Nová Tesla Model S Plaid, ktorá je aktuálne najrýchlejšou Teslou a aj najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom na svete, je ešte rýchlejšia ako uvádza samotná automobilka. V reálnych testoch zrýchlenia prekonala hodnoty, ktoré uvádza výrobca na svojom webe, informuje Teslarati.

Elon Musk uviedol, že nový a najvýkonnejší Model S Plaid dokáže zrýchliť z 0 na 60 míľ/h (96 km/h) pod dve sekundy. Pod dvoma sekundami je aj čas menší iba o jednu jedinú stotinku a presne túto hodnotu oficiálne uvádza automobilkaj na svojom webe.

Novému Modelu S sa tak pozrel „na zúbok“ aj portál MotorTrend, ktorý bežne testuje zrýchlenie áut na svojej testovacej trati. Pri šprinte z 0 na 60 míľ/h sa im podarilo dosiahnuť oficiálny čas 1,98 sekundy, čo je ešte o 0,01 sekundy rýchlejšie ako uvádza samotná Tesla.

Tesla/Screenshot

Nejde o žiaden priepastný rozdiel, no aj nezávislý test potvrdil, že Tesla Model S Plaid skutočne dokáže zrýchliť na 60 míľ/h pod dve sekundy. Štvrť míle (402 metrov) zvládol Model S Plaid za 9.25 sekundy a na cieľovej čiare mal rýchlosť 245,5 km/h.

Nový Model S je tak oficiálne najrýchlejším autom, aké MotorTrend testoval. Predchádzajúci šampión bola tiež Tesla, no išlo o Model S P100D Ludicrous+, ktorý dosiahol rýchlosť 60 míľ/h za 2,28 sekundy. Doterajším šampiónom na štvrť míle bolo Ferrari LaFerrari z roku 2015 s časom 9,54 s rýchlosťou 239 km/h na cieľovej čiare.

NEPREHLIADNI
Nový Model S Plaid „popiera zákony fyziky. Brutálne zrýchlenie dosiahol aj so 4 ľuďmi v aute

Novým rekordérom v oboch kategóriách je teda Model S Plaid. Je ale nutné podotknúť, že test prebiehal za podmienok, ktoré si stanovila Tesla. Miesto štartu bolo pokryté VHT náterom, ktorý rapídne zvyšuje priľnavosť, a tým aj trakciu vozidla. Tesla totiž uvádza, že čas pod 2 sekundy je možný dosiahnuť iba na takto upravenom povrchu.

Aj na neupravenej trati bol čas zrýchlenia pozoruhodný. Z 0 na 60 míľ/h zrýchlil Model S Plaid za 2,07 sekundy. Treba si však uvedomiť, že Tesla Model S je v prvom rade rodinný sedan s cenou okolo 130 000 €, no zároveň je aj najrýchlejším sériovým autom na svete.

Model S Plaid revolučný v mnohých ohľadoch

Extrémny výkon elektromobilu dodávajú úplne nové motory s názvom Palladium, ktoré prinášajú inováciu v podobe nových rotorov s uhlíkovým plášťom. Vďaka tomu je elektromotor malý, no zároveň extrémne výkonný. Maximálna rýchlosť na úrovni 321 km/h a zrýchlenie z 0 na 60 míľ/h pod 2 sekundy hovoria za všetko.

Dojazd 651 km na jedno nabitie zabezpečujú nielen nové batérie, o ktorých Musk zatiaľ bližšie nehovoril, ale aj koeficient odporu vzduchu na úrovni iba 0,208 Cd. Dojazd maximalizuje aj nové, oveľa efektívnejšie tepelné čerpadlo. V chladnom počasí je vďaka nemu dojazd vyšší až o 30 % v porovnaní s predchádzajúcimi Modelmi S.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP