Dlhé roky vývoja, plánovania, úspechov, ale aj neúspešných pokusov mali pôvodne vyvrcholiť ešte v stredu 27. mája o 22:33 večer, kedy bol naplánovaný historicky prvý štart rakety od súkromnej spoločnosti. Hoci bola významný misia presunutá, nič to nemení na dôležitosti toho, čo týmto počinom firma dosiahla – vracia lety astronautov do vesmíru späť na americkú pôdu.

Dámy a páni, pohodlne sa usaďte. Prinášame kompletný prehľad a komentovaný prenos dnešného štartu rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon a dvomi astronautmi v priamom prenose minútu po minúte.

T – 3…2…1…Štart

Celý záznam zo štartu a letu rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon si môžeš pozrieť aj na priložených videách. Náš celý priebeh komentovaného prenosu rovnako nájdeš nižšie. 

22:22

Týmto končíme náš komentovaný prenos naživo a uvidíme sa znovu zajtra pri dokovaní s ISS. Pripomíname, že dokovanie prebehne o 16:20 nášho času. Ďakujeme všetkým, boli sme svedkami historického momentu ľudstva a vesmírnych letov! Na záver prinášame ešte úchvatný výhľad astronautov z modulu Crew Dragon na našu Zem.

22:18

Astronauti si môžu dať dole obleky. Opäť si ich oblečú pred dokovaním k ISS. Kamery z modulu boli vypnuté. Crew Dragon pokračuje na svojej ceste.

22:12

Bude prebiehať test manuálneho riadenia modulu. SpaceX preveruje aj informácie o nízkych teplotách motorov SuperDraco.

22:00

Pred samotným dokovaním k ISS sa Crew Dragon dostane do dokovacej pozície, kedy bude priamo kolmo k dokovaciemu otvoru na ISS. V tom momente bude modul zhruba 220 metrov od doku. V ďalšom kroku sa bude nachádzať len 20 metrov od doku.

21:53

Jiří Silha sa v relácii RTVS vyjadril,  že ak sa let podarí a začne sa lietať súkromne, zvýši sa veľmi kozmický odpad a riziko nehôd. Aj kvôli kontroverzným satelitom Starlink. Prečítaj si náš rozhovor s astronónom, ktorý verejne vyjadril kritiku na adresu Starlinko –> TU

21:49

Crew Dragon má naplánované dockovanie k ISS o 16:20 nášho času už zajtra, 31. mája.

21:45

Najbližší štart ľudskej posádky so SpaceX je naplánovaný v auguste. Poletia 2 Američania a jeden Japonec.

21:44

Viac ako 10 miliónov divákov sledovali historický moment, kedy SpaceX počal novú éru vesmírnych letov.

21:40

Živý prenos sa presúva do štúdia. Historický moment, na ktorom spolupracovala NASA a SpaceX dlhé roky, vyšiel na výbornú. Počasie tentokrát spolupracovalo. Prvá posádka v module od súkromnej spoločnosti SpaceX pokračuje na ceste k ISS, kde by mali byť od 30 do 120 dní. Misia Demo-2 sa práve zapísala do histórie.

21:38

T+15 minút: Úloha rakety Falcon 9 sa skončila. Úspešne vyniesla Crew Dragon s posádkou do vesmíru. Modul pokračuje na svojej ceste k ISS, kde by malo dôjsť k dokovaniu zajtra o 16:20 nášho času. K stanici príde modul o 19 hodín, aj keď je vo vzdialenosti len 430 km. Loď sa musí prispôsobiť jej rýchlosti,výške a dohnať ju.

21:35

T+12 minút: Modul Crew Dragon sa odpojil. Pokračuje na svojej ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Riadiace stredisko opäť poprial astronautom šťastnú cestu.

21:32

T+9 minút: 1. stupeň rakety pristál na dronovej lodi. Astronauti v module Crew Dragon pokračujú v lete. Všetko prebieha bez problémov.

21:30

T+7 minút: 1. stupeň rakety sa naštartoval. Čoskoro pristane na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Onedlho dôjde k odpojeniu 2. stupňa. Crew Dragon preletí nad Slovenskom zhruba za 5 minút.

21:25

T+3 minúty: 1. stupeň rakety Falcon 9 sa odpojil a vracia sa späť na Zem.

21:24

T+2 minúty: Falcon 9 prekonal rýchlosť Mach 1.

21:22

T-0 minúta: Historicky prvý štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon je tu! Raketa vyštartovala.

21:21

T-1 minúta: Nádrže sú naplnené. Posádka čaká na štart.

21:16

T-2 minúty: Štart Falconu 9 s modulom Crew Dragon sa blíži. Stále pokračuje plnenie 2. stupňa rakety.

21:09

T-9 minút: Plnenie nádrží pokračuje. Astronauti čakajú v module Crew Dragon. Celý tím poprial posádke šťastný let a vďaku za účasť na misii.

21:04

T-18 minút: Technici ešte plnia prvý booster. Počasie je zatiaľ výborné, vyzerá to tak, že poletíme.


20:54

Rampa je ešte z čias Apollo. Preto ešte išli po výťahu ešte aj po schodoch, lebo Apollo malo inú výšku.

20:45
Ak by to nevyšlo dnes a ani zajtra, ďalší termín je 2. júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom