Po desiatkách rokov, kedy ľudstvu spoľahlivo slúžili, ich pomaly, ale isto nahrádzajú ekologické elektromotory. Ekologické elektromobily chce mať na svojich cestách aj Francúzsko, ktoré do roku 2040 zakáže predaj áut so spaľovacím motorom.

Zdá sa teda, že po viac ako jednom storočí prichádza úpadok spaľovacích motorov v moderných autách. Každá krajina chce svojim obyvateľom dopriať šetrný a ekologický spôsob prepravy. Medzi ne patrí aj Francúzsko, ktoré sa rozhodlo pre radikálny krok, a to zakázať predaj nových alebo ojazdených automobilov so spaľovacím motorom. Toto rozhodnutie bude platné už do roku 2040. Vyhlásenie len nedávno odhalila vláda Emmanuela Macrona a verejnosti ho oznámil minister životného prostredia, Nicolas Hulot. „Do roku 2040 bude ukončený predaj automobilov s benzínovými a naftovými motormi.“ – stálo vo vyhlásení.

zdroj fotografie: Bestwallpaper

Tým sa táto krajina pripojí k ďalším, ako Nórsko, Fínsko či Nemecko a India, ktoré chcú automobily na fosílne palivá taktiež dostať zo svojich ciest. Presný priebeh tohto plánu zatiaľ nie je známy, no chudobnejšie domácnosti by mali od štátu na nákup elektromobilov získať finančnú pomoc. Tento krok je výsledkom rozhodnutia, ktoré učinilo Volvo. To oznámilo, že už do roku 2019 budú jeho vozidlá z časti poháňané elektrickou energiou. Rozhodnutie Francúzska obmedziť produkciu emisií sa však netýka iba automobilov so spaľovacími motormi.

Nenechaj si ujsť
Veľký deň pre Zem. Veterná energia je oficiálne lacnejšia než fosílne palivá

Krajine chce do roku 2050 taktiež prestať používať uhlie pre výrobu elektriny či znížiť svoju závislosť na jadrových elektrárňach. Všetky tieto kroky sú vedené Parížskou zmluvou o klimatických zmenách. Do tejto dohody sa zapája čoraz viac krajín, no napriek tomu je smutné vidieť, koľko ďalších ju dokáže ignorovať. Budúcnosť nám tak klope na dvere a už čoskoro príde deň, kedy sa mnohé krajiny ocitnú bez spaľovacích motorov. Milovníci burácajúcich áut by si teda mali užiť ich zvuk, kým je ešte na to čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom