Mesto Vysoké Tatry sa bude uchádzať o dotáciu od Ministerstva hospodárstva SR na vybudovanie elektrickej nabíjacej stanice v Tatranskej Lomnici. Predpokladané celkové oprávnené náklady projektu predstavujú 10-tisíc eur, pričom polovicu zo sumy by samospráva mohla získať práve formou dotácie, ktorá môže byť maximálne 5-tisíc eur.

Všetky výdavky nad túto sumu plánuje mesto uhradiť z vlastného rozpočtu. Náklady pozostávajú z nákupu nabíjacej stanice a služieb spojených s jej inštaláciou, ako je vypracovanie projektu, pripojenie k sieti a revízna správa. Zámer odsúhlasili mestskí poslanci počas štvrtkového zasadnutia zastupiteľstva.

Jedinečná technológia

Elektrická nabíjacia stanica by mala byť umiestnená na verejne prístupnom parkovisku pod údolnou stanicou lanovky, na parcele, ktorú vlastní mesto. „Uvedené miesto bolo navrhnuté aj z dôvodu blízkosti elektrického rozvádzača, vzhľadom na nutnosť riešiť samostatnú elektrickú prípojku pre verejnú elektrickú nabíjaciu stanicu,“ uvádza sa v materiáloch mesta.

Zobraziť celú galériu (0)
Na dojazd elektromobilu vplývajú faktory, ktoré spôsobujú vyššiu spotrebu pri bežných vozidlách, SITA

Postupne by mali vo Vysokých Tatrách pribudnúť aj ďalšie nabíjacie stanice pre elektromobily, mesto eviduje dopyt po nich hlavne zo strany turistov a návštevníkov. Niektoré z nich tam vybuduje aj súkromná spoločnosť. „Máme memorandum o porozumení a spolupráci so ZSE Bratislava. Na parkovisko v Novom Smokovci umiestnime veľké nabíjacie stanice. Pôjde o jedinečnú technológiu na Slovensku za 500-tisíc eur, aká tu ešte nebola. Budú to takzvané ultrarýchle nabíjacie stanice, ktoré nabijú elektromobily za sedem minút,“ povedal pre agentúru SITA Eugen Knotek, poradca pre strategický rozvoj a komunikáciu mesta Vysoké Tatry.

Podpora elektromobility

Pripomenul tiež smernicu Európskej únie, podľa ktorej musí byť 20 až 30 percent kapacity na parkovisku rezervovaných pre elektromobily. V súčasnosti sú v Tatrách nabíjacie stanice pre elektromobily len pri niekoľkých hoteloch, a to na Štrbskom Plese, v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici. Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc 1. júla tohto roka. Cieľom poskytovanej pomoci je podpora rozvoja elektromobility v Slovenskej republike formou rozvoja nabíjacej infraštruktúry.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter / TopGear (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Mladí Slováci menia svet elektromobilov. Prinášajú navigáciu s unikátnymi funkciami, aké neponúkajú ani najväčšie automobilky

Samosprávy tak môžu získať financie na výstavbu, prestavbu i rekonštrukciu verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Termín uzavretia predkladania žiadostí je 1. október. O podporu sa môžu uchádzať obce, vyššie územné celky aj nimi zriadené organizácie. Ministerstvo na výzvu vyčlenilo 500-tisíc eur zo štátneho rozpočtu. Financovanie celkových oprávnených výdavkov projektu pozostáva z 95 percent dotácie, zvyšných päť percent predstavujú vlastné zdroje žiadateľa. Najnižšia výška dotácie je 2 500 eur, najvyššia 5-tisíc eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom