Neustále sa zhoršujúce klimatické podmienky majú z veľkej časti na svedomí aj automobily využívajúce spaľovacie motory, ktorým zrejme čoskoro „odzvoní“. Najväčšie automobilky sveta sa čoraz intenzívnejšie zapájajú do výroby elektromobilov a medzi nimi nebude chýbať ani legendárna spoločnosť zo Stuttgardu. CEO spoločnosti Porsche potvrdil, že do niekoľkých rokov bude z jej výrobných liniek schádzať omnoho viac elektromobilov.

Technológie automobilov so spaľovacím motorom sa od predstavenia toho prvého v roku 1886, ktoré si nechal patentovať Karl Benz, značne zlepšili, no čoskoro bude táto éra ukončená elektromotormi. Vzhľadom na rastúce množstvo emisií a klesajúce zásoby ropy sa veľkí hráči v automobilovom priemysle naplno pustia do produkcie elektromobilov.

Produkcia elektromobilov Porsche značne vzrastie

Svoje plány na zvýšenie výroby elektrických áut predstavil pre The Magazine aj CEO Porsche, Oliver Blume. Ten prezradil, že už v roku 2023 bude až 50 % vyrobených modelov z dielne spoločnosti poháňať čistá elektrická energia. Prvé kroky k dosiahnutiu tohto odvážneho cieľa sa začnú produkciou elektromobilu Mission E v roku 2019, ktorý bude neskôr nasledovať aj elektrický crossover. O 3 roky neskôr plánuje Stuttgardská automobilka vypustiť z výrobnej linky model Macan novej generácie. Práve tento kúsok má byť pre budúcnosť spoločnosti prelomovým. Z jeho verzie so spaľovacím motorom sa totiž len v minulom roku predalo viac ako 100 000 kusov.

Kroky slávnej Tesly nasleduje aj Volvo

Tento legendárny výrobca športových áut však nebude jediný, kto sa zapojí do presadzovania elektromobilov v automobilovom priemysle. Prvou spoločnosťou, ktorá začne nasledovať kroky americkej Tesly, bude švédske Volvo. Konkurencia spoza „veľkej mláky“ inšpirovala riaditeľa, Håkana Samuelssona, ktorý na sociálnej sieti Twitter prezradil, že budúcnosť Volva bude elektrická.

zdroj fotografie: VolvoCars

Nenechaj si ujsť
Obrovský krok Francúzska. Od roku 2040 zakáže predaje áut s benzínovými a dieselovými motormi

Svoje slovo dodrží a už v roku 2019 bude každý vyrobený automobil z dielne tejto spoločnosti čiastočne alebo úplne poháňaný elektromotorom. Tesla ako hlavný líder vo svete elektromobilov dosahuje od svojich začiatkov mnohé úspechy a jeho posledný model Model 3 si vďaka nízkej cene a inovatívnym technológiám zamilovalo mnoho zákazníkov.

Pridajú sa aj ďalšie známe značky

Jej stopy by však čoskoro mohli nasledovať aj ďalší veľkí výrobcovia automobilov, ktorí už čiastočne so zmenami začali. Americká spoločnosť General Motors produkuje elektrický model Chevrotlet Bolt a na trhu v Číne plánuje do troch rokov predstaviť ďalších 10 elektromobilov. Z tohto trendu nevypadne ani známy Volkswagen, ktorý taktiež dovtedy odhalí svoje elektrické autá. Tie budú o pár rokov schádzať aj z výrobného pásu Fordu a mnohých ďalších automobiliek. Svoj prvý elektrický kúsok tiež predstavila česká Škoda a po celom svete je čoraz viac výrobcov, ktorí sa sústreďujú na výrobu týchto ekologických áut. Zdá sa tak, že éra spaľovacích motorov sa skutočne blíži ku koncu.

tesla model szdroj fotografie: Tesla

Už o pár rokov sa doprava na cestách stane omnoho ekologickejšou. Najviac tieto radikálne zmeny prospejú samotnej prírode. Na pohonných hmotách ušetria aj vodiči, keďže elektrina je neporovnateľne lacnejšia ako benzín či nafta. Tí, ktorí ešte neokúsili jazdu a zvuk spaľovacích motorov by tak mali čo najskôr po získaní vodičského preukazu urobiť. Nepotrvá totiž dlho a pri štartovaní svojho auta o pár rokov chod elektromotora ani len nezačujeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom