Dvojica astronautov, ktorých na ISS dostal modul pre ľudskú posádku Crew Dragon, je po vyše 2 mesiacoch pripravená na návrat domov. Prvá misia Spacex a NASA s astronautmi na palube sa tak blíži ku koncu. Bob Behnken a Doug Hurley sa majú na Zem vrátiť už v nedeľu 2. augusta, pričom od ISS sa modul Crew Dragon odpojí už zajtra popoludní, informovala NASA.

Astronautov vyniesol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu modul Crew Dragon po štarte rakety Falcon 9 ešte 30. mája. Posádka následne obiehala po orbite Zeme, aby „dohnala“ ISS a mohla sa k nej pripojiť. Modul k stanici dokoval na ďalší deň 31. mája, kedy sa pripojil k modulu Harmony. Nasledovali 2 mesiace pobytu na ISS, počas ktorých astronauti vykonávali rôzne práce a taktiež absolvovali výstupy do vesmíru.

Úlohou misie Demo-2 bolo otestovať modul pre ľudskú posádku s prvými astronautmi a preveriť jeho schopnosti pri ďalšej ceste k stanici. Prvý testovací let s modulom SpaceX totiž absolvoval už minulom roku, kedy ale k ISS vyslal verziu modulu Dragon bez posádky.

Komentovaný prenos naživo

22:15

Týmto končíme náš živý komentár. Astronauti budú aktuálne prevezení na lekárske vyšetrenie a následne sa v helikoptére presunú na súš. NASA a SpaceX začnú analyzovať získané dáta, na základe ktorých by mala vesmírna agentúra udeliť modulu Crew Dragon certifikáciu na komerčné lety do vesmíru.

S novou posádkou sa má prvá komerčná misia Crew-1 začať už v priebehu septembra. NASA vybrala posádku a známi sú aj astronauti, ktorí poletia v misii Crew-2 začiatkom marca budúceho roka. Na palube bude aj manželka astronauta Boba Behnkena, ktorý práve vystúpil z modulu Crew Dragon.

22:11

Von sa dostal už aj druhý astronaut Doug Hurley.

22:07

Po chvíli čakania sa posádka modulu Crew Dragon dostáva von. Ako prvý vystúpil Bob Behnken.

22:00

Bočný otvor modulu sa otvára. Záchranný tím pomáha astronautom vystúpiť z kabíny. Na mieste sa nachádza aj medik z NASA.

21:58

Vykonáva sa posledné meranie. Astronauti budú môcť čoskoro vystúpiť z modulu.

21:37 

Boli namerané vyššie hodnoty tetraoxidu dusičitého v medziprietore medzi kabínou s posádkou a vnútornou servisnou časťou modulu. Astronauti sú v poriadku. Tím pokračuje v meraniach, dvaja členovia tímu monitorujú výpary v maskách a s kyslíkovými bombami. Otvorenie modulu bude možné po poklese hodnôt na nominálne hodnoty.

21:30

Záchranný tím pokračuje v otváraní modulu. Prebiehajú ďalšie merania na prítomnosť výparov.

21:22

Záchranný tím vykonáva ďalšie bezpečnostné procesy. Čoskoro sa otvorí bočný otvor modulu. Loď Go Navigator sa vracia na základňu.

21:19

Crew Dragon sa dostal z vody na palubu a je stabilizovaný. Záchranný tím nalodil modul omnoho rýchlejšie ako sa odhadovalo. Proces vylepšili a v porovnaní so záchranou predošlého modulu z misie Demo-1 sa výrazne skrátil.

21:17

Prebieha záchrana modulu. Crew Dragon sa aktuálne dostáva na palubu lode Go Navigator.

21:13

K modulu sa blíži záchranná loď Go Navigator, na palubu ho vyzdvihne hydraulické rameno a následne bude uložený do stabilnej polohy. Crew Dragon je obklopený aj množstvom záchranných rýchlych člnov.

21:10

Záchranný proces pokračuje podľa plánu. Všetky padáky modulu boli zachytené.

21:05

Do vyzdvihnutia modulu Crew Dragon záchrannou loďou Go Navigator ostáva približne 21 minút. Tento proces môže následne trvať až 1 hodinu. K modulu sa priblížili ďalšie člny.

21:00

Všetky testy na prítomnosť toxických výparov boli negatívne. Druhý tím už zachytil dva padáky modulu.

20:55

Posádka prvého rýchleho člna začala kontrolovať prítomnosť hypergolických výparov. Záchranný tím v druhom člne sa postará o padáky modulu.

20:51

K modulu vyrazili rýchle člny. Astronauti čakajú na príchod záchranného tímu. Posádka prvého rýchleho člna skontroluje prípadnú prítomnosť toxických látok vo vzduchu. Následne bude možné pokračovať v záchrane posádky.

20:48

Crew Dragon úspešne pristál! Dámy a páni, posádka testovacej misie Demo-2 sa vrátila na Zem. Záznam z tohto významného pristátia si môžeš pozrieť na videu vyššie.

20:47

Crew Dragon je 600 metrov nad Mexickým zálivom.

20:46 

Otvorili sa 4 hlavné padáky. Do pristátia ostávajú 2 minúty.

20:45

Kapsulu je už vidieť nad Mexickým zálivom. Aktuálne sa otvorili prvé 2 padáky, ktoré spomalia modul pred pristátím. Následne sa otvoria 4 hlavné padáky.

20:43

Modul znova nadviazal komunikáciu s riadiacim centrom. Pohľad na Crew Dragon poskytne lietadlo s termokamerou.

20:38

Crew Dragon pokračuje v autonómnom zostupe. Došlo k očakávanému výpadku komunikácie. Do pristátia v oceáne ostáva 10 minút.

20:37

Do pristátia ostáva menej ako 100 km. Napriek vysokej teplote v exteriéri modulu bude posádka v bezpečí. Kabína Crew Dragon je zvnútra chladená a rovnako tak sú chladené aj obleky astronautov.

20:35

Čoskoro dôjde k výpadku komunikácie. Okolo modulu sa popri tepelných štítoch vytvorí prúd plazmy, ktorý ovplyvní komunikáciu so zemou. Výpadok potrvá približne 6 minút a riadiace centrum nebude môcť s posádkou komunikovať ani prijímať telemetrické dáta. Crew Dragon zostúpil do výšky 132 km nad zemou.

20:30

Modul sa aktuálne nachádza nad stredom Tichého oceánu vo výške 174 km nad zemou.

20:27

Astronauti majú v posádke aj satelitný telefón. Využiť ho môžu v prípade zlyhania komunikačného systému v module. Crew Dragon sa momentálne nachádza vo výške zhruba 212 km. Zostup modulu prebieha bez problémov. Počasie je stále vyhovujúce a záchranné tímy sú pripravené na pristátie modulu v mori.

20:22

Crew Dragon sa nachádza 280 km nad zemou.

20:20

Tepelný štít je nastavený smerom k zemi, modul sa postupne blíži k miestu pristátia.

20:17

Návrat astronautov v module Crew Dragon si nenechal ujsť ani Elon Musk, ktorý všetko sleduje z komunikačného centra. Posádka potvrdila, že špička modulu je zatvorená a modul je pripravený na zostup.

20:10

Aktuálne prebieha zatváranie špičky modulu. Vrchnú časť uzamknú dva sety hákov.

20:09

Deorbitálny zážeh skončil, modul sa nachádza v zemskej atmosfére a postupuje k miestu pristátia v Mexickom zálive.

20:08

Do konca deorbitálneho zážehu ostáva 1 minúta.

20:02

Do konca deorbitálneho zážehu ostáva 7 minút. Všetko prebieha bez problémov.

19:58

Začal sa deorbitálny zážeh. Všetko prebieha autonómne. Týmto manévrom sa modul dostane do atmosféry Zeme a bude viditeľný aj voľným okom.

19:57

Crew Dragon sa aktuálne nachádza nad severozápadným pobrežím Austrálie.

19:54

Modul sa úspešne oddelil od servisnej časti. Nasledovať bude deorbitálny zážeh.

19:50

Crew Dragon práve začal deorbitálnu sekvenciu. Naštartovali sa Draco motory, modul sa natočí, aby sa zaistilo oddelenie servisnej časti od zvyšku modulu. Tepelný štít sa následne natočí smerom k zemi a pri postupe modulu atmosférou ich teplota stúpne na vyše 1900 °C. Posádka je však chránená a v module nebude viac ako 29 °C.

19:40

Crew Dragon onedlho začne s ďalšími manévrami. Všetky budú prebiehať autonómne podľa prednastaveného času. Deorbitálny zážeh potrvá približne 11 minút. Počas toho bude na astronautov pôsobiť preťaženie 4G, pri ktorom bude pre nich nesmierne zložité pohnúť čo i len rukou.

Aktualizácia 2.8.2020 o 19:15

NASA už vybrala finálnu lokalitu pre pristátie modulu Crew Dragon v mori. Modul pristane v Mexickom zálive o 20:48 nášho času pri južnom pobreží Alabamy juhozápadne od Pensacoly na Floride. Posádka modulu sa pripravuje na deorbitálny zážeh, ktorý nastane o necelú hodinu. Vďaka tomuto manévru sa Crew Dragon dostane na finálnu trajektóriu k miestu pristátia.

Aktualizácia 2.8.2020

Modul Crew Dragon sa dnes v skorých ranných hodinách úspešne odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice. Odpojenie nastalo o 1:35 ráno nášho času 430 km nad Johannesburgom, kedy sa modul „Endeavour“ s dvojicou astronautov oddelil od modulu Harmony na ISS, informuje Space.

Po 2 mesiacoch na stanici sa tak prvá posádka SpaceX z tejto testovacej misie Demo-2 vracia späť na Zem, kde by mala pristáť pri pobreží Pensacola na Floride, informoval šéf vesmírnej agentúry Jim Bridenstine. NASA však naďalej monitoruje počasie v oblasti, kde momentálne vyčíňa hurikána a presnú lokalitu pristátia určí až 6 hodín pred pristávacím manévrom.

Crew Dragon sa po odpojení od ISS dostal z 200 m širokého imaginárneho pásma Keep Out Sphere a neskôr opustil aj elipsoidnú dráhu obklopujúcu ISS, po ktorej prichádzajú a odchádzajú všetky moduly zo stanice. Aktuálne posádka pokračuje vo svojej ceste na Zem, astronauti si počas letu doprajú 8-hodinový spánok.

Zobraziť celú galériu (16)
Plánovaný priebeh návratu modulu Crew Dragon na Zem. Zdroj: NASA

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, už dnes večer budeme svedkami pristátia prvých astronautov, ktorých na ISS vyslala súkromná spoločnosť SpaceX.

Zároveň pôjde o prvé pristátie astronautov v mori po 45 rokoch. Naposledy sa pri takomto pristáti do mora vrátili na Zem astronauti z misie Apollo v roku 1975, informuje The Guardian.

Pôvodný článok

Kedy a kde sledovať návrat?

Odpojenie Crew Dragon od ISS by malo nastať o 01:34 v nedeľu 2. augusta a pristátie v oceáne potom budeme môcť sledovať o 20:42 v nedeľu večer aj so živým komentárom na FonTech.sk.

Návrat astronautov na Zem bude NASA vysielať na YouTube, kde prenos začne o 23:15 v sobotu 1. augusta, no záver misie Demo-2 bude naživo vysielať aj slovenská RTVS v nedeľu 2. augusta o 20:10 priamo v televízii a na Facebooku.

NASA stále nerozhodla o mieste pristátia

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sú už teda pripravení na návrat na Zem. Termín oznámil ešte 17. júla šéf vesmírnej agentúry NASA Jim Bridenstine. NASA aktuálne monitoruje počasie v blízkosti pobrežia Floridy, kde majú astronauti s modulom Crew Dragon „Endeavour“ pristáť.

Neďaleko tejto oblasti totiž momentálne vyčíňa hurikán Isaias. Agentúra pritom zvažuje v prípade problémového počasia, že modul môže pristáť aj v náhradných lokalitách. Crew Dragon tak môže v závislosti od vývoja situácie pristáť do oceánu aj v Mexickom zálive alebo blízko atlantického pobrežia Floridy.

Celkovo zahrnula agentúra na zoznam možných lokalít pristátia pobrežia Pensacola, Tampa, Tallahassee, Panamu, Mys Canaveral, Daytona a Jacksonville. Konečné rozhodnutie oznámi NASA približne 6 hodín pred pristátím modulu.

Ako bude pristátie prebiehať?

V čase odpájania modulu bude Endeavour vážiť približne 12,5 tony, nakoľko bude časť pre posádku stále spojená so zvyškom modulu. Počas toho sa modul oddelí od ISS a pomocou menších zápalov motorov sa vzdiali. Následne modul vykoná ešte 4 ďalšie autonómne štarty motorov, aby sa dostal na správnu cestu späť na Zem.

Potrvá niekoľko hodín, pokým bude Crew Dragon dostatočne blízko Zeme, no potom sa pomocou ďalšieho zážehu trvajúceho približne 6 minút dostane na finálnu dráhu zarovno s miestom pristátia. Krátko pred pristátím v oceáne sa časť pre posádku oddelí od zvyšku modulu, ktorý zhorí v atmosfére. Odpojením tejto časti sa navyše modul zbaví 1,9 ton váhy.

Zobraziť celú galériu (16)
Kapsula Crew Dragon od SpaceX. Zdroj: SpaceX

Pri zostupe v atmosfére Zeme sa bude Crew Dragon pohybovať rýchlosťou niečo vyše 28 000 km/h a počas toho dôjde aj k rapídnemu zvýšeniu teploty, ktorá bude pôsobiť na tepelné štíty modulu. Teplota sa vyšplhá až na 1926 °C. Vďaka tepelným štítom však teplota v module nestúpne na viac ako 29 °C. V tom čase zároveň dôjde k výpadku komunikácie medzi modulom a riadiacim centrom.

Výpadok by mal trvať najviac 6 minút. Modul pred dopadom do oceánu spomalia padáky. Crew Dragon je vybavený dvomi setmi padákov. Prvá dvojica z nich sa otvorí vo výške zhruba 5,5 km nad zemou, kedy sa bude modul pohybovať rýchlosťou 156 km/h. Ďalšie 4 hlavné padáky sa potom otvoria vo výške 1,8 km nad zemou pri rýchlosti modulu približne 53 km/h.

Na astronautov budú čakať záchranné lode

Následne dôjde k pristátiu v oceáne, kde už bude na posádku čakať záchranný tím na dvoch lodiach Go Searcher a Go Navigator. Na každej bude až 40 členov posádky z NASA a SpaceX, medzi ktorými budú aj záchranári a lekári.

Ihneď po dopade do mora sa zo záchrannej lode vydá za modulom dvojica rýchlych člnov SpaceX, z ktorých jeden zaistí odpojené padáky a posádka druhého sa postará o kontrolu modulu a bude skúmať prítomnosť prípadných hypergolických výparov z pohonných látok.

Po zaistení a kontrole môže hlavná záchranná loď nalodiť Crew Dragon na palubu, kde bude uvedená do stabilnej polohy. Následne sa k astronautom dostanú lekári, ktorí ich skontrolujú a pomôžu sa im dostať von z modulu.

Celý tento proces od pristátia v mori až po nalodenie môže trvať približne 1 hodinu, pokiaľ pôjde všetko bez problémov. Po záchrannej akcii sa posádka presunie na ďalšie lekárske kontroly a potom budú čakať na let do Houstonu.

Modul od SpaceX prejde inšpekciou, aby získal certifikáciu

Crew Dragon bude odvezený na Floridu, kde ho zaistí a preskúma tím SpaceX, ktorý bude analyzovať všetky získané dáta. Všetky údaje budú potrebné pre certifikáciu modulu agentúrou NASA, pričom tento proces môže trvať 6 týždňov. Po schválení modulu sa potom na ďalšiu misiu môžu v module Crew-1 vydať na ISS ďalší 4 astronauti.

NASA už posádku vybrala, čaká sa len na pristátie a vyhodnotenie testovacej misie Demo-2. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, v marci budúceho roka má na stanicu vyletieť ďalšia štvorica astronautov v module Crew-2. Na palube má byť aj manželka astronauta Boba Behnkena.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú