Spaľovacie motory sú tu s nami už desiatky rokov, pričom ich vplyv na životné prostredie je skutočne markantný. Ekologickejšou cestou sa rozhodla vydať spoločnosť Tesla, ktorej elektromobily sú preslávené po celom svete. Jej vplyv je natoľko veľký, že sa dokonca aj konkurenčné automobilky rozhodujú pridať na stranu elektromotorov. Ďalším takýmto výrobcom ale bude švédske Volvo, ktoré chce svoje portfólio rozšíriť o nové elektromobily.

Automobily na elektrický pohon sú vo svete čoraz obľúbenejšie a keďže existuje iba málo výrobcov, ktorí tieto vozidlá ponúkajú, tak americká Tesla je v tomto smere neohrozeným lídrom. Jej stopy sa ale chystá nasledovať aj severská spoločnosť Volvo, ktorej automobily sú vnímané ako jedny z najbezpečnejších. CEO Volva, Hakan Samuelsson, prezradil, že firma sa plánuje zamerať na vývoj elektromobilov, no zároveň však skončí s vývojom nových generácií dieselových spaľovacích motorov.

zdroj fotografie: Tesla

Prednedávnom Volvo uviedlo na trh novú generáciu benzínových a dieselových motorov, ktoré prichádzajú s mnohými inováciami. Spoločnosť si však uvedomila, že Tesla dokáže zákazníkom ponúknuť elektromobily, po ktorých túžia. Volvo verí, že je v tomto rozvíjajúcom sa elektromobilovom priemysle miesto aj pre neho a plánuje ho určite využiť naplno. Švédska automobilka ale neplánuje dieselové motory odstaviť úplne a naďalej bude pracovať na inováciách, vďaka ktorým budú tieto pohonné jednotky spĺňať prísne emisné normy, avšak už len ako druhoradý cieľ.

zdroj fotografie: VolvoCars

Nenechaj si ujsť
Tesla pripravuje svoj ďalší nadupaný elektromobil Model Y. Vieme, akú výbavu by mohol priniesť

Stále striktnejšie nariadenia Európskej únie majú za následok aj rast cien dieselových motorov. Investičná banková spoločnosť Goldman Sachs odhaduje, že na každý vyrobený dieselový agregát vzrastú náklady až o takmer 300 €. Niet preto divu, že sa Volvo snaží zamerať práve na elektromobily. Prvé modely z linky Volva by mali vyjsť v roku 2019. Aj napriek inovatívnym technológiám nasadí výrobca na tieto elektrické modely pomerne nízku cenu.

Volvo XC90zdroj fotografie: VOLVO Media – Volvo Cars

Tá sa má pohybovať na úrovni 31 500 € až 36 000 € a dojazd bude činiť až 402 km na jedno nabitie. Čoraz viac automobiliek sa púšťa do výroby ekologických elektromobilov, čo by mohlo znamenať, že už o niekoľko rokov môžu spaľovacie motory z moderných áut nadobro vymiznúť. Súhlasíš s rozhodnutím Volva zamerať sa na výrobu elektromobilov alebo by si radšej stále uvítal pokročilejšie automobily, no s dieselovým motorom pod kapotou?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú