Anti-kampaň proti 5G sieťam pokračuje a bojovať s nimi začal už aj Facebook a ostatné sociálne siete. Posledný týždeň zablokovali niekoľko skupín, stránok a príspevkov, ktoré podnecovali používateľov k nenávistnému správaniu a podpaľovaniu 5G stožiarov šírením hoaxov.

V poslednom období sme priniesli viacero informácií týkajúcich sa aktuálneho nebezpečného trendu podpaľovania 5G stožiarov. Tento trend spustili konšpiračné teórie, ktoré sú namierené proti najnovším sieťam 5. generácie. Prvé incidenty postupne začali naberať na obrátkach vo Veľkej Británii, odkiaľ sa 5G anti-kampaň rozšírila do Holandska a dokonca aj do Českej republiky.

Od nenápadných konšpirácií ohľadom vplyvu na organizmus až k 5G sieťam

Konšpiračné teórie ohľadom 5G sietí bolo možné pozorovať ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Tieto teórie častokrát rozvíjali myšlienku, že siete novej generácie sú pre ľudí nebezpečné a škodia organizmu kvôli milimetrovým vlnám, prostredníctvom ktorých 5G vysielače komunikujú.

Mnoho výskumných aktivít však nepotvrdilo tieto dohady a vylučujú, že milimetrové vlny dokážu narušiť DNA buniek alebo iným spôsobom ovplyvňovať ľudský organizmus. Rozšírenie koronavírusu ale konšpirátorom privialo do plachiet nový vietor a postupne začali spájať nákazu s 5G sieťami.

Niektoré skupiny dokonca hovoria, že 5G siete oslabujú naše organizmy, vďaka čomu sme náchylnejší na koronavírus.

Iné skupiny zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že koronavírus je kompletným produktom laboratórií a istým, doposiaľ nevysvetleným, spôsobom je šírený prostredníctvom 5G vysielačov. Postupne tak začali vznikať iniciatívny na rôznych platformách, ktoré začali vyššie spomenuté konšpirácie šíriť a dokonca podnecovať ľudí k podpaľovaniu 5G stožiarov či iným formám nenávistného správania.

Sociálne média boli nútené zakročiť

Zdrojom šírenia konšpiračných teórií a podnecovania k nenávistným formám správania sú prevažne sociálne média. Ako informuje portál Bloomberg, zakročiť musel Twitter či dokonca aj YouTube, ktorý zablokoval videá spájajúce 5G technológie s koronavírusom. Portál Business Insider zas priniesol správy, podľa ktorých musel zakročiť aj Facebook.

Zobraziť celú galériu (2)
Niektoré z príspevkov týkajúcich sa konšpirácií ohľadne 5G sietí a koronavírusu na Facebooku. Zdroj: Facebook/Hope Not Hate

Najväčšia sociálna sieť totižto zablokovala dve skupiny, konkrétne „Stop 5G Group“ a „Destroy 5G Save Our Children“. Prvá menovaná zhromažďovala viac ako 60 000 členov, pričom pôvodne začínala ako nenápadná skupina, ktorá vyjadrovala obavy z 5G sietí. Druhá menovaná zhromažďovala 2 500 členov a rovnako tak podnecovala členov k nenávistnému správaniu.

Na takéto správanie upozornil aj web Hope Not Hate, ktorý demonštroval aj niekoľko príspevkov z vyššie uvedených skupín. Konšpirácie v týchto skupinách zašli dokonca až tak ďaleko, že celú vec prepojili s antisemitizmom a s vládnym sprisahaním. Konširátori totižto za aktuálnu situáciu vinia prominentné židovské individuality a organizácie.

Všetky konšpiračné teórie a príspevky majú jeden a rovnaký cieľ. v ľuďoch vzbudzovať nedôveru voči vládam, zdravotníctvu, vedeckým pracovníkom a iným verejným inštitúciám. Podľa Hope Not Hate videlo spomínané príspevky viac ako 37 % Britov. Takéto hnutie preto vytvára obavy z eskalácie násilia nielen voči majetku telekomunikačných zariadení, ale aj ľuďom samotným.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom