Mercedes sa v segmente elektromobily poriadne rozbehol a všetky kroky naznačujú, že tento vlak nehodlá zastaviť. Len nedávno zažil svetovú premiéru malý Mercedes EQA, pred pár dňami to bola vlajková loď EQS a dnes nás už automobilka láka na predstavenie 7-miestneho SUV EQB.

Už zajtra 15:30 nášho času stuttgartská automobilka odhalí ďalší prírastok do rodiny EQ, konkrétne SUV Mercedes EQB. Novinka bude spočiatku určená pre čínsky trh, no neskôr sa dostane aj k nám do Európy a taktiež do USA.

V prípade EQB však nemáme pred samotnou premiérou toľko informácií, ako tomu bolo pred oficiálnym predstavením vlajkového EQS. Ak by sme sa mali riadiť podľa označenia, písmeno B v reči Mercedesu zapadá medzi kompaktné „Áčko“ a väčšie „Céčko“.

Mercedes

Automobilka však chce týmto modelom nastoliť nový štandard v kompaktnej triede, kam má EQB patriť. Vďaka flexibilnému priestoru poskytne EQB miesto až pre siedmich pasažierov, alebo ponúkne batožinový priestor až 1 700 litrov.

Očakávať možno využitie niektorej z už známych motorizácií, či už z menšieho EQA, alebo dokonca vlajkového EQS. Ako sme už uviedli na začiatku, EQB je stále zahalené pod rúškom tajomstva aj napriek tomu, že je iba jeden deň do jeho premiéry, ktorá sa bude konať online zo Šanghaja.

NEPREHLIADNI
Najpokročilejší elektromobil sveta je tu. Mercedes EQS búra všetky predsudky a prináša ultimátny dojazd

Z rodiny EQ si vyberie každý

Už tak dosť bohatá rodina vozidiel EQ sa teda rozrastie o ďalšieho člena. Základným modelom reprezentujúcim „vstupnú bránu“ do prémiového sveta elektromobility reprezentuje EQA, ktoré vychádza z SUV modelu GLA. Aj jazdné vlastnosti EQA budú preto podobné s tými, ktoré poskytuje jeho neelektrický, respektíve plug-in hybridný bratranec GLA.

Novinka prišla na trh s modelom s označením EQA 250 a táto verzia poskytuje pohon prednej nápravy, elektromotor s výkonom 140 kW  a krútiacim momentom 375 Nm, spotrebou 17,7 kWh/100 km a dojazd 426 km podľa WLTP, pričom tieto hodnoty zabezpečí batéria s kapacitou 66,5 kWh. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 160 km/h.

Mercedes

V prípade Mercedesu sme si už zvykli na ultra-rýchle nabíjanie a ani v tomto prípade tomu nie je inak. EQA sa na verejnej rýchlonabíjačke dobije z 10 na 80 % už za 30 minút, nabíjať sa totiž dokáže s maximálnym výkonom až 100 kW. Na domácom wallboxe to zvládne z 10 na 100 % za 5 hodín a 45 minút.

Neskôr sa však môžeme tešiť aj na ďalšie verzie EQA, napríklad športovejšiu s výkonom cez 200 kW a pohonom všetkých štyroch kolies či efektívnejšiu s dojazdom cez 500 km. Prvotný model EQA 250 bude na nemeckom trhu štartovať s cenovkou 47 540 €.

V čerstvej pamäti máme hlavne nedávno prestavený vlajkový model EQS. Mercedes nám novinky o svojom vlajkovom EQS servíroval postupne už niekoľko týždňov pred oficiálnym predstavením. Do detailov sme spoznali novú prístrojovú dosku MBUX Hyperscreen, ktorá je za príplatok, pričom v základe je k dispozícii konštalácia displejov z triedy S, teda 12,3″ displej pre vodiča a 12,8″ centrálny displej.

Mercedes

Medzi najväčšie inovácie môžeme zaradiť aj vynikajúcu aerodynamiku, EQS dosahuje koeficient odporu vzduchu iba 0,20, vďaka čomu sa z neho stáva najaerodynamickejšie produkčne vyrábané auto na svete. Aj tento údaj prispieva k extrémnemu dojazdu na jedno nabitie, ktorý sa pri verzii so 107,8 kWh batériou, pohybuje na úrovni 770 km podľa WLTP.

Loading...

Loading…

Už v základe je k dispozícii natáčacia zadná náprava, ktorá sa dokáže točiť až o 4,5 stupňa. Za príplatok je ale k dispozícii náprava s možnosťou až 10-stupňového natočenia zadných kolies, ktoré naozaj parádne fungovalo už pri klasickej triede S.

Paradoxom je, že sa v oboch prípadoch jedná o tú istú nápravu. Ak sa dokonca zákazník časom rozhodne, že by sa mu zišlo príplatkové riešenie s väčším natočením, môže si ho zakúpiť a táto možnosť sa mu odomkne pomocou OTA aktualizácie.

Nezabúdame ani na prvý plnohodnotný elektromobil EQC, ktorý sme už testovali. Prvé kilometre sme tiež absolvovali aj na elektrickej dodávke Mercedes EQV v krásnom rakúskom prostredí neďaleko mesta Melk.

Ivan Malárik / FonTech

Srdcom jeho pohonu je elektromotor s výkonom 201 koní (predchodca mal 112 koní) s krútiacim momentom 362 Nm. Maximálna rýchlosť je oproti predchodcovi so 120 km/h obmedzená na 140 km/h, no s možnosťou úpravy dokonca až na 160 km/h. Kapacita batérie narástla na rovných 100 kWh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú