Zdá sa, že zákaz vjazdu dieselových vozidiel Berlínu nestačí. Senátorka pre životné prostredie Regine Güntheová sa snaží presadiť v nemeckej metropole úplný zákaz vjazdu spaľovacích motorov po roku 2035.

Koncom novembra minulého roku sme priniesli informáciu, že Berlín po vzore ostatných nemeckých metropol pristúpil k zákazu vjazdu dieselových vozidiel do vytýčených ulíc. Zákaz bol síce schválený ešte v lete, no platnosť nadobudol až po osadení dopravných značiek, ktoré zákaz vjazdu na stanovených uliciach označovali.

Celkovo tak bolo označených 8 ulíc s celkovou dĺžkou 2,9 km. Táto vytýčená zóna aktuálne pokrýva len 0,05% celkovej cestnej siete Berlína, ktorá činí spolu 5 452 km. Zákaz sa týka automobilov jazdiacich na diesel s normou Euro 5 a staršou. Napriek zákazu však mesto udelilo výnimky pre rezidentov so špeciálnym povolením či obchodnú dopravu.

Ostanú po roku 2035 ulice Berlína bez spaľovacích motorov ?

Ako informuje nemecký portál Berliner Morgenpost, po dvoch rokoch strávených na poste senátorky pre životné prostredie sa na Regine Güntheová začal zvyšovať tlak a očakáva sa, že prinesie reprezentatívne výsledky. Výsledkom toho je návrh, ktorý by mal do roku 2030 odstrániť z ulíc Berlína okrem dieselových aj benzínové vozidlá.

Spočiatku má tento zákaz platiť len pre okruh S-Bahn, no po roku 2035 sa rozšíri na celé mesto. Návrh prišiel aj po tom, čo senát vyhlásil v decembri minulého roka situáciu v Berlíne za krízovú. Od roku 1990 do roku 2017 sa mali emisie oxidu uhličitého pochádzajúceho z dopravy v meste zvýšiť o 11 %. Opatrenia tak zasahujú práve toto odvetvie, nakoľko na rozdiel od iných jeho emisie neklesajú.

Ako uvádza portál Welt, návrh bude prerokovaný už 28. januára. Jeho súčasťou je aj plán, podľa ktorého by mali členovia senátu ísť príkladom a do roku 2021 jazdiť služobnými vozidlami bez emisií. Okrem toho sa však budú prerokovávať možnosti financovania verejnej dopravy, možnosti zavedenia mestského mýta či zdražovanie parkovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom