Podľa oficiálnej štatistiky Združenia automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR) sa značka Volkswagen v roku 2020, ktorý bol rokom štartu ofenzívy elektromobility, umiestnila na špičke rebríčka predaja osobných elektromobilov na Slovensku, informuje automobilka v tlačovej správe.

Volkswagen celkovo predal 185 elektromobilov, čo predstavuje trhový podiel 20,2 % v tomto špecifickom segmente (celkovo 918 predaných kusov v roku 2020 na Slovensku, čo je 1,2 % nových osobných áut) a takmer 10-násobne viac predaných elektromobilov značky Volkswagen, ako v roku 2019 (19 kusov).

Bestsellerom bol najmenší model e-up!, pre ktorý sa rozhodlo 127 zákazníkov. V roku 2020 bol druhým najpredávanejším osobným elektromobilom na Slovensku, pričom o prvenstvo ho pripravil jeho sesterský model Citigo iV.

Volkswagen ID.3 / Zdroj: VW

Druhým najpredávanejším elektromobilom Volkswagen bol nový ID.3. Od novembra do konca roka bolo z neho dodaných zákazníkom 44 exemplárov. Prakticky všetky boli z uvádzacej série ID.3 1ST. Bronzovú priečku obsadil v roku 2020 model e-Golf s počtom 14 predaných kusov.

Pre porovnanie, v roku 2019 sa v SR predalo 165 nových elektromobilov. Podiel tohto typu vozidiel na celkových registráciách osobných áut tak predstavoval iba 0,16 %. Rok predtým pritom predaj atakoval 300 kusov a v roku 2017 mierne prekročil 200.

Ďalšie články:

Na slovenskom trhu stále prevládajú konvenčné pohony áut

Dlhodobo pritom na našom trh dominujú benzínové autá. Hoci práve v uplynulom roku ich podiel pomerne výrazne klesol, a to na necelých 62 %. V predchádzajúcom roku to pritom bolo takmer 70 %. Stabilný, približne štvrtinový podiel si za oba posledné roky držia vozidlá poháňané naftou.

Z celkového počtu elektrických áut predaných v minulom roku na Slovensku sa najviac darilo značke Volkswagen. Zákazníci si kúpili 185 kusov tejto značky. Na druhom mieste sa ocitla Škoda so 165 vozidlami a na treťom Kia so 121. Žiadna iná značka už neprekonala predaj 100 kusov.

Podiel nových predaných elektromobilov z celkového počtu predaných áut je u nás extrémne malý. Niečo málo cez jedno percento je v porovnaní s takým Nórskom, kde sa už predáva viac elektromobilov, než áut so spaľovacími motormi, skutočne biedny podiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom