Nájsť v dnešnej dobe na Slovensku dostupný malý elektromobil vôbec nie je veľký problém. Máme tu VW e-UP, Renault Zoe 2. generácie, DS 3 Crossback, Peugeot e-2008 a v dnešnom teste predstavovaný model e-208. Zároveň prvé a zatiaľ jedine elektrické auto, ktoré sa exkluzívne vyrába na Slovensku v závode pri Trnave.

Pri malom elektromobile treba mať niekoľko vecí na pamäti. Nie je to krížnik na hltanie diaľničných kilometrov, nie je to vlajková loď s komfortom na najvyššej úrovni a ani zďaleka to nie je najväčší fešák, akého na cestách stretneš. No čo ak by som ti povedal, že aj malý mestský elektromobil dokáže tieto atribúty splniť, teda aspoň časť z nich?

V teste Peugeotu e-208 budeme rozoberať: 

  • Aká je spotreba na diaľnici, mimo nej a aký priemer som dosiahol počas celého testu
  • Či zvláda mestský elektromobil aj diaľničné presúvanie
  • Koľko kilometrov zvládne na jedno nabitie e-208 počas zimy
  • Ako veľmi ovplyvňuje nabíjanie zima
  • Aké sú nabíjacie časy na rýchlonabíjačkách a doma
  • Ako pôsobí na vodiča futuristický interiér
  • Čo je najväčšia nevýhoda všetkých moderných Peugeotov v interiéri
  • Ako fungujú asistenti a technológie

Pohonom elektrickej 208-čky je jeden elektromotor s výkonom 100 kW (136 koní), pričom  točivý moment dosahuje veľmi solídnych 260 Nm. Tieto hodnoty sú na auto s hmotnosťou niečo vyše 1 tony veľmi agilné a na ceste to aj patričné cítiť. Samozrejme, batériové články pridali na hmotnosti takmer 400 kg a voči verzii so spaľovákom, no e-208 je naozaj mrštné malé autíčko. 

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

V akejkoľvek situácii máš k dispozícii okamžitý výkon v zlomku sekundy na stlačenie plynového pedálu. Takúto výhodu elektromobilov však už naozaj netreba do detailov rozoberať, pozná ju každý. Čo sa jazdných vlastností ešte týka, k dispozícii sú 3 jazdné režimy Sport, Normal a Eco, pričom treba mať len na zreteľ, že každý z nich postupne uberá, respektíve navyšuje maximálny možný dojazd. V Eco režime však nefunguje klimatizácia a z auta už jasne cítiť lenivejší charakter pre maximalizáciu dojazdu.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Podvozkovo je e-208 veľmi subtílne a viac mäkko naladené auto, ktoré vie solídne filtrovať aj náročnejšie nerovnosti. Vzhľadom k tažkým batériám v podlahe je tažisko posadené veľmi nízko a obratnosť či mrštnosť Peugeotu je v zákrutách naozaj stabilná, bez akýchkoľvek diskomfortných prejavov podvozku.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Peugeot e-208 štartuje so základnou cenovkou tesne pod 30 000 €, čo je pri mestskom elektromobile s odhadovaným dojazdom 340 km podľa WLTP lákavá kombinácia pre mnohých z nás. Kde je však realita? Auto som prebral na test počas typických zimných dní západného Slovenska a lepšie som ani urobiť nemohol. Konečne si vyskúšam, ako vplýva zima a čo všetko musím obetovať pre komfort, ak chcem využívať elektromobil v rozmedzí teplôt od -5 do 0 stupňov Celzia.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Ako prvé som zmeral dojazd, ktorý sa k papierovým hodnotám počas zimy ani len nepribližuje, obvzlášť nie, ak si nechceš ubrať z komfortu. So zapnutými vyhrievanými sedačkami, kúrením a kombináciou mestskej, okresnej a diaľničnej jazdy v pomere 60/20/20 som vyprodukoval dojazd 274 km a na palubnom počítači ešte svietila 8 km rezerva.  

Palubný počítač ukazoval pri 100 % nabití dojazd 321 km, čo však v konečnom dôsledku bola až príliš optimistická hodnota a odporúčam sa radšej ním neriadiť, veľmi často a niekedy až drasticky často prerátava odhadovaný dojazd.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

K normovaným 340 km, ako udáva automobilka, sa však veľmi ťažko dostať aj počas ideálneho počasia v letných mesiacoch a ak niekto rozmýšľa nad e-208, radšej sa riaď dojazdom maximálne, a to ešte raz zopakujem, maximálne 300 km. Aj tri stovky elektricky najazdených kilometrov budeš dávať s veľkými ťažkosťami a určite nie, ak akokoľvek využiješ na trase aj na diaľnice.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Čisto diaľničnú spotreba, po ceste z Bratislavy do Šale, sa zastavila na úrovni 31,7 kWh pri konštantnej diaľničnej rýchlosti 130 km/h. Tu si dovolím tvrdiť, že ak by si elektrickú 208-čku jazdil výhradne iba na diaľnici, takto v zime viac ako 170 km na jedno nabitie určite neprejdeš. Treba mať teda na pamäti, že ak sa už aj rozhodneš pre nejaký výlet na druhý koniec Slovenska, e-208 nie je diaľničný krížnik a treba si poriadne rozplánovať nabíjacie body a skôr rátať s dvomi nabíjacími zastávkami na ceste z Bratislavy do Košíc. 

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Pre zaujímavosť ešte uvádzam, že priemerná spotreba v meste je okolo 30,6 kWh a na okreskách 21 kWh, avšak celková priemerná spotreba z vyše 700 km testovacieho týždňa bola už oveľa priaznivejších 24,7 kWh. Aby som ešte uviedol jednu podstatnú vlastnosť, e-208 má aj tepelné čerpadlo, ktoré vie pomôcť v zime a jednak optimalizuje teplotnú charakteristiku batérie, v druhom rade oveľa signifikantnejšie pomáha hlavne pri nabíjaní. 

Keď už je reč o nabíjaní, Peugeot e-208 má 50 kWh batériu (45 kWh je reálne využiteľných), ktorú vieš z približne 20 % nabiť do absolútneho maxima za 1 hodinu a 30 minút na verejnej nabíjačke s nabíjacím výkonom 50 kW. Praktický je aj údaj, že za 10 minút nabíjania sa na rovnakej verejnej nabíjačke dokáže do batérie „dotlačiť“ 8 kWh.

Najrýchlejšie je nabíjanie od 20 do približne 80 %, kedy sa v tomto rozmedzí vieš pohybovať už počas 25 minútového státia na nabíjačke, pričom auto vypíše dojazd 194 km. Je to teda jasným znakom, že pravidelné rýchlonabíjanie počas krátkych nákupov alebo zastávok niekde na čerpacej stanici dokáže autu dodať skutočne solídny dojazd takmer dvoch stoviek kilometrov. Opäť len podotýkam, že merania nabíjania boli testované počas zimných mesiacov s teplotou okolo 0 stupňov Celzia.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Domáce nabíjanie je samozrejme výrazne pomalšie a napríklad z 24 % sa mi na 100 % dobilo auto z 230 V siete za 12 hodín. Rýchlosť nabíjania vyjadrená v kilometroch je 6 km za hodinu nabíjania v pohodlí domova. Exteriér malej 208-čky aj v elektrickej verzii nie je vôbec iný voči verziám so spaľovacím motorom. Necháp ma zle, nová generácia je krajšia ako kedykoľvek predtým a Peugeot zvolil skvelý dizajnový smer, avšak futuristické zmeny voči iným verziám budeš hľadať márne.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Identitu auto symbolizujú hlavne unikátne tvarované svetlá s krásnym svetelným podpisom ako vzadu, tak aj vpredu. Samozrejmosťou je Full LED technológia, automatické prepínanie diaľkových a stretávacích a na svoju triedu excelentný dosvit v noci.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Rekuperačný systém, adaptívny tempomat, udržiavanie auta v jazdnom pruhu či „autonómne“ riadenie funguje precízne, sem-tam sa však stalo, že pri prenechaní riadenia sa auto správalo pri nie dokonalom značení na diaľnici mierne chaoticky a malo tendenciu prudšie hýbať volantom. Z technologickej stránky asistenčných systémov by sa teda dalo povedať, že v e-208 nájdeš nutný základ a auto v tomto smere nesklame, no ani nijak zásadne neohúri. 

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Presuňme sa však do interiéru, ktorý neguje akúkoľvek myšlienku sterilného a nudného auta. Francúzi to už klasicky zahrali viac na netradičné tvary a futuristické vyhotovenie, ktoré však v žiadnom prípade nepôsobí lacno, práve naopak. Interiér je čo sa týka spracovania, dojmu a použitých materiálov naozaj príkladný na svoj segment.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Hlavne malý volant, ktorý je už tradičné umiestnený pod prístrojovým štítom a ty sa tak počas cesty pozeráš na údaje cez vrch volantu, okamžite padne do ruky a pri takomto mrštnom aute je naozaj čerešničkou na torte výborného ovládania.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Za negativitu však považujem čisto dotykové ovládanie všetkých funkcií infotainmentu, pričom okrem ovládania hlasitosti a zapnutia / vypnutia systému tu žiadne hardvérové tlačidlá nenájdeš. Dotykové plôšky rýchlych skratiek najpoužívanejších prkov pôsobia vyslovene neprakticky a cítiť to najmä pri ovládaní klimatizácie, kedy na zmenu teploty či zníženie / zvýšenie sily ventilátora treba zbytočne odvracať zrak od cesty a neintuitívne „ťukať“ do displeja.

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Ak by som teda mal vybrať jednu vlastnosť, ktorá ma vyslovene štvala na interiéri e-208-čky, bol by to neprakticky riešené ovládanie infotainmentu a, bohužiaľ, aj infotainment samotný nie je zrovna príkladne zvládnutý. Francúzskym inžinierom treba odkázať, aby trochu popracovali na intuitívnosti. Čo mi teda tak prekážalo?

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Ovládanie multimediálnych a nastavení auta je naozaj v prípade infotainmentu Peugeotu stále veľmi chaotické a nepraktické. Nenapomáha tomu ani výhrade dotykové ovládanie takmer bez hardvérových tlačidiel. Pri navigácii mi napríklad veľmi chýba skutočnosť, že nedokáže sama plánovať trasu aj so zastávkami na nabíjanie. 

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

K dispozícii je samozrejme podpora Android Auto, Apple CarPlay (nie bezdrôtové prevedenie) a dokonca má Peugeot aj vlastnú appku pre iOS a Android, cez ktorú sa dajú nastavovať niektoré aspekty auta. Najmä v zime však príde vhod nezávislé kúrenie, ktoré sa dá naprogramovať jednak cez palubný počítač auta alebo pokojne aj cez spomínanú aplikáciu pre smartfóny. Vykurovanie na zvolený čas funguje bez výhrad, no pri nízkej hladine nabitia batérie už nefunguje,  v mojom prípade nefungovalo už pri 20 % kapacite batérie. 

Zobraziť celú galériu (24)
Martin Katler / FonTech

Kapitolou samou o sebe je potom digitálny prístrojový štít pred vodičom s dnes veľmi ikonickým 3D efektom zobrazovania. Žiaľ, samotný displej svojimi možnosťami nijak veľmi neoslní, má len pár prednastavených možností zobrazenia a na jednej ruke spočítateľných možností prispôsobenia niektorých prvkov. Peugeot sa skôr držal minimalistického prístupu, čo rozhodne nie je na škodu a osobne to považujem skôr za plus, než negatívum. 

Zhodnotenie 

Peugeot e-208 je naozaj vydarené malé mestské elektrické auto, ktoré sa nebojí konkurovať aj tým kúskom, ktoré svojim zameraním už cielia viac aj na diaľkové mimomestské dochádzanie. Samozrejme, ani tentokrát to bez chýb nešlo a smerom k negativite tlačia najmä niektoré riešenia v rámci exteriéru a infotainmentu.

Na druhej strane, ako mestské približovadlo alebo druhé auto do rodiny v podobe elektromobilu je Peugeot e-208 skvelá voľbá, ba čo viac, dovolím si tvrdiť, že ide aktuálne o najlepší malý elektromobil pre Slováka. Aby však automobilka nezaspala na vavrínoch, veľmi, veľmi blízko jej dýcha na krk hlavne Renault s modelom Zoe, ktorý takmer identický automobil. Tak čo, dokázal aj teba zaujať Peugeot e-208 natoľko, aby si mu dôveroval na poli malých elektrických áut?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP