Aj v týchto časoch sa internetom šíria rôzne konšpiračné teórie. Tie sú veľkým problémom už dlhodobo, no v súčasnosti sa týkajú práve koronavírusu v spojitosti s 5G sieťami. Vďaka tomu sa po svete šíria nepravdivé informácie, ktoré často vedú k nepochopiteľným a hlavne nebezpečným činom.

O tejto problematike sme informovali už dávnejšie v samostatnom článku. Všetko to začalo vo Veľkej Británii, kde skupina konšpirátorov podpálila niektoré 5G vysielače. Veria totiž, že práve 5G vysielače šíria koronavírus. Časom sa dezinformácie dostali aj do ďalších krajín, ako Holandsko, Nový Zéland či Česká republika.

Na českom webe namierenom proti 5G sieťam sa dokonca objavovali dezinformácie spojené s tým, že 5G spôsobuje potraty, rakovinu či iné závažné ochorenia a deformácie. Stránka funguje aj v anglickej verzii, pričom stojí za ňou známy konšpirátor Rudolf Vrána. Ten prispieva svojimi konšpiračnými videami aj na YouTube.

Predpokladali sme, že podobné zmýšľanie budú nasledovať aj špecifické skupiny ľudí v ďalších krajinách. Naša predpoveď sa naplnila a nový dezinformačný trend zasiahol už aj Slovensko. Na Facebooku už dávnejšie funguje verejná skupina s názvom „Chemtrails Slovakia“, ktorá je zameraná na rôzne konšpirácie.

kampan zadarmo od startitup

Okrem negatívnych postojov na 5G siete sa tam objavujú aj rôzne správy spojené s Billom Gatesom či konšpirácie rôzneho druhu ohľadom čipovania ľudí, alebo priamej kritiky na súčasnú vládu.

Aby toho nebolo málo, niektorí členovia skupiny pravidelne zdieľajú viacero článkov z rôznych konšpiračných webov. Nájdeš tam nezmyselné články, ako začali vo Švédsku čipovať ľudí alebo fakt, kto stojí za súčasnou pandémiou koronavírusu.

V spomínanej skupine sa okrem toho najnovšie vyskytla petícia, ktorej cieľom je zabrániť budovaniu 5G sietí na Slovensku. Autorkou petície je Martina Pančíková, pričom v hlavičke petície je uvedené, že technológia 5G spôsobuje podľa nedávnych štúdií závažné riziká spojené so vznikom rakoviny, bunkového stresu, genetických poškodení či neurologických porúch.

Petícia už má viac ako 500 podpisov a vznikla len nedávno, presnejšie 19. apríla. Štúdia pritom ukázala, že vlny, ktoré šíria smartfóny, nie sú dostatočné na to, aby narušili DNA buniek. Napriek doterajším informáciám sa v spojitosti s touto novou technológiou doteraz šírilo viacero hoaxov.

Je až zarážajúce, koľko ľudí verí na dezinformácie. Tento fenomén sa však bude aj naďalej stupňovať, pokiaľ si informácie nebudeme overovať z vierohodných zdrojov. Problém s konšpiračnými teóriami si už našťastie všimli aj sociálne siete, ktoré ohlásili proti nim veľký boj.

Okrem Twitteru či YouTube sa do boja zapojil aj Facebook. Spoločne sa rozhodli, že budú blokovať všetky skupiny, stránky, príspevky a videá, ktoré budú šíriť konšpiračné teórie. Aj týmto spôsobom sa tak môže radikálne znížiť počet podobných skupín a príspevkov, ktoré šíria dezinformácie a strach.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom