Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou života miliárd ľudí, ktorí ich okrem iného často využívajú aj na prezeranie sociálnych sietí a komunikáciu s priateľmi. Bezplatné Wi-Fi pripojenie nie je vždy dostupné, a tak neraz neostáva iná možnosť než prepnúť na mobilné dáta operátorov, ktorí majú vo svojej ponuke rôzne balíky paušálov. Pozreli sme sa na to, koľko dát je približne potrebných na bežné prehliadanie sociálnych sietí ako Instagram, Facebook či Twitter.

Slovenskí operátori majú vo svojom portfóliu mnoho rôznych dátových ponúk, no nie každý si vystačí s potrebným základom a minúť pár gigabajtov za mesiac už nie je vôbec žiaden problém. Napriek tomu nie sú lacné ponuky dátových balíkov príliš stavané na časté pozeranie filmov a seriálov, o čom sme sa presvedčili v našom porovnaní spotreby HBO Go a Netflixu.

Rovnako tak sú mobilné dáta nevyhnutné aj pri streamovaní hudby, pokiaľ tá nie je stiahnutá priamo do smartfónu pre offline počúvanie. Počúvanie obľúbenej muziky taktiež zhltne množstvo MB z dátového balíka, no závisí to aj od samotných aplikácií, pri ktorých sa spotreba líši. Viac na túto tému nájdeš v samostatnom článku.

Koľko dát spotrebujú sociálne siete pri bežnom prezeraní?

Tentokrát sme sa však rozhodli pozrieť na to, koľko dát musí používateľ každodenne obetovať pri bežnom prehliadaní sociálnych sietí prostredníctvom klasických aplikácií pre smartfóny a teda sme nateraz vynechali Lite verzie najznámejších titulov. Pri voľnej chvíľke počas dňa môže mnoho ľudí sledovať aktuálne novinky na Facebooku, Instagrame či Twitteri, ktoré bez Wi-Fi spotrebujú množstvo megabajtov z balíka.

V našom teste sme počas 1 hodiny využívali túto trojicu obľúbených sociálnych sietí, no nezabudli sme ani na známy Messenger. Používatelia majú možnosť v mnohých smartfónoch obmedziť spotrebu dát. V prípade, ak by nechcel niekto denne minúť viac ako 100 MB, tak prezeranie a komunikácia na sociálnych sieťach mu nevydrží ani celú hodinu. Počas testu sme nezabudli na prezeranie videí či fotografií, ktoré ako vizuálny obsah spotrebujú azda najviac dát.

Po celej hodine testu prišiel výsledok, ktorý ukázal, že už za tento čas si Facebook, Instagram, Twitter a Messenger zobrali takmer 218 MB z dátového balíka. Samotný Messenger pri používaní spotreboval iba minimum dát, konkrétne 604 kB. Pokiaľ by si teda chcel vyžívať tieto siete na dennej báze počas niekoľkých hodín pri mobilných dátach, tak ani paušál s pár GB dát nevydrží príliš dlho. Jednotlivé výsledky pre konkrétne aplikácie nájdeš v priloženej tabuľke, no celková spotreba dát závisí aj od individuálneho používania týchto aplikácií.

 

Ponuky mobilných operátorov na Slovensku

V tomto smere je však potrebné poukázať na to, že hoci sa ponuka mobilných operátorov na Slovensku v posledných rokoch zlepšuje, stále zaostávame za mnohými európskymi krajinami, ktorých obyvatelia dostávajú aj za menej peňazí väčšie dátové balíky. Len prednedávnom do Česka zavítal prvý skutočne neobmedzený paušál, s ktorým môžu používatelia surfovať po internete, pozerať filmy v streamovacích aplikáciách a využívať bez obáv aj sociálne siete počas celého dňa.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Už to dávno nie sú len smarfóny. Slovenskí operátori šikovne zareagovali aj na novodobé elektrické fenomény

Nanešťastie sa u nás takejto ponuky zrejme skoro nedočkáme, no slovenskí operátori majú taktiež čo ponúknuť. Časté využívanie mobilného internetu si však vypýta aj množstvo dát, kvôli čomu už musia používatelia niekedy siahnuť aj po najdrahších paušáloch, ktoré im okrem dostatočne veľkého balíka ponúknu aj neobmedzené volania či SMS správy. Výber ale nakoniec ostáva len na tebe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom