V nedeľu večer sme boli svedkami historického pristátia prvých astronautov, ktorých do vesmíru vyslala vo svojom module súkromná spoločnosť SpaceX. Celý návrat modulu Crew Dragon sme mohli sledovať naživo. NASA ale zverejnila aj fotografie, ktoré zachytávajú významné momenty po pristátí astronautov.

Táto misia otvorila novú éru komerčných letov do vesmíru, ktoré budú v podaní NASA a SpaceX pokračovať už onedlho. Testovacia misia Demo-2 s posádkou na palube sa začala ešte 30.mája, kedy astronauti Bob Behnken a Doug Hurley vyleteli v rakete Falcon 9, na ktorej vrchu sa nachádzal modul Crew Dragon. Cieľom bola Medzinárodná vesmírna stanica.

K ISS sa modul pripojil o deň neskôr. Všetko prebiehalo bez vážnych problémov a astronauti tak po dokovaní dokončili prvú časť misie. Následne strávili na stanici vyše 2 mesiace. NASA potom oznámila ich príchod domov v polovici júla a od ISS sa Crew Dragon odpojil 2. augusta v skorých ranných hodinách nášho času. Posádka modulu sa vydala na cestu domov.

Astronauti úspešne pristáli na Zemi

Celý priebeh začiatku misie od štartu rakety Falcon 9, dokovania k stanici, až po pristátie modulu v oceáne sme v našej redakcii sledovali aj v živých komentároch. Včerajší deň tak zavŕšil niekoľkoročné úsilie SpaceX a NASA, pričom na projekte sa podieľali tisícky ľudí z mnohých spoločností, agentúr a krajín sveta.

Zobraziť celú galériu (20)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Narozdiel od štartu a dokovania modulu sme počas včerajšieho pristátia nemali možnosť detailne pozorovať v živom vysielaní zostup Crew Dragon. NASA poskytla iba pohľad na odpojenie modulu a následne sme ho mohli zazrieť až krátko pred pristátím v Mexickom zálive. Všetko však vyšlo podľa plánov a astronauti po 64 dňoch pristáli v oceáne presne o 20:48 nášho času. Nasledovala ich záchrana.

Nenechaj si ujsť
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

NASA všetko zachytila aj vo vysokom rozlíšení

SpaceX a NASA pripravili dve záchranné lode, špecialistov, záchranárov a medikov, ktorí sa postarali o bezpečný výstup posádky z modulu pomenovaného „Endeavour“. Všetky detaily o záchrane nájdeš v našom samostatnom článku.

Pri záchrannej misii bol prítomný aj profesionálny fotograf, ktorý zachytil všetky dôležité momenty na jedinečných snímkach. Tie NASA zverejňuje vo svojom albume, kde pribúdajú stále nové zábery zo včerajšieho návratu astronautov na Zem. Priamy prenos sa vysielal v chabej kvalite, a tak máme konečne možnosť vidieť, ako to vyzeralo priamo na mieste vo vysokom rozlíšení. Všetky fotografie nájdeš v priloženej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom