Odovzdávanie cien za najlepšie hry roka 2019 už máme za sebou (výsledky prinesieme v samostatnom článku), ceremónia bola tradične spojená aj s oznámeniami nových hier a novinkami z herného sveta. K slovu sa prihlásil Microsoft, ktorý Video Game Awards 2019 absolútne ovládol oznámením konzoly novej generácie. 

Pár dní dozadu sa nám na svojej udalosti State of Play pripomenulo PlayStation so svojou hernou knižnicou, dnešná noc však patrila Microsoftu a ohláseniu nového Xboxu. Microsoft pritom všetko držal v dokonalej tajnosti a len málokto predpokladal, že by mal udalosť využiť na oznámenie nového herného zariadenia.

Nakoniec sa však herní nadšenci dôležitého oznámenia predsa len dočkali a to naozaj vo veľkom štýle. Oficiálny trailer totiž začína pomerne nevinne a spočiatku pôsobí ako predstavenie novej hry. Až následne začína naberať grády a vzíde z neho odhalenie next-gen konzoly.

Nový Xbox ponesie názov Xbox Series X, Project Scarlett, pod ktorým bol doteraz známy, je teda oficiálne minulosťou. Názov vo forme Series X zároveň naznačuje, že nová konzolová generácia od Microsoftu prinesie viac než len jednu konzolu. Túto konzolovú generáciu napríklad Microsoft okrem Xbox One predstavil výkonnejšiu variantu Xbox One X, ale tiež konzolu bez čítacej mechaniky Xbox One All Digital, zameranú čisto na digitálne hranie hier.

Niečo podobné teda môžeme očakávať aj pri next-gen konzolách, čo by potvrdzovala aj správa o ďalšom hernom zariadení s kódovým označením Xbox Lockhart, na ktorom má Microsoft v súčasnosti pracovať. Ten má údajne mieriť na cieľovú skupinu, ktorá sa pri kúpe riadi výhradne cenou a za nižší peniaz je ochotná obetovať aj časť výkonu.

Poďme však späť k veľkej novinke, keďže okrem oficiálneho názvu poznáme aj vzhľad novej konzoly. Microsoft zostal verný konzervatívnym tvarom, nedá sa však povedať, že Series X je v oblasti vzhľadu rovnaký ako predchodcovia. Práve naopak. Zariadenie pripomína skôr PC ako hernú konzolu a Microsoft sa od vzhľadu Xbox One pomerne výrazne odklonil.

Vzhľad ďalej naznačuje, že konzolu bude opäť možné položiť horizontálne alebo vertikálne. Rovnako je už definitívne potvrdené, že nový Xbox bude vybavený aj čítacou mechanikou a nebude sa teda spoliehať čisto na digitálnu distribúciu hier, ako sa niektorí obávali.

Presnú špecifikáciu nateraz nepoznáme, z niektorých starších vyjadrení už však máme určitú predstavu, čo by nový Xbox Series X mohol dokázať. Šéf divízie Xboxu Phil Spencer sa podľa The Verge sľubuje štvornásobne vyššiu výpočtovú rýchlosť oproti Xbox One X. Vieme tiež, že architektúra novej konzoly bude postavená na procesoroch AMD Zen 2 a Radeon RDNA. Nové herné zariadenie by malo byť zároveň vybavené NVMe SSD diskami, ktoré by mali mať citeľný vplyv na loadingy v hrách a celkovú odozvu herného systému.

Xbox Series X má podporovať 8K rozlíšenie pri 120 fps, raytracing a variabilnú obnovovaciu frekvenciu. V oblasti grafického výkonu sa už dlhšie hovorí o presiahnutí 10 teraflop, čo v rozhovore pre Gamespot potvrdil aj samotný Spencer. Spoločnosť podľa neho pri výkone mieri až na osemnásobok výkonu Xbox One a dvojnásobok toho, čo dokáže Xbox One X. Ak by sa slová šéfa hernej divízie skutočne potvrdili, Xbox Series X by mal byť hráčom poskytnúť výkon až 12 TFLOP.

Dôležitý samozrejme nie je iba výkon, ale tiež herná knižnica, ktorú pre Xbox Series X v súčasnosti podľa Spencera vytvára až 15 herných štúdií. Má ísť o najväčšiu a najrozmanitejšiu ponuku, akú kedy Xbox priniesol. Jedným z titulov, ktorý sa na nové herné zariadenie dostanú, bude aj Hellblade II Senua’s Saga. Ukážka z hernej novinky pochádza priamo z nového Xboxu a vyzerá skutočne pôsobivo.

Posledné slová budú patriť novému ovládaču, ktorý bude Xbox Series X sprevádzať. Microsoft podľa Techradar tvrdo pracoval na tom, aby hráčom aj tentokrát priniesol nový zážitok a zároveň splnil ich očakávania. Nový bezdrôtový ovládač sa bude od predchodcu líšiť veľkosťou i tvarom, najväčšou novinkou bude pridanie tlačidla Share, ktoré hráčom umožní okamžité zdieľanie zachytených obrázkov či videí.

Presný dátum vydania Xbox Series X nateraz nepoznáme, potvrdený bol rovnaký termín ako v prípade PlayStation 5 – vianočná sezóna 2020. Viac informácií sa dočkáme v blízkej budúcnosti a už teraz sa nevieme dočkať E3 2020, v ktorej sa next gen konzoly a ich herný lineup predvedú v plnej paráde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom