Počas tohto leta sme sa na Slovensku stretli s viacerými skvelými ponukami mobilných operátorov, ktorí vo väčšine prípadov priniesli zákazníkom bezplatné dáta. V susednom Česku sa však operátori oháňali „neobmedzenými“ balíkmi, no napriek tomuto označeniu mali viaceré ponuky svoje limity. Prvý nekonečný paušál sa teraz chystá priniesť český T-Mobile, ktorí svojim zákazníkom dopraje pravú nádielku dát, volaní a SMS správ bez obmedzení. Téme sa venoval aj portál CzechCrunch.

Ešte pred začiatkom letných prázdnin sa v Česku začali rozbiehať ponuky operátorov, ktorí sa rozhodli priniesť na trh neobmedzené dátové balíky. Nie všetky však boli bez podmienok ako sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ako informoval portál Smartmania.cz, neobmedzená ponuka od Vodafone síce prišla s dátami bez limitu, avšak s niekoľkými podmienkami a obmedzenou rýchlosťou iba 5 Mb/s, pričom štandardne je možné v LTE sieti využiť aj niekoľkonásobne vyššie rýchlosti.

Dočkáme sa neobmedzeného paušálu aj na Slovensku?

S vlastnou ponukou vyrukoval aj český T-Mobile, ktorý v júni priniesol na leto neobmedzené mobilné dáta. Len v júli pritom priemerne zákazníci operátora spotrebovali 12,6 GB dát, pričom celkovo minuli až 9 543 000 GB dát. Teraz sa však rozhodol, že zákazníkom dodá aj prvý skutočne neobmedzený paušál, v ktorom budú zahrnuté volania, dáta a SMS bez obmedzení. Vďaka tomu si každý môže s týmto paušálom „Neomezeně Max“ vychutnať celý balík bez obáv z plytvania mesačného limitu za 1 575 Kč, čo je približne 61 €. Limit sa viaže iba na maximálne 40 GB dát v EÚ.

Pre porovnanie má v podobnej cenovej hladine slovenský Telekom v ponuke o čosi lacnejší paušál ÁNO XL za 40 € mesačne, kde zákazník dostane dostane neobmedzené volania a SMS správy, spolu s 20 GB balíkom dát, ktorý je možný navýšiť na 30 GB. Drahší paušál ÁNO XXL za 70 € potom ponúka o 10 GB dát viac s možnosťou navýšenia na 45 GB, neobmedzené volania a SMS.

Nenechaj si ujsť
Falošné faktúry Telekomu ako veľká nepríjemnosť a varovanie. Zaznamenali útoky aj ostatní operátori?

Neobmedzené tarify od T-Mobile v Česku však už za 1 275 Kč (zhruba 49 €) v prípade paušálu „Neomezeně HD“ prinesú volania a správy bez obmedzení a 50 GB dát internetu s plnou rýchlosťou, ktorá potom klesá na 10 Mbit/s. V rámci EÚ dostanú zákazníci 35 GB dát. Úplne neobmedzené dáta potom zákazník získa bez volaní a SMS za 1 175 Kč, teda zhruba 45 €. T-Mobile tak vyrukoval s ponukou paušálov, ktorá sa len tak neodmieta a po úspešnej akcii neobmedzených letných dát ponúka klientom balíky, s ktorými si na svoje príde každý.

Slovenský Telekom sa vyjadril jasne

My sme sa však opýtali aj slovenského Telekomu, či plánuje podobné programy ponúknuť svojim zákazníkom. V mnohých prípadoch sa totiž ponuky rovnakých operátorov v zahraničí líšia a podľa oficiálneho vyjadrenia Telekomu pre FonTech.sk tomu nebude inak ani v prípade neobmedzených paušálov.

Pri otázke na túto tému sa pre náš portál vyjadril Michal Korec, hovorca spoločnosti, že Telekom momentálne neplánuje priniesť na trh neobmedzené paušály. Český T-Mobile si tak opäť razí vlastnú cestu a zdá sa, že podobné ponuky k nám na Slovensko tak skoro zrejme nezavítajú.

Jedným z dôvodov však môže byť aj fakt, že na operátora v Česku istým spôsobom vplýva aj samotná vláda na čele s Andrejom Babišom, ktorý sa podľa portálu Mobilmania.cz na Twitteri pochválil, že ide o výsledok spolupráce jeho tímu s T-Mobilom. Ten síce spoluprácu nepoprel, no svoju ponuku služieb s vládou nerieši.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom