Ponuka herných titulov je v tomto roku viac než lákavá, navyše sa k nám rúti nová generácia konzol, ktorá so sebou nepochybne prinesie množstvo nových, doposiaľ neoznámených herných kúskov. My sme sa pozreli na tie, o ktorých už čo-to vieme a prinášame našich TOP 10 najočakávanejších hier roku 2020.

Doom Eternal

Dátum vydania: 20. marec

Platforma: PC, PS4, Xbox One, Stadia

Najnovšieho, celkovo už piateho, prírastku do krvavej rodiny hier Doom sme sa mali dočkať už v novembri minulého roka. Tvorcovia z id Software však na vývoj potrebovali viac času a Doom Eternal sa odložil na blížiaci sa marec. Hráči sa v pripravovanej sekačke opäť vžijú do kože Doom Slayera, s ktorým budú aj tentokrát čeliť nekonečným zástupom démonických nepriateľov. Aj keď príbehová línia v Doom vždy hrala vedľajšiu úlohu, Doom Eternal je priamym pokračovaním hry z roku 2016, ktorá znamenala úspešný reštart legendárnej série.

Opäť sa môžeš tešiť na bohatý arzenál, na ktorom si vývojári dali poriadne záležať. Brokovnice, granátomety, mrznúce bomby či nová verzia osvedčeného zabijaka monštier BFG 9000 sú len malou ukážkou smrtiacich nástrojov, ktorými hráči budú kosiť zástupy nepriateľov. Samozrejmosťou bude aj multiplayer, novinkou v tomto smere bude tzv. Invasion mode, v ktorom sa hráči budú môcť pripojiť do hry niekoho iného a v príbehovej kampani mu strpčovať život v koži démonov.

Half-Life: Alyx

Dátum vydania: marec 2020

Platforma: Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Quest, VR zariadenia kompatibilné s Windows

Po dlhých dvanástich rokoch čakania sa fanúšikovia predsa len dočkali ohlásenia nového titulu Half-Life, nie však v podobe, v akú väčšina z nás dúfala. Vývojári z Valve totiž na jeseň neoznámili pokračovanie legendy Half-Life 2, ale nový titul určený pre virtuálnu realitu s označením Half-Life: Alyx. Oznámenie novej hry síce malo trpkú príchuť, nič to však nemení na tom, že do sveta virtuálnej reality konečne mieri silný titul s obrovským potenciálom, čo v konečnom dôsledku potvrdzujú aj autori, ktorí Alyx označujú ako vlajkovú loď pre VR.

Dej nového titulu je zasadený pred udalosti Half-Life 2, hlavnou postavou bude Alyx Vance, ktorá sa spoločne so svojim otcom snaží vzdorovať mimozemskej invázii. Tvorcovia sľubujú zachovanie všetkých obľúbených mechaník z predchádzajúcich hier, vlastníci VR zariadení sa teda môžu tešiť na kvalitný príbeh, dynamickú akciu, riešenie hádaniek i objavovanie sveta. Sklamaní zostanú všetci hráči dúfajúci v prerobenie hry do klasickej, nevirtuálnej podoby, keďže Valve potvrdilo, že žiadnu takúto verziu nechystá. Úvodný trailer zaznamenal za prvých 24 hodín viac než 10 miliónov pozretí, čo iba dokazuje hlad fanúšikov po ďalšej hre z legendárneho univerza.

Resident Evil 3

Dátum vydania: 3. apríl

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Resident Evil 3 na rozdiel od ostatných titulov v našom rebríčku nepredstavuje nový originálny titul, ale remake kultovej hororovej hry z roku 1999. Aj preto sme pri výbere rozmýšľali, či ho do rebríčka vôbec zaradiť. Nakoniec si do neho cestu predsa len našiel. Dôvodom je obrovský úspech Resident Evil 2 z minulého roka, ktorý zbieral nadšené ovácie hráčov i kritikov a zároveň vo viacerých kategóriách zabojoval aj o prestížne herné ocenenia The Game Awards 2019.

Resident Evil 3 určite neplánuje zostať v tieni svojho predchodcu a fanúšikov hororu tento rok čaká poriadne mrazivý zážitok. O ťaživú atmosféru sa postará hrôzostrašný Nemesis, ktorý bude hráčovi pri napredovaní dejom neustále dýchať na chrbát a nedá im vydýchnuť až do veľkolepého vyvrcholenia hry. Hráči budú v koži Jill Valentine neustále bojovať nielen so zombie a inteligentnou biologickou zbraňou Umbrella Corporations, ale tiež s akútnym nedostatkom munície, klaustrofobickými priestormi a rafinovanými hádankami, ktoré herný svet ponúkne.

Cyberpunk 2077

Dátum vydania: 16. apríl

Platforma: PC, PS4, Xbox One, Stadia

Poľskí vývojári z CD Projekt Red sa medzi hráčmi tešia veľkej obľube. Bodaj by aj nie. Vo forme Zaklínač 3: Divoký hon priniesli hráčom jednu z najlepších hier poslednej dekády, ktorú následne rozšírili o bezplatné prídavky i dve mamutie príbehové DLC, ktoré by sami o sebe vydali za samostatnú hru. Ďalším projektom našich severných susedov bude sci-fi RPG Cyberpunk 2077, ktorý sa bude odohrávať vo futuristickom meste Night city ovládanom megakorporáciami a Cyberpunk má všetky predpoklady obrovský úspech Zaklínača nielen napodobniť, ale aj znásobiť.

Hráč sa v hre ujme postavy nájomného žoldniera s označením V, jeho vzhľad, schopnosti i špeciálne vlastnosti budú voliteľné a bude len na hernej obci, akého hrdinu do hry predstaví. Vývojári sľubujú rôzne spôsoby riešenia problémov, čo už viackrát deklarovali aj vo vydaných gameplay videách. Cyberpunk zároveň bude pre CD Projekt Red znamenať dvojicu dôležitých miľníkov – pôjde totiž o vôbec prvú hru v histórii štúdia, ktorá sa bude odohrávať z pohľadu prvej osoby a zároveň prvým titulom s podporou multiplayeru (do hry bude pridaný až po vydaní hry). Okrem zmienených noviniek sa môžeš tešiť na obrovský futuristický svet, zaujímavú zápletku i vedľajšie postavy, ktorým zatiaľ jasne dominuje Keanu Reeves.

Dying Light 2

Dátum vydania: jar 2020

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Nečakaný herný hit z roku 2015 sa po viac než piatich rokoch dočká pokračovania a fanúšikovia zombie akcie majú veľký dôvod na radosť. Tvorcovia z Techland totiž v druhej časti Dying Light sľubujú omnoho intenzívnejší zážitok ako pri jeho predchodcovi. Hra sa bude odohrávať 15 rokov po udalostiach jednotky, v čele príbehu sa ocitne postava menom Aiden Cadwell. Populárne herné mechaniky v podobe parkouru, striedania dňa a noci, či masívneho herného sveta zostanú zachované. Tvorcovia však zapracovali na rozšírení hry prakticky v každom jednom aspekte.

Herný svet má byť napríklad štvornásobne väčší ako v pôvodnej hre, paleta parkourových pohybov má byť rozšírená viac než dvojnásobne. Zombie nepriatelia budú aj tentokrát v noci podstatne agresívnejší ako cez deň, pri získavaní surovín na úpravu zbraní preto bude dôležité správne načasovanie. Kľúčové majú byť podľa vývojárov predovšetkým strety na blízko, k slovu sa však dostanú aj zbrane na diaľku, napríklad v podobe brokovníc či kuší. Veľký dôraz bude Dying Light 2 klásť aj na príbeh, pričom bolo potvrdené, že rozhodnutia budú v zombie titule hrať dôležitú úlohu a budú priamo ovplyvňovať, ako vás vnímajú jednotlivci i celé frakcie.

The Last of Us Part II

Dátum vydania: 29. máj

Platforma: PS4

Post-apokalytiptické dobrodružstvo Joela a Ellie bude v roku 2020 pokračovať a už pred vydaním druhej časti The Last of Us sa nahlas hovorí o hre tejto generácie. Borci z Naugty Dog sú aj tentokrát pripravení rozobrať nás na kusy emotívnym príbehom plným explicitného násilia a dejových zvratov. Príbeh dobrodružnej akcie s prvkami hororu sa bude odohrávať päť rokov po udalostiach prvého dielu a točiť sa bude predovšetkým okolo dospievajúcej Ellie, ktorá sa v hre postaví krvilačnému kultu bez zábran.

Autori aj tentokrát sľubujú obrovský dôraz na detail vo všetkých aspektoch hry, zároveň sú odhodlaní dostať z PlayStation 4 absolútne maximum. Pripraviť sa preto môžeš na jednu z najlepšie vyzerajúcich hier na dosluhujúcej konzole od Sony, to však nie je prekvapením, keďže doposiaľ všetky tituly od Naughty Dog posúvali herné hranice. The Last of Us Part II v tomto smere rozhodne nebude výnimkou a 29. mája sa k nám dostane epické dobrodružstvo, na ktoré sa pri troche šťastia bude spomínať ešte poriadne dlho.

Ghost of Tsushima

Dátum vydania: Leto / jeseň 2020

Platforma: PS4

The Last of Us 2 v tomto roku nie je jedinou očakávanou exkluzivitou na PS4. Dosluhujúca konzola sa pred vydaním PS5 dočká aj ďalšieho originálneho titulu s otvoreným svetom. Tentokrát pôjde o kúsok od tvorcov zo Sucker Punch Productions, ktorí na PS4 v roku 2014 priniesli úspešnú akčnú adventúru InFamous. Na vývoj novej hry mali tvorcovia takmer 5 rokov a pri pohľade na pripravovanú novinku Ghost of Tsushima musíme povedať, že čas strávili produktívne. Samurajský titul zasadený do feudálneho Japonska totiž vyzerá úchvatne a ak dostojí vysokým očakávaniam, majiteľov PS4 čaká výnimočný herný zážitok.

Ghost of Tsushima nám predstaví príbeh posledného zo samurajov, ktorý je odhodlaný odraziť inváziu dobyvačných Mongolov a vrátiť Japonsku nezávislosť. Hra bude disponovať veľkým otvoreným svetom, dôraz bude kladený predovšetkým na stealth akciu a tiché likvidovanie nepriateľov. Počas hry samozrejme dôjde aj k priamym stretom a Ghost of Tsushima má v tomto smere ponúknuť bohatú ponuku smrtiacich pohybov i brutálnych finišerov.

Assassin’s Creed: Ragnarok

Dátum vydania: 29. september (nepotvrdený)

Platforma: PC, PS4, Xbox One (nepotvrdené)

Aj keď pripravovaný Assassin’s Creed nebol ešte oficiálne potvrdený, po veľkých únikoch a zaradení do ponúk vybraných obchodov o jeho tohtoročnom príchode nepochybuje asi nik. Tvorcovia z Ubisoftu spravili už v poslednom diele Odyssey zásadný odklon od predchádzajúcich častí. Predstavili RPG prvky i strom zručností, očakávame preto, že budú v nastolenom trende pokračovať aj v jesennej novinke. Ako názov napovedá Ragnarok hráčov zavedie do nehostinných severských krajín a čias Vikingov.

Podľa uniknutých informácií bude mať hráč aj tentokrát na výber medzi mužskou a ženskou postavou. Hra sa má začať obliehaním Paríža pod velením slávneho kráľa Ragnara. Hovorí sa tiež o zakomponovaní kooperácie priamo do kampane, čo herná obec prijala pomerne rozpačito. Ďalej sa v novom titule môžeš tešiť na obrovský otvorený svet, zaujímavé vedľajšie postavy i námorné bitky, ktoré by však podľa tvorcov mali byť skôr v úzadí. Jednoducho povedané, Ragnarok bude v oblasti hrateľnosti s najväčšou pravdepodobnosťou presným klonom predchádzajúceho dielu, keďže Ubisoft je známy tým, že so svojimi overenými značkami experimentuje iba veľmi nerád.

YouTube

Halo Infinite

Dátum vydania: jeseň / zima 2020

Platforma: PC, Xbox One, Xbox Series X

Populárna strieľačka a exkluzívna značka Microsoftu, Halo, sa tento rok dočká ďalšej, celkovo už šiestej časti. V jej popredí bude aj teraz stáť obľúbený Master Chief, autori však sľubujú podstatne väčší dôraz na príbehovú líniu, ktorá má byť podľa ich vlastných slov omnoho ľudskejšia. Za hrou aj tentokrát stoja skúsení borci z 343 Studios. Microsoft teda dôležitú značku naďalej zveruje do osvedčených vývojárskych rúk a nenecháva nič na náhodu.

O titule samotnom toho zatiaľ veľa nevieme. Halo Infinite sa dlho spájalo predovšetkým v súvislosti s exkluzivitou pre novú konzolovú generáciu od Microsoftu s označením Xbox Series X. Tá by mala prísť už koncom tohto roka,  Halo Infinite ale nakoniec bude dostupný aj na Xbox One, keďže Microsoft pri štarte novej konzoly neplánuje predstavovať exkluzivity čisto na Series X. Bez ohľadu na to môžeme od chystanej novinky očakávať grafické orgie a pevne veríme, že Halo naplno ukáže generačný skok a využije brutálny výkon, ktorý má nový Xbox ponúknuť.

Watch Dogs: Legion

Dátum vydania: jeseň / zima 2020

Platforma: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Stadia

Pozornosť v hernom menu tohto roka si nepochybne zaslúži aj Watch Dogs: Legion, ktorý v rámci značky predstavuje už tretí prírastok. Technologickí nadšenci by ani tentokrát nemali zostať sklamaní, keďže Legion opäť sľubuje dôraz na hackovanie a využívanie moderných technológií pre progres v hre. Akčný titul sa bude odohrávať vo fiktívnom Londýne, ktorého občania sú pod neustálym drobnohľadom a dozorom. Osobné práva tu prakticky neexistujú, na poriadok dohliada korporácia Albion, ktorá sa pri výkone spravodlivosti ničoho nestráni.

Na rozdiel od predchádzajúcich hier, Legion nebude mať žiadnu ústrednú postavu. Namiesto toho hra sľubuje možnosť hrať za takmer akúkoľvek postavu, ktorú sa hráčovi podarí dostať na svoju stranu. K riešeniu problémov bude možné pristúpiť rôznorodými spôsobmi, čomu zodpovedá aj trojica hlavných kategórií (Combat, Stealth, Hacking), do ktorých budú postavy zaradené.

Tvorcovia sľubujú aj kooperatívny multiplayer pre štyroch hráčov, osamelých vlkov zároveň ubezpečujú, že hrou si bez problémov prejdú aj bez pomoci druhých. Watch Dogs: Legion síce zatiaľ nedostal oficiálny dátum vydania, už dávnejšie však bolo potvrdené, že akčný titul sa dostane ako na starú, tak aj prichádzajúcu generáciu herných konzol.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom