Určite si už čítal viacero článkov o tom, ako Európska únia tvrdila, že podľa analýz patrí Slovensko medzi krajiny s najdrahšími paušálmi v EÚ.  Mnohokrát boli dokonca slovenskí operátori kritizovaní zo strany zákazníkov za ponuku dátových balíkov. V prieskume sme sa pozreli na to, za aké ceny volajú naši susedia a či sú cenové rozdiely až také dramatické.

Aktualizácia článku: 01.07.2019 o 15:45

Porovnávali sme paušály vždy od jedného operátora v susednej krajine, nakoľko rozdiely medzi miestnou konkurenciou sú zväčša minimálne. Paušály sme rozdelili do troch cenových kategórií, pričom tie úplne základné pre deti alebo dôchodcov sme do prieskumu nezaraďovali. Do prieskumu boli vybrané vždy tri najvyššie paušály operátora v danej krajine. Podmienkou bolo, aby všetky paušály mali neobmedzené volania, neobmedzené SMS a dátový balík.

V Českej republike a Maďarsku sme porovnávali paušály od operátora Vodafone. Rakúske paušály sme naopak porovnávali v Telekome respektíve už v Magente a na Slovensku sme sa pozreli na paušály všetkých operátorov.

Slovensko

Slovak Telekom ponúka svojim zákazníkom paušály pod názvom „ÁNO“. Do prieskumu sme zaradili paušál ÁNO L s 10 GB dát za 30 €, paušál ÁNO XL s 20 GB dát za 40 € a paušál pre najnáročnejších ÁNO XXL s 30 GB dát za 70 €. Pokiaľ si paušál zakúpiš cez web, dostaneš k dátam ešte + 1 GB naviac, ktorý si aktivuješ cez aplikáciu.

Telekom navyše poskytuje pri všetkých troch paušáloch zľavu 20 € na nový mobilný telefón, pokiaľ si ho zakúpiš cez web. Pri paušále ÁNO XXL zákazník získa bonus ako 300 minút a 200 SMS do zóny Profi. V tejto zóne sa nachádzajú vybrané krajiny mimo EÚ. Ku každému paušálu, ktorý bude zakúpený cez web získaš navyše 1 GB dát, no taktiež si môžeš aj ty sám navýšiť dáta pri každom paušály od 5 GB pri ÁNO L až po 15 GB pri paušály ÁNO XXL.

Orange má pripravených päť paušálov pre svojich zákazníkov. Aj v tomto prípade si predstavíme tri najvyššie. Ide o Go 30 za 30€ s 9 GB dát, Go 40 za 40 € s 15 GB dát a Go 65 za 65€ s 25 GB dát. Všetky paušály majú neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí.

Zákazník navyše získa, pri online zakúpení paušálu zľavu na nový telefón vo výške od 170€ až do 410€ v závislosti od paušálu. Podľa spoločnosti Orange je práve Go 30 najpredávanejším paušálom.

O2 má v ponuke štyri paušály na faktúru. Ide o modrý, strieborný, zlatý a platinový paušál. Pozreli sme sa na posledné tri najvyššie paušály. Strieborný paušál ponúka 500 MB dát spolu s 1 GB vrámci EÚ za 20€, Zlatý paušál s 10 GB dát spolu s 15 GB vrámci EÚ za 30€ a Platinový paušál 25 GB spolu s 30 GB vrámci EÚ za 45€.

Pri dátach vrámci EÚ nie je však bez príplatku dostupný celý objem dát, ale len určité vymedzené množstvo. Volania a SMS sú neobmedzené vo všetkých sieťach aj vrámci EÚ.

Najmladší operátor 4ka ponúka tri paušály, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Ide o paušály SLOBODA 100 +, SLOBODA 300 + a SLOBODA nekonečno +, ktorý má ako prvý na Slovensku neobmedzené dáta.

SLOBODA 100 + ponúka 10 GB dát spolu so 100 minútami a SMS v celej EÚ za 8€, SLOBODA 300 + s 15 GB dát a s 300 minútami a SMS za 12€, no a nakoniec nekonečno za 20€, kde má zákazník hovory, SMS aj dáta úplne neobmedzene. Každý paušál má navyše 1 GB dát vrámci celej EÚ, pričom platí, že všetky tri paušály sú bez viazanosti.

Maďarsko

V Maďarsku má Vodafone v ponuke štyri paušály a tri najvyššie z nich sme aj použili do nášho prieskumu. V tomto prípade ide o paušál RED Live s 5 GB dát za 30,89 €, paušál RED Live + s 10 GB dát za 40,17 € a najvyšší RED Infinity Pro s neobmedzeným množstvom dát za 49,44 €.

Pri paušáloch M a L sú dáta použiteľné na surfovanie po internete ako v Maďarsku, tak aj v celej EÚ. Pokiaľ četuješ s priateľmi alebo si na sociálnych sieťach, tak sa dáta nemíňajú, takže v tomto prípade Vodafone podporuje mladých ľudí, ktorí trávia najviac času na Instagrame či Facebooku.

V prípade paušálu RED Infinity Pro sú dáta neobmedzené v celom rozsahu. Vodafone pridáva navyše pri paušáloch Live, Live + a Infinity Pro základné poistenie zariadenia v cene balíka.

Rakúsko

V Rakúsku sme sa pozreli na ponuku a ceny operátora Magenta. Z piatich možných paušálov sme vybrali tri najvyššie. Paušál Mobile L s 30 GB dát za 44,99 €, paušál Mobile Gold s neobmedzenými dátami za 54,99 € a paušál Mobile Platinum s neobmedzenými dátami za 69,99 €.

V závislosti od výšky paušálu sa mení aj prenosová rýchlosť dát, pričom paušál Ultra disponuje maximálnou rýchlosťou až 300 Mbps pri sťahovaní. Telekom navyše pri každom paušále ponúka svojim zákazníkom určitý objem dát, ktorý je možný minúť mimo EÚ. Počet dát a krajín sa mení v závislosti od výšky paušálu.

Česká republika

U našich českých bratov sme porovnávali paušály od spoločnosti Vodafone. Paušál Základný s 2 GB dát za 23,54 €, paušál Stredný s 10 GB dát za 31,40 € a paušál Pre náročných s 20 GB dát za 43,19 €.

Vodafone poskytne ku každému paušálu + 2 GB dát, pokiaľ si ich zákazník aktivuje pomocou aplikácie. Okrem navýšenie dát môže zákazník využiť pri všetkých paušáloch zľavu 3000 Kč (116,97 €) na nový mobilný telefón. Najnáročnejší zákazníci majú možnosť získať neobmedzený paušál s neobmedzenými dátami, no podmienka je zobrať si dva paušály a taktiež internet na doma. Dokopy zaplatíš za oba paušály 94,12€, čo pre jedného predstavuje sumu 47€.

Záver

Z prieskumu vyplýva fakt, že Slovensko naozaj patrí medzi krajiny s drahšími paušálmi, ak berieme do úvahy to, čo dostane zákazník za svoje peniaze. Nie je to však až také zlé, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ponuka je pomerne široká a je jasné, že vybrať si dokáže každý.

Najviac sa môžeme porovnávať so susedmi z Českej republiky, nakoľko ponuka paušálov a cien je veľmi podobná. Ako plus je potrebné dodať, že si operátori uvedomili dobu sociálnych sietí a dátové balíky sa o niečo nafúkli, čo určite ocení hlavne veľa mladých zákazníkov.

Ďalším plusom je zavedenie paušálu v ktorom sú neobmedzené aj dáta operátorom 4ka, pričom zvolil naozaj veľmi lákavú cenu. Je už len otázkou času, kedy bude jeho kroky nasledovať aj konkurencia.

V prehľadnom grafe si môžeš pozrieť ceny za paušály v rámci danej krajiny, pričom pri pohľade na ponuku a ceny je ihneď jasné, ktorá krajina sa stala víťazom tohto prieskumu. Je to Maďarsko, ktoré ponúka za ceny svojich paušálov neobmedzené dáta za necelých 50€. Navyše, pokiaľ surfuješ na sociálnych sieťach, tak sa ti dáta vôbec nemíňajú, čo určite ocení hlavne mladá skupina zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom