Najväčší výrobca elektromobilov Tesla plánuje priniesť na trh svoj nový Roadster, pri ktorom Musk sľuboval špeciálny raketový pohon. Youtuber z kanála Warped Perception sa však nemohol dočkať a svoj Model S vybavil tromi prúdovými motormi, informuje InsideEVs.

Odhodlanie, aké má len málokto

Youtuber Matt Mikka sa rozhodol pre niečo, o čo sa pokúsil naozaj len málokto. S Teslami už majitelia urobili rôzne šialenosti a niektorí si doma vyrobili vlastné repliky kontroverzného pickupu Cybertruck.

Pripevniť však na luxusný a drahý sedan, Model S, tri prúdové motory a odskúšať ich v reálnej prevádzke, to už chce značnú dávku odvahy. Projekt Mattovi zabral celkovo približne 42 dní a musel sám vyrobiť vyše 200 súčiastok. Možno mu tiež chýbal starý dobrý turbínový Chrysler, ktorý je dodnes ikonou vďaka svojmu úžasnému dizajnu a špecifickému hluku, ktoré turbínový motor produkuje.

Výsledok však stál rozhodne za to. Na prvý pohľad môže vyzerať umiestnenie motorov otázne, youtuber však argumentuje tým, že ich potreboval umiestniť do priestoru, kde nebudú vystavené neustálemu prúdeniu vzduchu a zaručia mu tak možnosť naštartovať kedykoľvek.

Prekvapivo účinná technika

Oveľa dôležitejšie je to, čo dokázali v reálnej prevádzke. Prvým testom bola diaľnica, kde Matt vypol elektrický pohon vozidla a naplno naštartoval motory. Tým sa pri plnom výkone podarilo rozhýbať viac ako dvojtonový sedan na približne 100 km/h.

Nasledoval test zrýchlenia. Matt vopred upozornil, že najlepšie zrýchlenie, aké so svojim autom dosiahol, bolo z 0 na 100 km/h za 2,4 s. K tomu však došlo v takmer ideálnych letných podmienkach, plnej batérii, suchom a priľnavom asfalte a tak podobne.

Warped Perception/Youtube screenshot

Najprv preto skúsil rozbeh bez použitia prídavných motorov, pričom dosiahol čas 4,38 s z 0 na 100 km/h. Nasledoval test s naštartovanými prúdovými motormi, ktorý priniesol prekvapivý výsledok. Model S to totiž zvládol z 0 na 100 za 3,32 s, teda o vyše sekundu rýchlejšie.

Dokáže ísť pod dve sekundy

Matt Mikka je presvedčený, že s trochou trpezlivosti a pri ideálnych podmienkach to jeho Tesla zvládne vytiahnuť na stovku pod dve sekundy. To je pritom parameter, aký dosahuje najnovšia verzia Modelu S Plaid.

Je otázne, čo presne spraví reakčný pohon so schopnosťami pripravovaného Roadsteru. Ten bude totiž oveľa menší a aby Tesla opodstatnila jeho existenciu, musí značne prekonať parametre Modelu S Plaid.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RichB (@richiebkidd)

Keďže však Musk sľubuje schopnosť krátkeho letu a výbavu s názvom SpaceX, o jedinečný výkon sa zrejme báť nemusíme. Pod videom zanechal komentár aj Richard z kanálu Rich Rebuilds, ktorý v spolupráci s mechanikmi prerobil svoju Teslu Model 3 na auto so spaľovacím motorom V8 či na offroadový špeciál.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP