť
Mozilla pripravuje úplne nový prehliadač. Nepôjde však o Firefox

Rýchlosť internetu v prehliadači Google Chrome:

Spomaľovanie počítača

Google Chrome je známy ako požierač operačnej RAM pamäte počítačov, kvôli čomu ich neraz dokáže poriadne zaťažiť a spomaliť. Tento komponent počítačov využívajú prehliadače pri otváraní ďalších okien, doplnkov a rozšírení. Čím viac kapacity má operačná pamäť RAM, tým menej je pri náročnom používaní prehliadačov počítač spomalený. Pokiaľ používateľ pri práci spozoruje zníženie výkonu, je viac než pravdepodobné, že vina padá práve na webový prehliadač.

Mozilla tvrdí, že jej Firefox spotrebuje až o 30 % menej RAM-ky ako konkurenčný Chrome, no zdá sa, že opak je pravdou. Po načítaní Facebooku to bola v skutočnosti aplikácia s ikonou ohnivej líšky, ktorá si zabrala viac operačnej pamäte RAM. V tomto teste je tak na prekvapenie jednoznačným víťazom Google Chrome.

Načítavanie web stránok

V tomto prípade sa do vedenia dostáva Chrome, ktorý dokázal stránky načítať o malú chvíľu rýchlejšie ako jeho protivník.

Načítavanie cez Google Chrome:

Nenechaj si ujsť
Takto zistíš, ktoré rozšírenia, stránky a karty prehliadača Google Chrome spotrebujú najviac výkonu počítača

Načítavanie cez Mozilla Firefox:

Doplnky a rozšírenia

Google aj Mozilla vybavili svoje prehliadače obchodmi, ktoré sú plné tých najrôznejších doplnkov a rozšírení. Spomedzi nich si každý môže vybrať užitočné nástroje, ktoré mu budú nápomocné pri každodennej práci.

Obchod s rozšíreniami pre Mozillu Firefox:

Obchod s rozšíreniami pre Google Chrome:

Nenechaj si ujsť
Microsoft Edge môže s novou funkciou rapídne zvýšiť svoju základňu používateľov. Ponúkne ju ako prvý prehliadač vôbec

Google Chrome má nad Mozillou Firefox jednú veľkú prevahu

Esom v rukáve, ktoré Chrome ponúka, je streamovanie videa z YouTube, Netflixu, alebo inej aplikácie, do akéhokoľvek zariadenia, ktoré má tento prehliadač taktiež nainštalované. Nanešťastie v tomto smere Firefox zaostáva a prenášanie do iných zariadení žiaľ nepodporuje.

Víťazom sa stáva…

Pre mnohých je Google Chrome známy ako veľký žrút RAM-ky a často spomaľuje počítače. Je to však práve Mozilla Firefox, ktorá z tejto pamäte skonzumuje pri používaní viac kapacity, čo má neblahé účinky na výkon.

Napriek lepšiemu dizajnu a plnému obchodu s rozšíreniami a doplnkami chýba pýche Mozilly funkcia, ktorou Chrome mnohých oslovil. Zo súboja týchto prehliadačov je to práve ten od Googlu, ktorý z neho vychádza ako jasný víťaz. Ktorý prehliadač používaš na svojom počítači ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom