Včerajší večer sa definitívne zapísal do histórie a zmenil budúcnosť súkromných letov do vesmíru. Vesmírna agentúra NASA poprvýkrát v spojení so súkromnou firmou SpaceX vyniesla do vesmíru astronautov Roberta Behnkena a Douglasa Hurleya. NASA teraz uverejnila fotografie z tejto udalosti a my ti prinášame tie najzaujímavejšie.

Táto udalosť jednoznačne zmení spôsob, akým budú prebiehať podobné lety v budúcnosti. Falcon 9 s modulom pre ľudskú posádku vyštartoval zo štartovacej rampy na pobreží Floridy včera presne o 21:22 nášho času.

Priebeh tejto udalosti sme sledovali aj v našom živom komentári, v ktorom nájdeš zaujímavé detaily z tohto významného letu. Len niekoľko minút po vzlietnutí došlo k odpojeniu 1. aj 2. stupňa rakety a Crew Dragon ostal na ďalšiu cestu k ISS celkom sám.

Astronauti sa s ľuďmi na Zemi podelili o zážitok z letu v beztiažovom stave a ukázali detaily kapsuly. SpaceX navrhol interiér tak, aby sa v ňom bolo možné pohodlne pohybovať. Usadení v sedadlách majú pritom Bob a Doug pred sebou len 3 veľké dotykové obrazovky, ktoré slúžia na riadenie a ovládanie funkcií modulu. Viac detailov z modulu si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (10)
Z ľava sa na fotografii nachádza astronaut Robert "Bob" Behnken a v pravo astronaut Douglas Hurley. Zdroj: SpaceX

Po odpojení oboch stupňov rakety Falcon 9 prebehlo v kapsule viacero testov, ktoré mali potvrdiť funkčnosť všetkých systémov. Astronauti modul riadia iba cez dotykové obrazovky, no k dispozícii majú aj náhradné tlačidlá pre každú situáciu. Historický moment bol zavŕšený dnes dokovaním Crew Dragon k ISS. Všetko si môžeš pozrieť v našom živom komentári.

Teraz si však zatiaľ uži tieto fotografie, ktoré nám poskytla NASA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom