Ženevský autosalón priniesol milovníkom motorizmu mnoho fantastických noviniek, ktoré ich chytili za srdcia. Svoju cestu si však medzi modernými autami a elektromobilmi razí s novým a poriadne odvážnym modelom známa talianska automobilka. Fiat ukázal svetu ako si predstavuje budúcnosť malých mestských áut s novým konceptom Centoventi, ktorý si môže zákazník prispôsobiť do najmenších detailov.

Každý vodič chce jazdiť autom podľa jeho predstáv, ktoré mu výrobcovia pomáhajú plniť vďaka voliteľnej výbave a rôznym doplnkom. Podobne ako talianska móda sa teraz netradičným dizajnom pýši aj najnovší počin Fiatu, ktorý 11. júla tohto roku oslávi 120. výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti automobilka ukázala jedinečný elektromobil s desiatkami voliteľných prvkov.

Hravý dizajn s modulárnym interiérom a exteriérom

Práve počet rokov od vzniku značky reprezentuje tiež množstvo príslušenstva, ktoré si môže zákazník prispôsobiť podľa obrazu svojho, informoval portál Electrec. Fiat totiž pri vývoji tohto konceptu myslel najmä na individuálny výber komponentov interiéru a exteriéru a na to, aby si ich mohol ktokoľvek nainštalovať aj v pohodlí domova. Rôznymi kombináciami je tak možné vytvoriť Fiat Centoventi presne podľa požiadaviek, a teda každý kus môže byť unikát.

Týmto spôsobom výrobca búra všetky bariéry a štandardy, ktoré doteraz automobilky pri kúpe nového auta ponúkali. Centoventi je totiž experimentom, ktorý má ukázať, aké by to bolo, ak by si mohol každý zmeniť jednotlivé časti auta podľa seba. Na oficiálnej stránke Fiat ukazuje všetky možnosti, ktoré je pri tomto modulárnom elektromobile možné využiť. A áno, čítaš správne, pretože túto novinku nepoháňa žiaden spaľovací motor, ale elektromotor.

Vymeniť sa dajú aj batérie

Základný set batérií vydrží Fiatu Centoventi na 100 km, čo je ideálne najmä pre jazdu v meste. Pravdaže, dojazd je ešte možné zvýšiť dodatočným pridaním akumulátorov, ktoré na plné nabitie zvládnu aj vzdialenosť 500 km. Pre nabitie pritom stačí podľa výrobcu batérie jednoducho vytiahnuť a pripojiť k sieti. Prípade si môže majiteľ zaobstarať viacero kusov, aby tak nemusel neustále čakať a jednoducho vymení prázdne baterky za plne nabité.

Fiat

Nenechaj si ujsť
Jedno z najkrajších áut na svete je elektromobil. Táto novinka má až 603 koní a dizajnom vyráža dych

Podobne ako batérie sa tiež dajú vymeniť nárazníky, časti interiéru, vrátane sedačiek, opierok hlavy, držiakov na poháre, ale aj zvukový systém. Fiat navyše počíta aj s tým, že jednotlivé súčiastky sa budú dať tlačiť na 3D tlačiarňach priamo doma, alebo u najbližšieho dílera, informoval portál The Verge. Malé otvory v palubnej doske k nej umožňujú pripojiť rad príslušenstva, vedľa ktorého sa pýši veľká 20″ obrazovka s infotainment systémom.

Fiat

Vrcholom talianskej fantázie je tiež kufor auta, ktorý obsahuje digitálny displej. Ten má byť akýmsi centrom správ. Počas jazdy zobrazuje logo automobilky, no pri zastavení môže prostredníctvom neho vodič písať rôzne odkazy. Vulgarizmy a nadávky budú samozrejme blokované. Takýto taliansky skvost teda ponúka skutočne bohaté možnosti pre úpravu dizajnu. Zmeniť farbu kolies, strechy alebo nárazníka bude skutočne „malina“, no problém nebude ani pri výmene sedadla spolujazdca za detskú sedačku.

Fiat

Nanešťastie nie je spustenie výroby tohto Fiatu zatiaľ potvrdené. Podľa výrobcu však neskôr pôjde vďaka vymeniteľným batériám o najlacnejší elektromobil na trhu. To, či sa tieto tvrdenia naplnia, ukáže až čas, avšak už teraz je jasné, že predstavy talianskych dizajnérov z Fiatu nemajú ďaleko od reality. S týmto elektromobilom by totiž spoločnosť poriadne rozvírila vody. Kto vie, možno sa raz aj tento model stane legendou ako taký Fiat 100.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom