Najväčšia a najvýkonnejšia raketa v histórii má za sebou svoj celkovo už štvrtý pokus o preukázanie svojich orbitálnych kapacít, ktorý bol zároveň testom technológií sprevádzajúcich tento majestátny stroj. Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov sa ale podarilo misiu tentoraz celú dokončiť, avšak spôsobom, ktorý prekvapil nielen divákov, ale pravdepodobne aj samotný SpaceX.

Muskova kozmická firma má vďaka úspešnému testu na dosah pristátie v podobe, v akej sme ho doteraz nevideli a Starship sa podarilo vstúpiť do atmosféry napriek vážnym problémom, na ktoré narazila počas celého procesu a napriek experimentu, ktorý firma vykonala a na ktorý Elon Musk pred letom upozorňoval. Z výsledku je tentoraz nadšená aj NASA, ktorá má na dosah bezprecedentné kapacity.

Dočasné riešenia a plánované zmeny

Starship štartovala z odpaľovacej rampy na pobreží amerického Texasu s dvomi chýbajúcimi dlaždicami tepelného štítu a s jednou tenšou, pričom podľa Muska išlo o experiment. Zvnútra sa v stroji nachádzali senzory, ktorých úlohou bolo meranie teploty. SpaceX sa tak snažil zistiť, aký vplyv má strata časti tepelného štítu na teplotu trupu alebo či je možné použiť tenší tepelný štít, čo by umožnilo zvýšenie nákladnej kapacity.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú