Fiat nechce zapadnúť prachom, a tak sa musí prispôsobiť aktuálnemu trendu elektrifikácie. Ako informuje Reuters, automobilka sa preto rozhodla, že do konca roku 2021 bude viac ako polovica modelov Fiat elektrifikovaných.

Dá sa povedať, že spomedzi tradičných automobiliek v rámci elektromobility najvýraznejšie napreduje Volkswagen, čo potvrdzujú aj investície v tejto oblasti. Najnovšie vyjadrenie šéfa Fiatu však naznačuje, že talianska automobilka sa taktiež nenechá zahanbiť a do konca roku 2021 chce elektrifikovať až 60 % modelov.

Hybrid alebo čistý elektromobil?

Medzi 60 % modelov majú patriť automobily s hybridným, plug-in hybridným alebo plne elektrickým pohonom, informuje Electrek. Nie je však jasné, aký osud čaká práve plug-in hybridy, nakoľko sa nedávno objavili v štúdii, po ktorej môže vzniknúť nová emisná kauza.

Plug-in hybridy, ktoré má v ponuke takmer každá automobilka, v súčasnosti patria medzi najobľúbenejšie elektrifikované vozidlá.

Najnovšia štúdia Európskej federácie pre dopravu a životné prostredie (T&E) však dokázala, že nie sú až tak ekologické, ako sa zdajú a emitujú o takmer 90 % viac emisií, než uvádzajú automobilky. Viac o téme si môžeš prečítať v tomto článku.

Zmena šéfa viedla k zmene postoju voči elektromobilite

Ako ďalej uvádza Electrek, bývalý šéf Sergio Marchionne ešte v roku 2017 bol absolútnym skeptikom elektromobility. Uviedol, že elektrifikácia nie je tou správnou cestou budúcnosti automobilov. Súčasný šéf Fiatu, Luca Napolitano, teda za necelé štyri roky chce zmeniť víziu automobilky z takmer úplného odporu automobilky voči elektromobilite k situácii, kedy bude väčšina modelov elektrifikovaná.

Svedčí o tom aj množstvo pripravovaných či aktuálnych modelov, medzi ktoré patrí aj legendárny Fiat 500, ktorého elektrická verzia mala mal premiéru ešte v marci tohto roka, ale aj plánovaný Fiat Centoventi, ktorý si budúci majiteľ môže upraviť presne podľa požiadaviek, a teda každý kus tohto elektromobilu môže byť unikát.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP